Богдан та Ірина Романюк і їх часник, вирощений з любов’ю

chasnykРодинний бізнес фермерів Романюків – вирощування часнику.  Щосезону з року в рік на 150 акрах свого господарства (планують збільшити цю площу) Ірина та Богдан збирають близько 30 тон часнику. Великий досвід у справі, якою займаються, дозволяє їм охоче щиро допомагати менш досвідченим вирощувачам часнику.

Батьки Богдана Романюка – Федір та Йосафіна – приїхали до Канади в 1947 році з Західної України (Рівне, Тернопіль), майже одночасно емігрувала сюди і родина пані Ірини. Обидві сім’ї займалися фермерством, вирощували городину та тютюн. Відразу по закінченні  школи Богдан почав набувати трудовий досвід,  якийсь час працюючи в готельному бізнесі. Потім йому, хоча не мав відповідної освіти, запропонували посаду менеджера громадського харчування на базі відпочинку Blue Mountain, бо задатки керівника у хлопця помітили. Через деякий час, вирішивши вивчити “кухню”  з середини, пішов навчатися кулінарного мистецтва в Лондоні (Онтаріо), недовго працював на кухні у в’язниці.chasnyk

Тоді Богдан та Ірина були вже одруженими. Хоча побралися вони дуже молодими, але, як стверджує пан Богдан, до подружнього життя виявилися готовими. Вони швидко обзавелися власним будинком, а в 1976 році придбали ферму. Спочатку вирощували різну городину для оптового базару в Торонто. Згодом через надмірний контроль цін США на канадському ринку займатися городовиною стало невигідно, отож перейшли на часник, незважаючи на те, що технологія вирощування цієї культури досить складна. Діти подружжя Романюк – Леся та Богдан –  змалечку привчені до роботи. Зараз донька працює оператором великої будівельної техніки, а син  розводить бізонів та  диких свиней (останніх – на фермі батьків).

Ще перед тим, як почати вирощувати часник, Романюк заснував компанію North Field Niagara Products, що займалася зрошуванням полів навколишніх фермерів. Часник тоді не став на заваді пану Богдану залишитися субпідрядником для інших великих компаній в літній період, а вісім років тому народилася його ж компанія Brant County Garlic Company.

chasnyk

Сьогодні значна частина бізнесу родини Романюків – продаж посадкового часнику. До них часто за насінням звертаються фермери-новачки, яких пан Богдан незмінно застерігає щодо складності процесу вирощування цієї рослини, дає поради. Важливо наголосити, що він сам винаходить і виготовляє техніку, наприклад, для садіння часнику, або розбору головок на зубчики і почистки від лушпиння. До речі, Brant County Garlic Company має чудовий веб-сайт, тому до Богдана та Ірини звертаються далеко з-поза меж Канади. Пан Романюк  – директор Garlic Growers Association of Ontario. Зараз його Brant County Garlic Company тісно співпрацює у дослідницькій роботі з Університетом Ґвелфа.

chasnyk

Як розповів Богдан Романюк, він хоче вирощувати часник з України, вважаючи, що то було б “круто”: українець в Канаді вирощує український часник. Можливо, Романюки і пов’язали своє життя з часником тому, що українці. Жарт жартом, але один з сортів цієї культури з мелодійною назвою “Музика”, вирощений Brant County Garlic Company, можна побачити на українських фестивалях в Торонто, Міссіссазі, Оттаві, Оквіллі і т. д., як, звичайно, і тих, хто його вирощує, – подружжя Романюк. А часничок (найбільша головка близько ½ фунта) у них справжній – “не китайський”! Дуже вони радіють, коли люди високо оцінюють смак та міцність їхнього з любов’ю вирощеного продукту. Згадують Романюки, як мало не викликали “швидку” до  недовірливого покупця, що попросив спробувати часнику і відкусив забагато.

chasnyk

Пан Богдан зізнається, що, коли щось задумає, обов’язково має це зробити чи отримати. А ще він любить, щоб все навколо було ідеально. Варто лише подивитися на дуже рівнесенькі  рядки часнику на полі, чи як скрупульозно, головка до головки та  за розміром його фасують. Праця біля землі завжди нелегка: у час збору врожаю подружжя Романюк піднімається о 5-ій ранку і йде відпочивати близько опівночі. Щоб нею займатися,  потрібно справді любити так, як Романюки. Пані  Ірина розповідає, що впродовж клопіткого процесу – від посадки в землю і до споживача – часник береться в руки 17(!) разів.  

chasnyk

Звичайно, коли не сезон, фермер може трішки відпочити, але тільки не пан  Богдан, тому що він працює субпідрядником з виготовлення та ремонту різноманітної техніки, переважно для фермерства. При нагоді він любить куховарити, зізнається, що для вареників у нього завеликі пальці, а ось голубці робить легко. Особливо виходять у нього, як в Канаді називають, “патички”, щоправда, великі, а не мікроскопічні, і дає до них багато часнику. Пані Ірина навіть інколи сердиться, що чоловік готує краще за неї.

chasnyk

Матері пані Ірини – Марії –  цього місяця виповнюється 100 років.  Богдан Романюк  дуже шанує свою тещу, добре пам’аючи, як вона колись рішуче сказала йому, тоді ще тільки її майбутньому зятю: “Не будеш говорити українською – залиши мою доньку в спокої”. Зараз Богдан та Ірина вже понад 40 років разом, родинне тепло і любов до праці вони передають п’ятьом своїм онукам.

“Фермерство – це бізнес, і тут, як у кожному бізнесі, важливий маркетинг. Не менш важливо завоювати і зберігати хорошу репутацію. Запорука цього – якість продукції та увага до клієнта, який стає постійним і розповідає про твій продукт, рекомендуючи, іншим”, – стверджує  пан Романюк.
Brant County Garlic Company
298-13th Concession Road
Scotland, ON, Canada
N0E 1R0
E: bob@brantcountygarliccompany.com
M: 519-751-9200
P: 519-446-2645
www.brantcountygarliccompany.com