VI чемпіонат світу з футболу серед українських діаспорних команд

В Україні, на Прикарпатті, наприкінці червня цього року проходили футбольні баталії в рамках VI чемпіонату світу серед українських діаспорних команд. Учасниками цьогорічних змагань були українці з Ізраїлю, Молдови, Польщі, Іспанії, Білорусі, Румунії, країн Балтії (Естонія, Латвія, Литва) та збірна “Українська Європа” (Австрія, Німеччина) – усього 8 команд, які грали у Богородчанах та Надвірній.

   Переможцями вперше стали українці з Іспанії, котрі у фінальному матчі зустрілися зі збірною командою українців Румунії та з рахунком 3:0 вибороли першість. Третє місце посіла збірна команда українців Білорусі, з рахунком 3:2 здолавши збірну команду “Українська Європа”. Спеціальними призами було відзначено кращого гравця чемпіонату Степана Янучка з Білорусі, кращого воротаря Івана Анішоряка з Румунії та кращого бомбардира Назара Процика з “Української Європи”.

   Після фінального поєдинку керівництво Івано-Франківської області та Надвірнянського району нагородило кубками й пам’ятними медалями переможців та учасників змагань. Усі присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять українських захисників, котрі віддали свої життя в боротьбі за незалежність і свободу українського народу.

   Приємно наголосити , що чисельна уболівальницька аудиторія відзначила як високий рівень організації заходу, так і професійність футбольних арбітрів, очолюваних суддею Національної категорії України п. Ігорем Бокієм, який за сумісництвом також був Головою організаційного комітету. Під час церемонії відкриття він, зокрема, зауважив, що без спільних зусиль громадських та державних структур Канади і України (МОУГ «Четверта хвиля», Світовий конгрес Українців, Міністерство молоді та спорту України, Національний олімпійський комітет України, Федерація футболу України та інші) щодо фінансування та організації чемпіонату проведення його було б неможливе. Надзвичайно важливим є той факт, що до здійснення цього масштабного заходу долучилися канадські меценати, представники місцевого бізнесу та митці. Народний артист України Анатолій Матвійчук написав гімн «Український Мундіаль», прем’єра якого відбулася під час відкриття турніру.

   На завершення Ігор Бокій сказав: «Тепер можна сміливо розпочати впровадження ще одного цікавого проекту — комплексних змагань з різних видів спорту для представників української діаспори. Перемовини з керівництвом НОК України щодо цього зараз ведуться, і назва вже є – Україніада.


Цікаве про український футбол у Північній  Америці

  • Повоєнні українські емігранти до Канади та Америки почали створювати при осередках футбольні команди і клуби, найвідоміші серед яких  “Україна” (Монреаль і Торонто), “Тризуб” (Філадельфія), “Львів” (Клівленд), “Черник” (Детройт), “Київ” (Міннеаполіс), “Дніпро” (Балтимор),  “Леви” (Чикаго). Чимало менших були організовані у канадських містах, зокрема у Вінніпегу, Едмонтоні, Гамільтоні, та по всій території США.
  •    1957 року футбольна команда “Україна” (Монреаль) виграла чемпіонат Канади. Капітан Зенон Снилик неодноразово запрошувався до олімпійської збірної США, де теж був капітаном.
  • Високу репутацію у футбольному світі США здобули як гравці і тренери брати Євген, Володимир та Ігор Чижовичі, родина яких походить із Самбірщини. Євгена не раз обирали найкращим тренером року у штаті Нью-Джерсі, на початку 70-х  він очолював національну збірну США. Володимир багато був менеджером футбольної збірної США, привозив її на Чемпіонат світу 1990 року до Італії. Ігор Чижович з 1988 року очолює  спортивний клуб «Тризуб».
  • Давно здобув національної слави потужний український клуб «Тризуб» з Філадельфії, який 1957 року був прийнятий до АФЛ.
  • Відомий український футболіст, колишній гравець і капітан київського “Динамо”, учасник Чемпіонату світу 1962 р. (Чилі) у складі збірної СРСР Віктор Каневський, емігрувавши у 1988 році в США, вже за рік відкрив у Брукліні приватну футбольну школу, яка діє багато років.