«On 3 wheels» – фонд здійснення мрій

Здійснити найзаповітнішу мрію, дати шанс повірити у власні сили, зробити те, чого завжди страшенно хотілось, але воно здавалося нездійсненним – мета веселих, сильних та енергійних хлопців з фонду «On 3 Wheels», які третій рік поспіль допомагають людям з обмеженими можливостями підкорювати гори. Це вам не жарти: за два сезони «On 3 wheels» зміг організувати 22 гірські походи і на досягнутому зупинятися не планує.
Почалося все, звісно ж, з мрії, жаданої і, думали тоді, недосяжної, як і личить справжній мрії, а не звичайній захцянці. Іван Маслюк з села Соснівки Червоноградського району Львівщини марив океаном, проте хвороба (ДЦП), через яку хлопець самостійно не ходить, не залишала жодного шансу на те, щоб він дістався на океанічний берег власними силами. Іванові пощастило мати вірних друзів, завдяки яким він побачив Альпи і Атлантичний океан, побував у столицях 12-ти країн Європи (Україна, Польща, Чехія, Німеччина, Австрія, Ліхтенштейн, Швейцарія, Італія, Монако, Франція, Іспанія, Португалія) та сповнений неймовірних вражень фінішував на крайній її точці – мисі Рока. Подорож тривала 100 днів, упродовж яких хлопець на спеціальному триколісному «велосипеді» подолав відстань 5000 км. Коли згодом з’явиться ідея створити власний проект, сумнівів щодо його назви не виникало: тільки «On 3 wheels».
З кого складається «On 3 wheels»? «Кістяк команди – це власне я і Сашко Луцик. До моїх обов’язків входить популяризація проекту, а його – організація подорожей», – розповідає Іван Маслюк. «Із людей з великої літери! – додає Сашко. – Я пишаюся кожним учасником походу, тим, що живу з такими сильними духом людьми в одній країні, та готовий змінюватися пліч-о-пліч з ними. Це дуже різні люди, але разом ми почуваємося як риба у воді, бо у маємо спільну мету».
   Щоразу організований «On 3 wheels» похід особливий, адже, за словами Івана і Сашка, кожна людина з інвалідністю, що підкорила вершину, залишає слід у серці, надає наснаги працювати далі. Немає нічого ціннішого, ніж її щирі емоції, обійми мами і дитини на горі, здивування та величезна підтримка випадкових перехожих. На питання про героїв (саме так волонтери називають тих учасників, чиї мрії здійснюють), що найбільше запам’яталися, Сашко Луцик відповідає: «Оксана Шипош – вмінням насолоджуватися простими дрібницями. Вона, наприклад, «ловила кайф» навіть від гриба, який не зрізаний, а ще росте. Жуковський Богдан, маючи проблеми з вимовою, співав «Червону руту» та грав на маракасах. Запам’яталися також Миколка, який кричав від радості, коли ми шість разів переносили його через річку, і Назарчик, котрий запросто підганяв нас палицею та ще й підбадьорливо вйокав».
   Найтривалішим був перший маршрут – дводенний з ночівлею похід на Говерлу. Підкорювати гори тоді вирушили 5 волонтерів і оператор. «Було нелегко, несли їжу на два дні, спорядження та ще й на половині шляху двом волонтерам довелося повертатися на старт, бо я забув там газовий пальник», – згадує Сашко. Реалізувати мрії людей з особливими потребами допомагає привезений із Франції візок «джульєтка», призначений для їх транспортування. У неї є одне колесо, амортизатор, спеціальне ергономічне сидіння, системи страховки. «Джульєтка – це сучасна вдосконалена рикша на колесі, така як та, що в ній колись носили цариць», – уточнює Сашко, посміхаючись.
   Планування походів триває лише кілька днів. Тут стає у пригоді досвід, та й гаяти час ніколи. «Збираємо волонтерів, беремо партнерський автомобіль, нашого героя і їдемо до мрії!» – так просто описує надзвичайно клопітку роботу Іван. Зазвичай «On 3 wheels» організовує одноденні подорожі, які відбуваються на вихідних. З хлопцями деколи в похід іде кухар і готує плов, юшку або куліш, приєднуються музиканти.
Організація та реалізація одного походу – справа недешева, обходиться в 8-10 тисяч гривень, проте для всіх учасників (переважно один герой та 15-20 волонтерів) безплатна, оскільки проект фінансується завдяки підтримці благодійників та партнерів. Хоч не завжди вистачає коштів, «добрі феї» не опускають руки. Нещодавно, наприклад, фонд «On 3 wheels» запустив інтернет-магазин власної продукції, і вторговані кошти підуть на організацію мандрів.
   Цього року хлопці планують не лише здійснити вдвічі більше походів, а й поглибити інформаційну співпрацю з навчальними закладами, ширше залучати дітей та молодь, адже головна мета проекту полягає не тільки в організації мандрів для особливих людей, але й зміні ставлення суспільства до них. «Я вважаю, що немає людей з інвалідністю, є суспільство з інвалідністю, і її ступінь визначається нашим сприйняттям», – пояснює Сашко. – У країні, де будівлі облаштовані пандусами, де є доступний для людей з обмеженими можливостями транспорт, а також школи, університети, де громадяни не дивляться на людей з інвалідністю, як на приречених, там немає інвалідності, тому що людина не обмежена чотирма стінами. Вона може все!»
   Хлопці з «On 3 wheels» охоче діляться своїми прагненнями. «Хтось із нас мріє про стрибок з парашутом, хтось – потрапити в клітку і опуститися з аквалангом до розлючених акул, або щоб біля Львова було море», – посміхається Сашко. Іван, навпаки, говорить серйозно: «Мрія тільки одна – продовжувати здійснювати стремління наших героїв. І вивести проект «On 3 wheels» на новий рівень!»
Мар’яна Стефак