Миколаїв – місто корабелів

 

На півдні України за 65 кілометрів від Чорного моря, там, де річка Інгул впадає у Південний Буг, розташоване  місто корабелів Миколаїв. Засноване воно 230 років тому і назване на честь покровителя моряків святого Миколая. Перший побудований на миколаївських верфях корабель – 44-гарматний вітрильний фрегат, який був спущений на воду у серпні 1790 року, теж звався «Святий Миколай». У  Каштановому сквері міста стоїть пам’ятник святому Миколі, в його основі – земля з італійського Барі, де покояться мощі святого Чудотворця.
Сучасний Миколаїв – динамічне, затишне і красиве місто, де є на що подивитися туристам, де збереглося багато історичних та культурних пам’яток,   пов’язаних, зокрема, з корабельною і морською справою. Про цей зв’язок також вочевидь свідчать назви вулиць, як-от, наприклад, Велика Морська, Мала Морська, Адміральська, Флотський бульвар.
Миколаївці пишаються своїм єдиним в Україні унікальним Музеєм суднобудування і флоту. Розташований він на вулиці Адміральській в  колишній будівлі штабу Чорноморського флоту (нині це пам’ятка архітектури державного значення). Здалеку видно погруддя відомих флотоводців, котрі творили історію міста.  Експозиції музею присвячені історії флоту та Миколаєва, де з часу його заснування  було побудовано більше двох тисяч кораблів і суден для мирних цілей.  Тут представлені  моделі фрегатів, броненосців та  міноносців, підводних човнів і криголамів,  пасажирських, риболовецьких і  науково-дослідних суден, споруджених у Миколаєві. Ще на підходах до музею відвідувачів зацікавлюють експонати виставки морського озброєння – торпедні міни, корабельні гармати, якорі.
У центрі історичної частини  Миколаєва можна побачити древнє городище, назване «Дикий сад», – єдину в Україні археологічну пам’ятку степового городища часів легендарної Трої. Відкрите воно відомим археологом Феодосієм Камінським під час розкопок 1927 року. Ці залишки стародавнього кіммерійського поселення (приблизно 1300 – 900 років до нашої ери), як стверджують вчені, на 500 років старші за грецьку Ольвію.
На вершині Спаського кургану в будівлі,  що була внесена до попереднього списку пам’яток світової спадщини ЮНЕСКО, розташувалася одна з найстаріших обсерваторій Східної Європи, яка заснована 1821 року і спочатку була морською.  Вчені обсерваторії відкрили Малу планету Сонячної системи під номером 8141 і назвали її “Миколаїв”. Тут є музей, в якому зберігається колекція астрономічних приладів, годинників, книг, фотографій, карт тощо. Миколаївська астрономічна обсерваторія не має собі рівних в Україні, тому є національним надбанням. У дуже красивому будинку розмістився один із найстаріших художніх музеїв України – музей художника-баталіста Верещагіна, де виставлено 148 його картин. Загалом же до музейної колекції входить майже 10 тисяч полотен.

Зазвичай гості міста зацікавлено оглядають архітектурний ансамбль “Старофлотські казарми” і експонати краєзнавчого музею, що там розмістився, а також будівлю Адміралтейства. Варто прогулятися по Флотському бульвару, що тягнеться вздовж берега Інгулу і який полюбляють миколаївці. На цій пішій вулиці  встановлено старовинну гармату (на честь заснування Миколаєва), пам’ятники керівнику  будівництва Миколаєва та судноверфі Фалєєву та  видатному полководцю і вченому Макарову. Є у місті багато інших величних пам’ятників, наприклад, монументи кораблебудівникам і флотоводцям, який містяни називають «куля», «Єдина Європа», а також пам’ятник Небесній сотні.

Суднобудівний завод «Нібулон»

Ви, можливо, знаєте, що Миколаївський зоопарк – один з найкращих не тільки в Україні, але і в Європі. Цьому звіринцеві вже більше ста років, він має свій гімн, прапор, емблему і навіть ювілейну монету та поштову марку. Щорічно він приймає понад 300 тисяч відвідувачів. Тут можна зустріти більше 500 видів тварин і приблизно половина з них занесена в Червону книгу. Всього в зоопарку налічується близько 5700 різних особин і їх кількість постійно збільшується. 2003 року Миколаївський зоопарк став членом організації  WAZA, до якої з 8 тисяч звіринців світу входять лише 254. Досить  багато у Миколаєві місць для відпочинку і дитячих розваг, як-от  театр ляльок, мотузковий парк Drive, великий комплекс басейнів «Водолій», дитяче містечко «Казка».
 
Цiкавi Факти
  • Підйомна частина розвідного Інгульського мосту,  першого у Миколаєві, – найбільша в Європі.

  •  Варварівський міст – нині єдиний в Україні, розведення якого виконується горизонтально з поворотом на 90 градусів.

  •  Вулиця Соборна в Миколаєві – найдовша пішохідна вулиця в Україні: її довжина складає 1,5 км.
  •  Першовідкривач Антарктиди адмірал Михайло Лазарєв упродовж 18-ти років керував  Миколаєвом і Чорноморським флотом.
  •   Яхта «Ікар» з Миколаєва – перше судно часів СРСР,  команда якого здійснила навколосвітню подорож, обігнувши мис Горн.

  •  Радянські авіаносці, всі без винятку, були побудовані саме в Миколаєві.
  •  Миколаїв має власні катакомби. І не прості катакомби, а цілу мережу підземних ходів, лабіринтів на 2-3, може і більше, яруси.
  •  Перші 45 років існування Миколаєва його вулиці не мали назв і отримали їх лише 1835 року.