Вишиване Торонто для українців усієї Канади

26 травня 2018 в Торонто втретє відбудеться щорічне свято День вишиванки. Хоч традиційно це масштабне дійство проходить упродовж одного дня, та насправді його організатори, крім підготовки власне до свята, увесь рік займаються й іншими «вишиваними» проектами: працює інформаційно-розважальний «Вишиваний канал» (онлайн), діє програма «Народжені у вишиванці», а також проводиться навчально-просвітницька робота «Спадок нації».

Акція «Народжені у вишиванці», під час якої новонародженим дарують їх першу вишиту сорочечку, в Україні проходить саме в День вишиванки, а в Канаді організатори цього свята перетворили її на повноцінну програму, яка діє впродовж усього року. Вже понад 40 немовля з українських родин у семи канадських провінціях отримали свої вишиванки, прикрашені спеціально розробленими узорами з кленовими листочками. Завдяки підтримці корпорації «МІСТ» ці подарунки з кодом нації організатори відправляють безплатно усім батькам, які реєструються на сайті www.vyshyvankaday.org. Залишити заявку можуть ті, хто очікує на дитинку або має немовля віком до трьох місяців.
У рамках навчальної-просвітницької програми тривають покази першого документального фільму про українські вишиті сорочки та їх власників «Спадок нації», головна ідея якого – показати різноманіття українських вишиванок (унікальні орнаменти, техніки вишивки та крій у різних регіонах) і як вони змінюють життя людей: рятують, єднають, додають сили духу тощо. Покази “Спадку нації” вже пройшли майже в усіх будинках для літніх людей у Торонто, а перед Днем вишиванки сеанси відбудуться в українських суботніх школах.

Зараз у розпалі робота над головним проектом – святкування Дня вишиванки в Торонто. Організатори, працюючи над його підготовкою, багато уваги й часу приділили конкурсу «Обличчя Дня вишиванки Торонто», який у декілька етапів тривав півтора місяці. Вони вважають дуже важливим те, що саме громада вперше обирала обличчя свята.
“Ми планували, щоб на усіх промо-матеріалах була людина, знана в громаді, тому організували конкурс, який не обмежував нікого і ні в чому. Можна було подавати будь-які фотографії будь-кого: дівчат, хлопців, жінок, чоловіків, сімей, маленьких дітей чи людей старшого покоління, – розповідає організатор свята Володимир Палагнюк. – За короткий час отримали 73 заявки, понад 100 фотографій. Журі відібрало 15 фіналістів, а відтак тривало онлайн-голосування, за підсумками якого перемогла Софія Дичковська”.
Організатори наголошують, що обличчя Дня вишиванки – це не тільки обличчя на постері, а значно більше: популяризація вишиванки і української культури як у громаді, так і серед канадців та інших спільнот. Софія долучиться до підготовки Дня вишиванки, буде задіяна в усіх названих проектах і, звісно, братиме участь у самому святі День вишиванки, очолюючи Вишивану ходу та відкриваючи концертну частину.

 

Організатори Дня Вишиванки уже розповіли про плани щодо свята та нововведення. Анонсовано про збереження традицій попередніх років, таких як Вишивана хода, Вишиваний автопробіг, онлайн-фотоконкурс «Вишиване селфі», «Танці у вишиванці» та безкоштовне барбекю у парку. Серед цьогорічних новинок – проведення Вишиваної ходи у форматі параду по проїжджій частині.
Володимир Палагнюк розказав, що найближчим часом організатори мають отримати необхідні підтвердження від поліції, та закликав усі українські компанії, організації, школи, спортивні секції, танцювальні колективи долучитися до повноцінного параду, яким буде Вишивана хода.
Найбільш озвучена зміна святкування Дня вишиванки цьогоріч – перенесення його на тиждень пізніше, щоб більше не проводити акції на Victoria Day Long Weekend та дати можливість усім охочим відвідати весняний український фестиваль у Торонто.
Незмінні та надійні спонсори і партнери цього свята – корпорація «МІСТ» та медіа-група «РАЗОМ», але організатори запрошують до співпраці малі та середні бізнеси, щоб разом на постійній основі популяризувати як День вишиванки, так, власне, і українську вишиванку в Канаді.
Обличчя Дня вишиванки 2018 Софія Дичковська
21-річна екс-тернополянка навчається в Humber College і в червні стане бакалавром за спеціальностю “Управління відділом кадрів”. Водночас із навчанням дівчина працює торговим представником та адміністратором у компанії, що спеціалізується на різноманітних металевих виробах. У Торонто Софія мешкає 12 років і за цей час стала помітною особою в українській громаді. Її знають як активістку «Мега Забави» і групи «We Love UA Mega Organizers» та як фіналістку конкурсу Miss Ukrainian Canada 2018.

“Про конкурс я дізналася на Фейсбук-сторінці Vyshyvane Toronto. Довго вагалася щодо участі, бо, хоча в мене є багато фотографій у вишиванках, вважала, що вдалої саме для цього конкурсу немає. Наприкінці січня побачила інформацію про закриття реєстрації і поспішила надіслати першу світлину, на котрій я виглядала, по-моєму, найбільш природно, особливо усмішка. Щоправда, була трішки стривожена тим, що на фото я не у вишиванці, а тільки в українському віночку. Звісно, хвилювалася, з нетерпінням чекаючи результатів голосування, і, коли дізналася про свою перемогу, була надзвичайно щаслива. Я ніколи в житті не перемагала на жодних конкурсах, тому для мене це було щось неймовірне! До кінця дня я безперестанку усміхалася, і в голові була лише думка про вдячність усім за цю перемогу. Тими, хто пройшов у фінал, були подані на конкурс справді унікальні фото, і кожен мав великі шанси на перемогу, тому вона для мене була дуже приємною і несподіваною”.

Тетяна Пінькас