Конкурс “МІС УКРАЇНСЬКА КАНАДА”

Важко сказати, хто саме започаткував конкурс «Міс Україна» в Канаді. До сьогодні збереглося небагато матеріалів з його історії, але ті, які вдалося віднайти в державних архівах Канади, архівних записах Української національної молодіжної федерації Канади (Ukrainian National Youth Federation of Canada) та газеті «Український тижневик» («The Ukrainian Weekly») засвідчують: він сягає корінням у 50-60-і роки ХХ століття.

Miss_8

Конкурс «Міс Україна Східної Канади», Садбері, Онтаріо, 1955 р.. Переможниця 17-річна Оксана Гриценко з Садбері, Уляна Яворскі з Віндзора, що стала другою, та Джоан Глібчук з Монреалю, що виборола третє місце.

   Цікаво, що вже тоді конкурс за участі дівчат українського походження різнився від традиційного формату подібних змагань: конкурсантки отримували бали не тільки за вроду, а і за творче представлення національного вбрання, танцю, також кожна демонструвала вміння висловлюватися та знання рідної мови у публічному виступі українською. Конкурс «Міс Україна» проводився в 1959, 1961, 1963 і 1966 роках, про що свідчать записи Української національної молодіжної федерації Канади. З ініціативи Монреальської асоціації сприяння розвитку культури ім. св. Володимира у 2013 році відбувся конкурс «Міс Україна – Монреаль».

   Загалом конкурси «Міс Україна» досить успішно проходили і проходять на Американському континенті. До речі, у 1959 році українка з Торонто стала переможницею «Міс Україна» в Рочестері. Серед відомих сучасних заходів конкурс «Міс Союзівка», який і досі проводиться в рамках однойменного українського фестивалю, та «Міс Українська діаспора» вже п’ять років успішно святкується в Чикаго.

for-the-site

Конкурс «Міс Українська Канада», який стартував у вересні 2015 року, продовжує традиції конкурсу краси, започатковані близько 60 років тому. Мета нового проекту – популяризація української культури в Канаді, сприяння просуванню талантів і широке залучення молодих українців, які проживають тут, до соціальних ініціатив задля допомоги Україні. Важливо наголосити: головним критерієм відбору до «Міс Українська Канада» є не жіноча краса – поняття абстрактне і суб’єктивне, та й сам конкурс відходить від традиційних стандартів подібних змагань. Головна умова до участі дівчат у цьогорічному конкурсі – українське походження і проживання в будь–якій провінції Канади. Щонайперше, у новому проекті відсутні вимоги щодо фізичних параметрів чи зовнішності учасниць, хоча, зауважте, для них вводиться віковий ценз: не менш 18 і не більше 30 років.

   Конкурс «Міс Українська Канада» – це, насамперед, чудова можливість для учасниць продемонструвати свій талант, знання української культури, креативність і особливі досягнення, майстерне володіння словом тощо. Зрозуміло, вони принагідно отримають шанс завести нові цікаві знайомства. У фіналі учасниці змагатимуться талантами і креативом, братимуть інтерв’ю, представлятимуть українські національні костюми, танцюватимуть і дефілюватимуть у дизайнерському вбранні від відомих українських майстрів.

Один з важливих етапів змагань – конкурс на кращий соціальний проект, що спрямований на допомогу Україні. Учасниці представлятимуть власні ідеї волонтерських ініціатив або проектів соціального підприємництва (використання підприємницьких підходів до вирішення соціальних проблем). За рішенням компетентного журі найкраща пропозиція отримає грант у розмірі 1000 кан. доларів від CUIA Fund (Голова А. Кумка) на реалізацію проекту.

   Цьогоріч організатори проекту «Міс Українська Канада» частину коштів від продажу квитків перерахують в Україну на підтримку жіночої волонтерської організації «Сумська кулінарна сотня» з міста Суми, учасниці якої готують сухі харчові набори для українських бійців в зоні АТО.

   Стати учасницями конкурсу вже виявили бажання молоді українки практично з усіх провінцій Канади: Британська Колумбія, Альберта, Саскачеван, Манітоба, Онтаріо і Квебек. Серед заявлених талантів – вокал, танцювальне мистецтво, акторська гра, дизайн одягу, декламування віршів і навіть бойовий гопак.

За ініціативи організаторів у рамках проекту «Міс Українська Канада» буде проведено дві фотовиставки. Художні фото – справжні витвори мистецтва, які відображають неповторність та історію українського народного костюму, представить тут Домініка Дика з майстерні «Треті Півні». До речі, її світлини вже підкорили світ: її фотороботи були представлені в Лондоні, Буенос–Айресі, в Киргизстані та у Раді Європи в Стразбурзі, а тепер їх побачать і в Канаді. А проект «Жіночий образ крізь віки. Дерево життя» – результат спільної творчої праці фотохудожниці Олени Міцури, сумської культурної діячки Євгенії Бистрицької та жінок-волонтерок «Сумської кулінарної сотні». Саме дівчата з «Сотні», одягнені у старовинне народне вбрання Сумщини, створили прекрасний образ одвічної Берегині українського роду. Ці дві фотовиставки єднає неповторний образ українки ХХІ століття у старовинному народному вбранні, що уособлює енергію сучасності і, водночас, є носієм національного генетичного коду.Miss_5

Фінал конкурсу «Міс Українська Канада» відбудеться 16 липня в Hammerson Hall, Mississauga Living Arts Centre. Окрім конкурсанток і місцевих артистів, до феєричного гала-шоу долучаться українські зірки і спеціальні гості цього заходу, імена яких поки що тримаються в секреті, але незабаром будуть оголошені організаторами. Окрасою програми стане шоу-показ сучасного одягу від українських дизайнерів: дизайн-студія Оксани Полонець, бренд національного одягу «Фоберіні», студія сучасної вишивки «Гойра», дизайнер вишиваного взуття Анна Марчук; бренд «Ethnic Style», заснований молодою дизайнеркою Інною Царик; бренд Kozzachka від Анни Козак – українки з Ірландії.

Miss_3Конкурс «Міс Українська Канада» – є святом української культури, таланту та мистецтва. Ми не проти конкурсів краси, але наш захід відрізняється від подібних конкурсів і метою і форматом. Наш проект, над яким працює молода, але досвідчена і творча команда, прагне познайомити аудиторію з новою сучасною Україною, об’єднати українську молодь з різних куточків Канади, представити її творчій потенціал, а також донести до загалу інформацію про важливу роль волонтерства і соціальних ініціатив.  Анна Купрєєва

Організатори «Міс Українська Канада»: Арт-студія «Верба», заснована в Торонто подружжям з України Анною та Максимом Купрєєвими.

Адмініструванням конкурсу займається Організаційний Комітет.

www.missukrainiancanada.com

Facebook.com/MissUkrainianCanadaOfficial

Instagram: @MissUkrainianCanada