“НАТАЛКА ПОЛТАВКА” – золото, а не п’єса!

 

Два сторіччя тому, 22 липня 1819-го, на сцені Полтавського театру відбулася прем’єра вистави «Наталка Полтавка» – безсмертної п’єси Івана Котляревського, яка стала візитною карткою українського театру в Україні і за її межами. Цей один з найвідоміших, найкращих і найколоритніших творів української драматургії дотепер успішно живе на сценах столичних та провінційних театрів і незмінно закохує в себе глядачів як вітчизняних, так і зарубіжних глибокою народністю, гумором, піснями.
200  років для “Наталки Полтавки” – не вік, адже вона залишається вічно молодою, свіжою, притягальною. Після першої вистави в Полтаві «Наталка Полтавка», зі слів І. Котляревського, підкорила Полтавську, Чернігівську і Харківську губернії, а в Полтавському театрі грали її «не раз, не десять, не сто разів, і театр завжди був повний, захоплення загальне, оплескам не було краю». Сценічну славу “Наталки Полтавки” творили славетні корифеї українського театру М. Садовський, П. Саксаганський, І. Карпенко-Карий, М. Кропивницький та М. Старицький. За однойменною п’єсою І. Котляревського 1889 року Микола Лисенко написав оперу “Наталка Полтавка”, прем’єра якої відбулася в Одесі та яка стала однією з найпопулярніших українських опер.

                Упродовж двох століть найвидатніші українські драматичні актриси та оперні співачки мріяли і мали за честь зіграти роль Наталки. Катерині Нальотовій поталанило стати першою виконавицею ролі Наталки у виставі Полтавського театру 1819 року. Пізніше цей прекрасний образ української дівчини втілювали на сцені незабутні Ганна Затиркевич-Карпинська, Марія Садовська, Любов Ліницька і Ганна Борисоглібська, блискучі оперні співачки Марія Литвиненко-Вольгемут, Оксана Петрусенко, Євгенія Мірошниченко, Зоя Гайдай та багато інших. Славетна зірка українського театру кінця ХІХ- початку ХХ ст. Марія Заньковецька 27 жовтня 1882 року дебютувала у ролі Наталки Полтавки на професійній сцені театру Єлисаветграда (нині Кропивницький) під орудою Марка Кропивницького і так хвилювалася, що після першої дії знепритомніла і впала за кулісами. Після кіноролі Наталки Полтавки в однойменному фільмі слава прийшла до однієї з найкращих і найтитулованіших сучасних українських актрис Наталі Сумської.

Марія Заньковецька

                У різні роки задивовували, захоплювали і зачарували грою в “Наталці Полтавці” неперевершені майстри сцени Михайло Щепкін, який у дебютній виставі «Наталка Полтавка» Полтавського театру неперевершено зіграв виборного Макогоненка, Марко Кропивницький, Панас Саксаганський, Іван Паторжинський та інші.

(From left to right) Ілько Мартинюк (Ilko Martinyuk), Марія Дубровська (Maria Dubrowska), Марія Мартинюк? (Maria Martinyuk) , Степан Хвиля (Stepan Chwyla) and probably Т. Робітницький (T. Robitnytsky) in the play “Наталка Полтавка” (“Natalka from Poltaval”) staged by the “Вокально-Музичний Ансамбль в Сіднеї” (“Vocal-Musical Ensemble of Sydney”). Held at the Railway Instute in Sydney; 1951

                Справжнє диво творить у “Наталці Полтавці” чарівна українська пісня, яка, тісно переплітаючись з героями п’єси, постає у своїй незрівняній красі, хвилює і проймає до глибини душі, щоразу викликаючи шалений захват у глядачів.

Марія Садовська

                Упевнено можна сказати, що «Наталка Полтавка» І. Котляревського – це неповторне і яскраве надбання світової театрально-музичної культури. З незмінним успіхом та аншлагами йшла вона, мабуть, в усіх театрах України, в найвідоміших театрах Росії, Білорусі, Молдови, країн Прибалтики і Кавказу тощо. Полюбилася “Наталка Полтавка” полякам, чехам і словакам, болгарам, румунам і угорцям. До речі, в Угорщині кілька дуже вдалих постановок цієї п’єси здійснив створений тут 2003 року Український національний театр.

Олена Петрусенко

                1953 року на VII Міжнародному фестивалі аматорських фільмів у Каннах повнометражний фільм «Наталка Полтавка», знятий у Канаді подружжям українських емігрантів Борисом Дніпровим та Євгенією Чайкою (режисери і актори), був нагороджений Почесним дипломом та бронзовою медаллю. Схвилювала і підкорила «Наталка Полтавка» театралів та звичайних глядачів Парижа, Відня, Лондона, Риму та інших столиць і великих міст Європи, незмінно захоплено вітають її в Канаді, США, Аргентині. Восени 2015 року Львівський національний театр ім. М. Заньковецької гастролював у Канаді та ощасливив українську спільноту, зокрема Торонто, саме виставою «Наталка Полтавка».
                Вона просто, зрозуміло й проникливо представляє світу нашу Україну, її пісню та культуру загалом. У всі часи “Наталка Полтавка” змушувала бриніти людські серця, закохуватися в тендітну і сильну, чисту і шляхетну українську душу.
                У вересні 2013-го в м. Кропивницький (колишній Кіровоград) навпроти Обласного драматичного театру ім. Марка Кропивницького встановлено пам’ятник-фонтан Наталці Полтавці – героїні однойменної п’єси І. Котляревського і нині вже не просто сценічному образу, а символу жіночої краси і характеру.

Я завжди кажу: людина жива тим, що вона має пам’ять. Вона людина, коли знає, по якій землі вона ходить, а не топче, яке небо над нею, який хліб вона їсть. Це треба пам’ятати і любити Україну, народ, людей. Про це говорить “Наталка Полтавка.
(Народна артистка України Лариса Кадирова)