Симфонія у виконанні природної води Карпат

Понад 20 000 людей зібралося 23 березня на Контрактовій площі Києва, щоб побачити і почути арт-перформанс «Моршинська. Голос води» з живими виступами ONUKA, DakhaBrakha, The Maneken, Katya Chilly та вражаючим світловим шоу від Front Pictures. Презентація цього унікального для України проекту була приурочена до Міжнародного Дня води. Відомі українські виконавці впродовж більше трьох годин заспівали 15 композицій, які проникали в самісіньке серце слухачів.

Проект «Моршинська. Голос води» – перший музичний твір, створений природною водою річок, озер і водоспадів Карпат у поєднанні з голосами талановитих українських музикантів у сучасній обробці by The Maneken. Ним автор – український бренд природної мінеральної води «Моршинська» прагнув показати магію і душу Карпат, а також нагадати про важливість збереження природних ресурсів.

Команда вирішила висловити свої думки по-новому, максимально атмосферно і захоплююче. Над симфонією «Моршинська. Голос води», що стала результатом синергії природи, людини і технологій, понад 9 місяців працювали 100 професіоналів з різних сфер, для яких практично все у цьому проекті було величезним і дуже цікавим експериментом. Для створення інструментів, на яких мелодію грає вода, і в пошуках наймальовничіших місць українських Карпат, де вода перебувала б у русі та давала б інструментам імпульс, учасники проекту здійснили три експедиції, подолавши майже 20 000 кілометрів.
Перша поїздка по Західній Україні допомогла команді зрозуміти, якими повинні бути інструменти і в яких саме місцях (тоді відвідали 12 мальовничих місць) вони звучатимуть. Основним викликом для творців музичних інструментів була відсутність орієнтирів та прикладів. І все-таки досвідченим музичним інженерам і промисловим дизайнерам за два місяці вдалося сконструювати шість фантастичних інструментів, які людина не контролює вручну, а вода річок, водоспадів та озер сама видобуває з них неймовірні мелодійні звуки. “Симфонія “Голос води” – це щось дуже особливе, адже ми розкриваємо музичний талант води”, – переконаний режисер проекту Фабіан Вебер.
 
Звучання цимбалів і бандури нагадує інструмент, створений за принципом водяного млина. Радіально натягнуті на колесо струни цимбал, проходячи через міцно закріплений медіатор, видавали звук. Завдяки порожньому об’ємному корпусу, який виконував функцію акустичного підсилювача, досягався вражаючий звуковий ефект, адже навіть на відкритому просторі звук був такий, як у великому приміщенні з луною та реверберацією. Річка Бистриця, обертаючи корпус цих дивних “цимбал”, створювала свою неповторну музику.
 
Сім дзеркальних сталевих трубочок, звучання кожної з яких завдяки довжині відповідає певній ноті – це інструмент, що нагадує чаймс. Разом вони створювали передзвін, контрольований тільки водою річки Жванець. По тихій гладіні річки Бухтівець ковзали створені склодувами чаші-піали трьох розмірів, кожна з яких давала свою ноту, а при зіткненні піал одна з одною з’являвся чарівний звук.
 
Інструмент, звучанням схожий до африканського барабана калімба, – це теж великий барабан, на якому по колу розміщені язички, а над ними – медіатор, що витягував звук при обертанні всього корпусу. Обертався він з допомогою лопатей (прикладом механізму стала турбіна), закріплених на нижній частині барабана і занурених у помірно стрімкий Жванець.
Коливання дерев’яного буйка, перпендикулярно прикріпленого на довгому прозорому тросі до натягнутих над водою на розтяжці дзвіночків і розташованого у невеликій водній турбулентності біля малого порога на гірській річці, змушують ці дзвіночки дзвеніти.
 Найбільший і найпотужніший інструмент водобій працює завдяки водоспаду і конструкцією нагадує колодязь-журавель. На передньому кінці 7-метрової стріли закріплена 40-літрова прозора чаша, а під іншим кінцем розташований великий барабан. Наповнена водоспадом чаша опускається і в нижній точці різко перевертається – вода виливається, і протилежний кінець стріли падає на барабан.
 
У другу експедицію, метою якої були тестування і звукозапис, відправилася польова студія звукозапису з дуже рідкісними і специфічними мікрофонами, щоб співвідношення сигналу і шуму в записаній звуковій доріжці максимально переважав сигнал. Оскільки гірські річки дуже голосні, то команда буквально боролася за кожен децибел. Після цієї експедиції у саундпродюсера проекту Євгена Філатова (The Maneken) на руках були партії природних інструментів. Увесь серпень він займався написанням треку, а інженери тим часом доробляли музичні інструменти і готувалися до зйомок кліпу. «Ми зібрали ці звуки з допомогою найсучаснішого аудіо-обладнання та на їхній основі разом з талановитими українськими музикантами Onuka, DakhaBrakha і Katya Chilly створили музичний трек. У такий спосіб –  універсальною мовою музики і візуальних образів – найбільш зрозуміло та емоційно хочемо показати людям красу і чистоту природної води», – розповів Євген Філатов.
 
Директор з маркетингу локального виробника води «Моршинська» Наталія Ревіка наголошує, що проект має на меті збереження унікальної краси української природи: ”Ми хочемо привернути увагу людей до необхідності дбайливо ставитися до природи Карпат. Для цього заручилися підтримкою WWF і спрямовуємо частину коштів від продажу лімітованої серії мінеральної води «Моршинська. Голос води» на програми з відновлення екосистем Карпат».
Дякуємо PR-менеджеру проекту Наталі Литвин  за допомогу в підготовці матеріалу
Більше на voice.morshynska.ua