Всесвітній день вишиванки – традиція сучасності, безцінний скарб української спадщини

 Всесвітній день вишиванки – прекрасне свято, яскраве і світле, засноване чернівчанкою, журналісткою та письменницею Лесею Воронюк, стало ще одним чудовим приводом віддати данину шани і любові потужному оберегу та безцінній народній спадщині, що ідентифікує нас як українців у сучасному глобалізованому світі, – вишитій сорочці, названій «молитвою без слів».

 Насправді, нам не потрібен привід, щоб одягнути вишиванку, бо завжди робимо це залюбки, але з 18 до 21 травня – саме в ці дні в Торонто проходили події, приурочені Всесвітньому дню вишиванки – українці міста мали нагоду показати увесь свій вишиваний гардероб.

 Традиції – це, безперечно, все те найкраще, що зберігають, поважають, цінують і… чекають, якщо йдеться про свята. Кожну традицію хтось колись започатковує, то ж торонтівці та монреальці дякують організаторам святкувань до Дня вишиванки, які цьогоріч зробили його незабутньо красивим і надіються, що наступний буде ще яскравіший і веселіший.

Торонто

Ідею святкування Дня вишиванки підхопили й у Торонто.   Ініціатори  проекту Toronto Vyshyvanka Day вже другий рік не дають засумувати і забути, що ми українці, організовуючи  цілу низку змістовних та цікавих заходів. Кожен міг обрати щось до душі, а найактивніші брали участь у всьому: в конкурсах, розіграшах, автопробізі, концертах та танцях.

Особливо цікавою та вагомою подією святкування можна назвати канадську прем’єру документального фільму «Спадок нації», створеного одним із співзасновників Всесвітнього дня вишиванки,  режисером Олександром Ткачуком. Він спеціально приїхав на показ  20 травня в Торонто, а потім і в інших містах GTA та Канади. Щоб не тільки презентувати свою стрічку, а й для спілкування з глядачами.  Перед демонструванням фільму у тому ж приміщенні – Пластовій домівці – відбувся показ  традиційних строїв різних регіонів України «Від витоків до сучасності», а також представлені колекції  від українського бренду Pannochka та модел’єра Ірини Житарюк –  Miss Ukrainian Canada 2016.

21 травня після “вишиваного” автопробігу всі, кого не злякав дощ, а таких було чимало, зібралися біля будинку Суспільної служби Торонто, щоб дружньою ходою пройти до High Park, де на них чекала концертна програма та BBQ від “смачного” спонсора “Halenda’s”.

Завершився насичений яскравими подіями та гарними враженнями день у Trident Banquet Hall, де танцюристи-любителі у вишиванках дивували своєю майстерністю під музику  гурту «Заповідь» та DJ Oleh Buncha.


Монреаль

Вшанували вишиванку в Монреалі. Колона автомобілів з українськими прапорами та вишивками проїхала вулицями міста, заявляючи про єдність українців у світі.

 

Монреальці також із задоволенням та інтересом переглянули документальний фільм «Спадок нації», який презентував особисто його режисер Олександр Ткачук.

Співорганізатор подій у Монреалі  Toronto Vyshyvanka Day.

 


Вишиваний вечір

Ось уже 7 років поспіль у Торонто з нетерпінням чекають “Вишиваного вечора” – забави, яку організовує добре відома в українській громаді “Mega Zabava”. Cотні молодих людей і тих, хто вважає себе молодим, вбраних у вишиванку, збирає “Mega Zabava”, щоб разом підхопив їх вихор запальних українських танців, а танцювати українці Торонто таки вміють! Цього року закликала жваво рухатись та “запалювати” по-українськи музика  гуртів “Klooch” та “Хлопці з Міста”, “DJ Unlisted” та Руслана Яковійчука. Також вже традиційно відбувся показ колекцій вбрання від Murashka (Ukraine) та CraneLinen (Canada). Ось що сказав про свято організатор та засновник “Mega Zabava” Орест Галушка: “Вишиваний вечір” стає все популяднішим: цього року його відвідало 600+ гостей, і з їхніх відгуків можна судити, що він був найуспішнішим. Наша подія – шана українській вишиванці, моді, гідності. Коли ми вперше починали в 2010 році, не так багато молодих людей навіть мали вишиванки, а зараз майже кожен був одягнений у неї.

 

Ще одне, чим ми пишаємось, є те, що “Вишиваний вечір” цікавий і людям, які тут народились, і тим, що нещодавно приїхали до Канади.

Ми, як вишивки, дуже різні, але водночас єдині – так можна сказати про наших гостей і про всіх українців.”