125 років з часу поселення українців у Канаді

Важко уявити Канаду без українців, а зважаючи на те, що вона, як держава, сформувалася близько 150 років тому,  можна сказати: українці жили і будували Канаду від самого початку. Були то нелегкі часи (важка праця, табори для інтернованих, туга за рідним домом), але який українець боїться труднощів. Жили, будували домівки, церкви, зберігали культуру свого народу, не забували рідну мову і, врешті-решт, полюбили цю країну, але завжди пам’ятали про Україну.
Нині в Канаді проживає близько півтора мільйона осіб українського походження, а 125 років тому тут не було людей з України. Але  жителі з галицького села Небилів Iван Пилипів і Василь Єлиняк – справжні відчайдухи – приїхали сюди, за тисячі кілометрів від рідного краю, самі та ще й привели за собою  інших. 7 вересня 1891 року  на пароплаві “Орегон” вони обидва  прибули в Квебек, дісталися Вінніпега і  там майже за безцінок отримали фермерську ділянку. Iван Пилипів заснував найбільше поселення українців у Канаді – Єдна-Стар (нині розташоване в провінції Альберта). Василь Єлиняк, зібравши достатньо грошей, повернувся в рідне село Небилів, де організував імміграцію шести сімей односельців, зокрема і своєї. З цього й почалася масова еміграція українців до Канади в період з 1891 по 1914 роки.
125
  • Манітоба має найбільшу частку українців – 15% населення.
  • Роком української культурної спадщини оголосили 2016-й  канадські провінції Манітоба та Саскачеван
  • Канадці українського походження, народжені в Канаді, становлять 3.7% населення країни
  • Королівський канадський монетний двір з нагоди 125-річчя першого українського поселення в Канаді випустив пам’ятну кольорову монету у формі української писанки.
125
Понад століття, як за море
Діди плили на кораблі,
Бо не давали людомори
Їм жити на своїй землі.
Та на твоїй, Канадо, знаю,
В ярмо впряглися, як воли
Бо не знайшли вони тут раю –
Лиш волі більше тут знайшли.
І споконвічні хлібороби
Зробили з диких прерій лан,
Зорали землі Манітоби,
Засіяли Саскачиван.
Вони твоїми дітьми стали,
Та Україна снилась їм,
Тому й пісень тобі співали,
Що склали ще в краю своїм.
Хоч правнук бідного русина
Твій гімн «О, Канада!» співа,
Живе у ньому Україна,
Не згасла пам’ять вікова.
З вірша Петра Тимочка
“Уклін Канаді”

Протягом 125 років предки українських канадців емігрували до Канади в різні періоди і з різних причин. Вони зробили багато добрих справ на благо свого нового дому та старанно берегли пам’ять про рідну Україну, що гідно продовжують сьогодні їхні діти.
Якщо ви хочете поділитись історією своєї родини чи розповісти про відомі вам здобутки наших співвітчизників у Канаді звертайтесь до нас у редакцію.
Найцікавіші історії будуть опубліковані в  журналі РАЗОМ у рамках проекту
КАНАДО, НАШ ШЛЯХ ДО ТЕБЕ І З ТОБОЮ!
info@razom.media