‘‘ШУМКА’’ – ВИХОР УКРАЇНСЬКОГО ДУХУ

Танець – це вірш, у якому кожен рух – слово       (невідомий автор)

Якщо пісня, як вважають споконвіків,  – душа України, то запальний український танець, безумовно,  її дух, внутрішня неприборкана, але водночас сповнена глибокої гармонії та змісту енергія. Можна безкінечно провадити палкі дискусії, який танець – давній, автентичний, а чи, приміром, сучасний – краще відображає українську самобутність (і кожен із опонентів буде по-своєму правий!), а можна просто зануритись у дивовижний світ танцю, де все це поєдналось та у який поведе нас «Шумка».

Танцювальний колектив «Шумка» народився на світ 1959 року  в Едмонтоні, і батьком його можна назвати Честера Куця (Chester Kuc). Засновник ансамблю та група молодих танцівників хотіли тоді не просто займатись українськими народними танцями – мріяли зробити їх більш популярними і зрозумілими канадцям, а згодом інтернаціональними. Завдяки їх палкій закоханості у свою справу, українське танцювальне мистецтво набуло нового значення, а колектив увірвався вихором (адже «шумка» – це нині призабуте українське слово, що означає «вихор»(«whirlwind»)) у світ професійного танцю. З тієї пори минуло понад півстоліття, і “Шумка” досі залишається єдиною в Канаді компанією професійного українського танцю.

Що ж робить “Шумку”, яка давно стала частиною Едмонтона (Альберта), унікальною, несхожою на інші танцювальні колективи? Насамперед, це її майстерно, до найдрібніших деталей відточений виключно канадський стиль українського танцю. У серці “Шумки” сплелися воєдино фольклорна хореографія канадська з українською, утворивши дивовижне мереживо, яке зачаровує навіть глядача, далекого від мистецтва танцю.

John Pichlyk, SHUMKA Artistic Lead

 

«Вже понад півстоліття колектив гордиться тим, що продовжує укріплювати український танець, і сьогодні ще сильніше, ніж будь-коли. “Шумка” відчуває величезну відповідальність за збереження нашої культурної спадщини. “Шумка” має голос і може говорити голосно та чисто – так, щоб усі люди зрозуміли силу мистецтва”, – пояснює головну мету компанії креативний директор Іван (Джон) Піхлик.

 

За час існування “Шумка” несла своє мистецтво у різні куточки світу. Ансамбль гастролював Тунісом (1969), Японією (1976-77), Китаєм (2011), звісно Канадою та США. З особливим теплом згадують учасники колективу виступ в Україні. Найвизначніші події в житті канадської спільноти не минали (і не минають зараз) без запального виступу “Шумки”: вона зачаровувала танцем на “Монреаль- Експо” (1967) та “Спокан-Експо” (1974), на відкритті Олімпіади в Калгарі (1988), прикрашає собою святкування Дня Канади. Танцювальний колектив удостоювався честі виступати перед найвідомішими людьми планети президентом Рейганом (1981) та королевою Єлизаветою ІІ (1982).

1982, Shumka was honoured to perform at the Ottawa Gala for Queen Elizabeth II

Початок нового тисячоліття став народженням оновленої “Шумки”. Протягом 1997-2004 років колектив оновлює репертуар і збирає аншлаги під час туру Північною Америкою  з виставою «Лускунчик», створеною спільно з Київським балетом. А далі – незабутнє  «Королівське різдво» (2002), яке тріумфально прокотилося північноамериканським континентом, де  на одній сцені з танцюристами  “Шумки” виступали зірки Julie Andrews , Christopher Plummer, Charlotte Church. Успіх був такий приголомшливий, що за три роки потому ансамбль вирушає в новий різдвяний тур по США (цього разу з Andrea Bocelli та Denyce Graves). Далі публіці представляють абсолютно нове бачення традиційної казки «Білосніжка і 7 гномів» (2006).

Clara’s Dream images. Photos by Epic Photography

2009 -2014 років канадська аудиторія мала нагоду насолоджуватися мистецтвом, яке дарує “Шумка”, відвідавши концерти в рамках великого туру  до 50-літнього її ювілею. Безцінний внесок, зроблений колективом щодо збереження української спадщини та розвитку нової культурної традиції, не залишився непоміченим не тільки шанувальниками, але й громадськістю: 2009 року з нагоди 50-річного ювілею “Шумку” нагородили Provincial designation of Resident Company of the Northern Jubilee Auditorium; про неї знято документальні фільми «Повернення вихору» (“Return of the whrilwind”)  (Sulyma Production) та  “White boot to China” (Shumka production).

Окрема сторінка історії “Шумки” – навчання танцю. З 1991 року діє школа танцю “Шумка», в якій понад 200 учнів щороку навчаються за оригінальним навчальним планом “Шумка”. Це єдина програма українського танцю в Північній Америці, що включає в себе сучасний і традиційний український танець та яка створена згідно зі сертифікованою програмою RAD. «Ми віримо, що навчання, яке наші діти отримують, допоможе їм, нагромадивши потрібні знання та вміння, реалізувати себе, свої мрії», – кажуть тут. З 2016-го “Шумка” робить новий подарунок – фітнес-клас “Seniors Can Shumka”, бо “шумівчани” вірять, що поважний вік – не завада танцю.

Звісно, нові горизонти вимагають змін: з червня 2016 року колектив переїхав у новий ShumkaDance Centre, де репетиції відбуваються в 4-х танцювальних студіях і де створені комфортного умови для перебування. Це місце швидко перетворюється на повноцінний творчий центр у передмісті Едмонтона, що акумулює навколо себе не тільки власний колектив, але єднає всіх людей мистецтва. Іван Піхлик наголошує: «Ми віримо в “Шумку”, в її можливість змінити життя, робити мале великим, тихе голосним, старанно працювати, щоб створити танцем нові магічні моменти. Віримо у нашу здатність перемагати на міжнародних фестивалях, презентувати і сприяти розвитку української культури. Ми віримо в артистичне, автентичне і базоване на громадських засадах оточення для навчання дітей, молоді, дорослих».  

Цікаво, що не всі, хто зараз танцює в “Шумці”, мають українське походження, проте всіх об’єднує любов до танцю, вміння відчувати його, пропускаючи через власне серце, та віра у важливість цієї спадщини і необхідність її збереження, кажучи: «Ми належимо до сучасного світу, залишаємося його частиною, поважаючи минуле і тих, хто був до нас».

«Кістяк» команди, звичайно ж, складають непересічні люди, без яких “Шумка” просто не була б такою, як вона є: творчою, вируючою, живою. Неможливою уявити  колектив без його креативного директора Івана Піхлика, який понад
сорок років тому приєднався до ансамблю, а з 1982 по 1996 р.р. був його художнім керівником. Саме під його керівництвом “Шумка”надала народному українському танцю нового рівня поєднанням традиційного та сучасного танцю і балету. І. Піхлик: «Ми віримо, що наше співтовариство виховає нових лідерів-танцівників. Співпрацюючи з іншими, ми сприяємо розвитку інновацій у мистецтві».

Для багатьох образ, який “Шумка” створює танцем на сцені, – щось живе, самодостатнє, ніби існуюче саме собою, проте насправді будь-яке дійство (і виступи “Шумки” – не виняток) – це злагоджена праця колективу. Вміння передати емоції рухом, жестом і пластикою тіла,запалити групу танцюристів одним почуттям, і, звісно, слідкувати за досконалим технічним відтворенням – такою є роль головного хореографа Віктора Литвинова, народного артиста України. Саме йому належать ідеї Absolutely Shumka, казкові дійства «Попелюшка Шумки» та «Лускунчик».  

Shumka in Classic Hopak. Photography by Ellis Photo.

Як неможливе дихання без повітря, так не буває танцю без музики. Композитор Юрій Шевченко, народний артист України, 15 років пише музику для “Шумки”. Його Pathways to Hopak був удостоєний престижної премії Canada Dance Festival in Ottawa 2005. Однин із подарунків композитора ансамблю –  симфонічна версія Carol of the Bells (український «Щедрик»), що звучала у «Лускунчику» “Шумки”.

Clara’s Dream. Photos by Epic Photography.

І звісно, завершальним акордом, який створює цілісний образ, є костюми танцюристів, за які відповідає Марія Левицька і яка за свою творчу кар’єру створила костюми для понад 200 опер, балетів, драматичних творів, зокрема і  для «Shumka’s Cinderella», «Pathways to Hopak», «SHUMKA at 50» та «Clara’s Dream».

 

ПРО КОБЗАР

Нове творіння ‘‘Шумки’’ ‘‘Кобзар’’, що пройшов прем’єрою у квітні 2016 –  це історія надії, розказана через танець, що ґрунтується на пророчих словах безсмертного Тараса Шевченка. В основі твору чотири головні гілки поезії Кобзаря: доля, душа, відвага та надія –  вічні теми, що поза часом. ‘‘Кобзар’’ передає емоції боротьби не тільки за життя, а за право бути вільним від гніту, об’єднатись у мужності й надії для творення своєї власної долі, культури, нації. Iсторія сама по собі дуже проста: старий кобзар подорожує різними місцями і скрізь, де буває, ділиться  зі слухачами своїми історіями та мелодіями бандури чи кобзи, радісними, героїчними чи тими, що ранять серце, вказує людям шлях, надаючи їх життю нової мети. “Шумка” своїм танцем має честь зробити новий крок у майбутнє, пам’ятаючи минуле. “Кобзар” – це вираження “Шумкою” надії.

Віктор Литвинов, хореограф: «Коли ви говорите про Шевченка, справа не в тому, що він поет. Він від Бога. Він складова національної свідомості, національного існування. Шевченко – це водночас Божий дух і дух людський».
Юрій Шевченко, композитор: «У дитинстві я піднімався в Києві до пам’ятника Тараса Шевченка, і він, Кобзар, мені ввижався могутнім велетнем. Він таким і залишився для мене на все моє життя».

 

Навесні відбудеться серія спільних концертів “Шумки” та Української капели бандуристів ім. Т. Шевченка: 18 березня в Торонто, 19 – Віндзор, 8-9 квітня – Едмонтон.

Детільніше

«Наша українська ідентичність, обличчя нашої культури, як і душа нашого народу, черпає силу в артистичній експресії. Безперечно, вклад  Української капели бандуристів у збереження та поширення української музики є легендарним. Він послужив джерелом нашого натхнення. Через зображення нашої багатої української спадщини, ми зможемо зрозуміти і оцінити мінливу динаміку нашої культури. Разом, як сучасні кобзарі, ми не тільки вшановуємо історичну спадщину Шевченка, але й підкреслюємо актуальність його голосу, що визначає нашу культурну долю», – говорить I. Піхлик


…the Shumka Dancers took the audience with them until two encores and several curtain calls later… they let the curtain fall on our relentless shouts for more…

Sheril Tillman, HONG KONG TIMES.

 

The Shumka Dancers know how to give an audience its money’s worth, with true showmanship and imagination. Shumka is a national treasure.

Paula Citron, TORONTO STAR

   

SHUMKA…is one of the top ten dance shows of the yea

TORONTO STAR and GLOBE & MAIL

 

An evening of breathtaking dance and spectacle. The Ukrainian Shumka Dancers, with this production, move into the major leagues of dance in Canada.

Colin Maclean, CBC TELEVISION