Жасмин убрався в квіти, як на свято

Від кінця травня і аж до липня (залежно від різновиду та погодних умов) до духмяного букету цвітіння вплітається неповторний аромат медоносного жасмину, який квітне дуже рясно. Полюбляє цей чагарник теплий клімат, тому зростає на великих територіях у Середземномор’ї, в Азії, Африці, Південній Америці та тропіках Австралії. У багатьох країнах, зокрема в Україні, з відомих нині майже 350 різновидів жасмину прижилися лише два: білий лікарський та жовтий чагарниковий.

Батьківщиною жасмину науковці вважають Індію, де його називають «королевою ночі» або “місячним сяйвом кохання” та надали статусу священної квітки. Шанували цю рослину, вперше згадану ще в давніх єгипетських папірусах, не тільки індуси, але й стародавні греки, араби, китайці, які використовували її в релігійних обрядах, дівчата прикрашали цвітом своє волосся, пелюстки використовували для розтирання тіла та додавали в чай. Завдяки перським купцям жасмин потрапив у Європу, де він швидко прижився, став популярною декоративною (навіть кімнатною) рослиною та екзотичними прянощами, а у Франції зі стовбура цього чагарника виготовляли духові музичні інструменти.

Зрозуміло, що найперше людей приваблював ніжний аромат рослини, тому нею обкурювали помешкання, використовували під час медитації, додавали до парфумів тощо, а згодом були виявлені і лікувальні властивості жасмину. Китайці, наприклад, лікували ним дизентерію та недуги печінки, цингу і ревматизм, жасминовий сироп пили від кашлю.

У народній медицині багатьох народів широко використовувався відвар квіток і листя жасмину: кубинці приймали від колітів, жителі Ямайки вживали при застудах та сухотах, вірмени – при хронічних хворобах органів дихання.

Сучасні народні цілителі у лікувальних цілях рекомендують засоби з цвіту, листя і коріння цієї рослини. Жасмин, на їхню думку, полегшує перебіг вагітності та сприяє збільшенню грудного молока в період лактації. Суміш зі стовченого листя і квіток використовується як антисептик для знезараження ран, а настої та відвари листя – як засіб для зниження температури. Жасмин також має потужну антидепресантну властивість і завдяки цьому допомагає стабілізувати нервову систему людини: поліпшує настрій, усуває неприємні нав’язливі відчуття (дискомфорт, тривога, страх), посилює чуттєвість та статевий потяг. Японськими вченими доведено, що запах цієї рослини має більшу тонізуючу дію на людину, ніж кава. Корінь жасмину вживають у сирому вигляді для зняття головного болю та від безсоння. Сильним антидепресантом є жасминова ефірна олія, яку, до речі, виробляють тільки з трьох видів рослини: жасмину запашного, великоквіткового та індійського. Її часто використовують для масажів, ванн і в аромалампах.

Як косметичний засіб жасмин, зокрема у вигляді настоїв і відварів, сприяє поліпшенню стану шкіри, її омолодженню та очищенню від висипань і при запаленнях. Завдяки чудовій зволожуючій дії він заспокоює суху, чутливу та зрілу шкіру, відновлює пружність і еластичність, а ще має м’який відбілювальний ефект. Допоможе позбутися слідів від розтягнень і шрамів олія жасмину, яка використовується в парфумерно-косметичній промисловості для виробництва кремів, лосьйонів та багатьох інших засобів догляду за шкірою.

У кулінарії квіти жасмину застосовуються для готування вишуканих десертів, наприклад, морозива, а листя, в якому практично немає калорій, можна добавляти в салати, зокрема при дієтичному харчуванні. Дуже популярними став у світі чай з пелюсток жасмину – корисний напій, що вирізняється ніжним ароматом, неперевершеним смаком та багатим вмістом вітамінів, сприяє поліпшенню зору та допомагає боротися із зайвою масою тіла. Жасминовий чай ліпше пити вранці, адже він бадьорить, покращує настрій, підвищує працездатність, стимулює функції головного мозку і додає впевненості.