Українська капела бандуристів ім. Т. Г. Шевченка відзначає 100-літній ювілей

Один із найвідоміших, найбільших, найшанованіших і найупізнаваніших мистецьких колективів, що вже ціле століття натхненно популяризує в світі чудову українську пісню та унікальну бандуру, живе ними і розкриває щиру душу українців, – це Українська капела бандуристів Північної Америки ім. Т. Шевченка. Сьогодні вона, як і 100 років тому, невтомно виконує свою головну місію: високомайстерно, щедро й яскраво репрезентує світові українську культуру, зокрема старовинний оригінальний український музичний формат капели бандуристів, традиційне мистецтво хорового співу та гри на бандурі.
   

1937 Vasyl Yemets, founder of Kobzar Choir

 
Цей чоловічий колектив, що народився у Києві 1918 року, а 1949-го пустив нове коріння у Детройті (США), активно гастролює та здійснює важливі просвітницькі культурно-мистецькі програми. За 70 років Капела концертувала у Північній Америці, Австралії, Європі, Україні (понад 500 концертів) та зберегла оригінальний репертуар із більше ніж 600 творів. Рік тому гастрольний тур Капели «З Україною в серці» відкрив українському загалу цей дійсно унікальний колектив із США, що полонить співом і віртуозною грою на бандурі.
    
Сьогодні неможливо уявити культурне життя української спільноти поза Україною без Української капели бандуристів ім. Т. Шевченка, адже цей уславлений колектив є її окрасою, невід’ємною і важливою частиною. Капела брала участь у відкритті пам’ятника Т. Шевченку у Вашингтоні, у святкуваннях з нагоди 1000-ліття хрещення України-Руси в столиці США та багатьох інших містах. Виконувана нею українська пісня під супровід бандури лунала в найславетніших концертних залах світу і України, зокрема на сценах оперних театрів Львова, Одеси, Києва. Скрізь, де б не виступав цей колектив, – неодмінно хвилюючі емоції, захват, гордість та нестримні овації публіки.

1948 Regensburg, Germany

    Ще задовго до дати свого вікового ювілею Капела започаткувала проєкт щодо його святкування, на кілька років наперед запланувавши низку заходів. Першим із них був спільний концерт з українською співачкою Русланою, який відбувся 24 жовтня 2015-го в Торонто і став дійсно незабутньою подією у мистецькому житті української громади. Надзвичайно успішним видався спільний проєкт колективу зі знаменитим солістом Метрополітен-опери Павлом Плішкою, а ще спільний концерт у Торонто з танцювальним ансамблем “Шумка” і в Києві – з Національною заслуженою капелою бандуристів ім. Г. Майбороди, яка з того ж коріння, що й капела ім. Т. Шевченка.

1980 Australia

За словами голови управи Української капели бандуристів ім. Т. Шевченка Анатолія Мурги, заходи з відзначення 100-річного ювілею колективу були зосереджені на трьох ініціативах UBC @ 100 Legacy: збільшення аудиторії прихильників творчості Капели в українській громаді та поза її межами, зокрема через спільні проєкти з українськими і не лише українськими артистами та презентації концертів у нових містах і країнах; виконавське новаторство бандури харківського стилю; розробка нових можливостей для навчання гри на бандурі.

2015 Toronto with Ruslana

“Після концерту Капели з Русланою в Торонто (Massey Hall) у 2015 році, – розповів Анатолій Мурга, – ми реалізували спільні проєкти та дали концерти з Ансамблем бандуристок Північної Америки (Women’s Bandura Ensemble of North America), з танцювальним ансамблем “Шумка”, вокальним колективами «Зоря» і «Вишиванка», з Канадською капелою бандуристів тощо. Історичною подією став спільний концерт нашої Капели та Національної капели бандуристів України, який відбувся у Києві 2018 року. Було завершено розробку нового механізму налаштування бандури харківського стилю, а також завдяки ювілейному туру Капели по Україні в жовтні 2018-го закладено фундамент для нового міжнародного обміну досвідом бандурного виконавства.

2018 Lviv Philharmonic UBC100th tour

    Триває активна співпраця нашого колективу з потенційними донорами для продовження побудови фонду та втілення ініціатив UBC@100 Legacy”.
Мистецький керівник та головний диригент Української капели бандуристів ім. Т. Шевченка Олег Махлай розказав, що упродовж останнього року Капела презентувала концерти, присвячені її віковому ювілею, в Сполучених Штатах, а також провела концертний тур по Україні. 10 листопада в Торонто відбудеться перший ювілейний концерт Капели на канадській землі, а весною 2020 року – тур Західною Канадою.

Київ, 2018 р.. з колишнім Міністром культури України Є. Нищуком

    Олег Махлай наголошує: “Одна з головних цілей гастролей Капели по Україні – це взаємодія з бандуристами та іншими музикантами, а також із багатьма спільнотами. У жовтні минулого року ми не лише виступили з концертами у Києві, Чернігові, Рівному, Луцьку і Львові, а й брали участь у просвітницьких проєктах, як-от відвідування початкових класів шкіл і проведення майстер-класів у консерваторіях, презентації в музеях, відвідування військових госпіталів, виконання літургійних піснеспівів у ​​православному Володимирському соборі в Києві та католицькому соборі Святого Георгія у Львові. Загалом в Україні різноманітними заходами ми охопили понад 5000 людей і сотням тисяч стали відомі завдяки телебаченню, радіо та Інтернету.

    У Північній Америці концерти Капели пройшли в Янгстауні та Клівленді (штат Огайо); Чикаго (Іллінойс); Сіракузи, Рочестер і Баффало (Нью-Йорк); Вашингтон (Колумбія); у містах Нью-Йорк та Філадельфія. До речі, концерт у Нью-Йорку відбувся у всесвітньовідомому Лінкольн-центрі, в залі Еліс Туллі (Alice Tully Hall). 21 вересня ми виступали в Міннеаполісі (Міннесота) і щойно – 6 жовтня – в Детройті (Мічиган).
    Зовсім недавно Капелою спонсорований літній освітній проєкт – табір бандури “Кобзарська січ”, який у серпні цього року відсвяткував своє 40-річчя і завдяки якому виховуються молоді бандуристи для UBC та інших ансамблів бандури в Північній Америці.

    Запрошуємо на концерт Української капели бандуристів 10 листопада у Торонто!”