Ераст Гуцуляк – талановитий бізнесмен, меценат, щирий вболівальник за долю України.

Huculak-T-P

Ераст Гуцуляк  – талановитий бізнесмен, меценат, щирий вболівальник за долю України.

 

Підготувала Мар’яна Стефак

Грудневого дня 1930 року, коли у родині Гуцуляків народився первісток Ераст, ніхто й не здогадувався, що в майбутньому його чекає доля власника мережі аптек, успішного бізнесмена та відомого мецената. Та вже тоді було достеменно відомо, що виховуватиметься він у любові до України. Інакше й бути не могло – батько, Михайло Гуцуляк, був доктором наук Віденського університету, викладачем історії та географії, мати Марія – дочкою священика. І хоча Волинь, де у м. Рівному мешкала родина, й належала до Польщі, життя та побут були тут типово українськими.
  У 1939-у році в Галичину прийшла радянська влада, охопивши хвилею терору заможних селян, греко-католицьких священиків, а найбільше – патріотів. Тому Михайло Гуцуляк вирішив вивезти родину спочатку до Калуша, а згодом на Закарпаття. Незважаючи на нелегке життя переселенця, Ераст не тільки не втрачає оптимізму, а й проявляє хист до підприємництва – продає вживані книжки та канцелярські товари, які разом «брав у борг» у дядька.
H_4

Малий Ераст зі своїм батьком Михайлом

   З болем у серці родина Гуцуляків змушена була покинути Україну і виїхати до Німеччини, потім у Південну Баварію. Щоб дати раду злидням, Ераст вкладає свою лепту у бюджет сім’ї, працюючи пастухом. Саме тоді він стає помічником С. Левицького – лідера місцевого пластового руху, назавжди поєднавши свою долю з Пластом. А вже через кілька років у таборі для біженців під Мюнхеном Ераст й сам очолює відділ пластунів.
 У 1948 Гуцуляки іммігрували до Канади. Батьки багато працювали, Ераст не відставав від них: патрав кури, мив посуд у чоловічому клубі та працював кельнером. Мінімальні знання англійської мови не завадили завзятому хлопцеві вступити до King Edward High School, потім на фармацевтичний факультет університету Британської Колумбії. Батько Михайло наполягав, щоб діти отримали вищу освіту. Так молодший брат Ераста Любомир, здобувши освіту адвоката, зараз успішно працює в сфері права. До речі, пан Любомир Гуцуляк – Почесний консул України у Ванкувері.
   H_5Пізніше своїм дітям Ераст говоритиме: «Освіта – це те, що у вас ніколи не заберуть».
   Новоприбулі з України створили свій відділ Пласту. На одній із зустрічей цієї організації Ераст знайомиться зі своєю майбутньою дружиною Лідою. Незабаром молоде подружжя оселяється на горищі батьківської хати. Ераст навчається, працює в аптеці і навіть знаходить час вчити школярів української мови та танців. Молодята постійно переїжджають у пошуках кращої роботи. Ераста не влаштовує перспектива все життя працювати на когось, тому бере кредит і відкриває власну аптеку, яка вже за перший рік пронисить йому фантастичний для тих часів дохід – 17 тисяч доларів!
H_2

Ераст і Ліда Гуцуляк, 25-а річниця весілля

  У молодій родині народжуються діти. Бізнес Ераста процвітає – відкриває декілька аптек в Онтаріо. Ераст дуже багато працює, він удосвіта йде на роботу і дуже пізно повертається, тому діти, бувало, не  бачать батька кілька днів поспіль. Та час на сім’ю Гуцуляк знаходить завжди, вони часто подорожують. Краще за будь-яких інструкторів він вчить дітей грати в теніс, кататись на лижах і водити авто. Дружина Ліда була відданою супутницею життя, однодумницею, невичерпним джерелом любові та тепла для чоловіка та дітей Роми, Юрка та Христі.
Переїхавши в Торонто, Ераст відкриває вісім крамниць з медичним обладнанням, але живе він не тільки бізнесом – бере активну участь у громадському житті, стає членом чоловічого клубу та станичним Торонтівського відділу Пласту.
1987-го року йому пропонують продати бізнес, проте Ераст, за порадою дружини Ліди, вирішує питання інакше, і компанія Medical Pharmacies Group Inc – найбільший в Онтаріо постачальник ліків та медичного обладнання в геронтологічні пансіонати – продовжила свою діяльність у партнерстві чотирьох співвласників. 13 років поспіль вона входить до списку 50 кращих компаній, стала платиновим членом Canada’s Best Managed Companies.


«Ераст був м’який, сердечний - душа компанії. За 27 років у нас не було суперечок»,- розповідають його партнери.

Наприкінці 80-их в Україні почалась “політична відлига”, створюється Народний Рух України. В Канаду, шукаючи підтримки української діаспори, все частіше прибувають делегації українців. «Ми чекали підтримки від політиків, патріотичних організацій, та вона з’явилась в особі Ераста», – згадує Д. Павличко, один із засновників НРУ. Ераст очолив Канадське товариство прихильників Руху, а на його основі створив ще й фонд для дітей, постраждалих від Чорнобильської аварії. Не шкодував для цього ні сил, ні грошей, за 4 роки “навідувався” в Україну понад 40 раз.

1305876492

 «Він мріяв, щоб Україна набувала свого окремого національного обличчя. Сумував,
 що вона так довго стає на ноги. Казав, що вона - його Мати, а Канада - дружина», 
- пригадує Левко Лук’яненко, посол України в Канаді (1992-93).
Роботу українського посольства ускладнювала відсутність приміщення в Оттаві. Цю проблему Ераст вирішив просто: зробив подарунок, здавши приміщення в оренду за … 1 долар.
  Як у кожній родині, у Гуцуляків були щасливі моменти, було й горе. Їм довелось пережити трагічну загибель дворічного синочка Марчика. Ще у відносно молодому віці пішла з життя дружина Ліда, яка так і не дочекалась онуків. Не дивлячись ні на що, пан Ераст вважав себе щасливою людиною. Ось і тоді, після всіх випробувань, йому зустрілась Ярміла (Долорес) – жінка, яка була поряд до останніх днів життя пана Гуцуляка. Доньки пані Ярміли Аманда та Саманта стали йому своїми.
H_7

Ераст Гуцуляк з дружиною Ярмілою

 Життя продовжувалось. Пан Гуцуляк часто приїздить у рідне Рівне. Стає патроном Рівненської української гімназії, започаткувавши іменну стипендію кращим студентам. Окрема сторінка його меценатства – Острозька академія, яку вважав закладом, де формують українських патріотів.
«Ераст Гуцуляк - людина з великої літери. 
У нього не було штучної любові до України.
 Мовляв, я дав два долари і все, виконав свій обов’язок!» -
 пригадує ректор академії І. Пасічник.
 Пану Гуцуляку сподобався проект вежі нового корпусу, 
і він взявся профінансувати її спорудження.
 У 2007 році генерал-губернатор Канади нагороджує Ераста Гуцуляка Орденом Канади – найвищою державною нагородою. Номінував його на нагороду син Юрій, за що був йому дуже вдячний. Скромний від природи, пан Ераст не вірив, що може її отримати і жартома говорив: “Куди з мотигою на сонце?”.
  Зірка Ераста Гуцуляка згасла на 83-у році життя. Незадовго до цього він надіслав свого останнього листа в Україну. Завжди вірив, що знайдуться ті, хто продовжить його справу: «В Україні вистачає заможних людей, які повинні йти нашими слідами. Думати не лише про себе, а й про власне коріння й онуків наших онуків. Думати над тим, що людина є вартісною, коли залишає по собі певну пам’ять».
H_6

Дідусь Ераст з внучками

В пам’ять про видатного українця був знятий фільм “Дорога життя Ераста Гуцуляка”, прем’єрний показ якого відбувся 1 -го березня цього року. Саме в перші дні весни два роки тому його не стало (2 березня 2013 р.). Фільм знятий продюсером Іриною Корпан у співпраці з близькими та друзями пана Гуцуляка.  
   DVD  з фільмом  можна придбати в Пластовій домівці ім. Гуцуляків. Всі зібрані кошти призначені на потреби організації “Пласт”.
 
   У 2009 році була перевидана автобіографічна книга Ераста Гуцуляка “Моя дерев’яна валізка”, яка може стати посібником для багатьох, хто прагне досягнути успіху в житті.