У вас конфлікт? – Поради спеціаліста

Напевно, конфлікт – це та проблема, з якою до мене, як психотерапевта, найчастіше звертаються люди. «Допоможіть вирішити конфлікт з чоловіком»,

«Підкажіть, як помиритися з дівчиною», «Як знайти спільну мову з дітьми?», «Як вийти з конфліктної ситуації на роботі?» можна почути від них.

Ситуації прояву несумісності позицій людей доволі різні, але об’єднує їх непорозуміння, суперечка, ворожість, агресивні дії тощо.

Що ж таке конфлікт?

Конфлікт – це зіткнення протилежних інтересів і поглядів, напруження і крайнє загострення суперечностей. Жінка вважає, наприклад, що курити в квартирі не можна, а чоловік стоїть на своєму: можна. Спочатку кожен наполягає на правильності своєї думки, потім критикує точку зору співрозмовника, а згодом у хід йдуть образливі та принизливі слова, результатом чого стають нескінченні сварки і непорозуміння.

Чи можна уникнути конфлікту?

Важливо зрозуміти, що конфлікту не вдається уникнути в будь-яких взаєминах, тому що ніколи навіть дві людини не будуть настільки однакові, щоб не мати відмінних поглядів, інтересів чи думок. До того ж конфлікт може бути ознакою відкритих і чесних взаємин між партнерами, наприклад, якщо дружина відверто висловлює своє невдоволення частим недотриманням чоловіком його обіцянок, а той бере до уваги жінчині слова, то це, звичайно, змінить ситуацію і загалом їхні стосунки на краще. Питання не в тому, як уникнути колізії, а яким шляхом з неї вийти. На жаль, можна потрапити у пастку руйнівного вирішення конфлікту, наслідки якого – довготривалі сварки, образи та душевні рани.

Деструктивні тактики вирішення конфлікту

Зі свого досвіду скажу, що дуже часто причина нездатності позбутися конфліктної ситуації в сім’ї криється в помилках спілкування, зокрема униканні однією зі сторін відвертої розмови про наболіле. Наприклад, чоловік показує невдоволення поведінкою дружини своїм похмурим виглядом і небажанням розмовляти з нею, а вона часто і не здогадується, у чому проблема. Конфлікт можуть створити батьки, що відкидають усі думки дитини-підлітка, які різняться від їхніх, а потім вони дивуються, чому дитина тікає з дому або заводить погане товариство.

Не поліпшать стосунків і постійні звинувачення, гостра критика чи приниження, оскільки тоді інша сторона спочатку виправдовується та захищається, а потім сама переходить у наступ і перекладає вину на “звинувачувача”. Дружина не задоволена друзями свого чоловіка, погрожує  розлученням і тим, що він змушений буде утримувати її до кінця життя. Такі погрози породжують лише страх та протест і ні до чого хорошого не призведуть. Вкрай несприятливим для вирішення конфлікту є роздратування, адже, приміром, можна легко перейти межу поваги, образити чи принизити колегу по роботі, емоційно переконуючи його у некомпетентності.

У чому ж полягає секрет вирішення конфлікту?

Якщо конфлікт суттєво впливає на якість життя і з ним неможливо впоратися  ні самотужки, ні з допомогою близьких та рідних, необхідно звернутися до фахівця – психолога або психотерапевта, який і допоможе зрозуміти справжню причину цієї серйозної ситуації і разом знайти шляхи виходу з неї.

Звичайно, попервах незначне непорозуміння чи загострення стосунків можна спробувати вирішити самим, наприклад, відвертою і стриманою (без крику, образ чи насилля) розмовою про труднощі у взаєминах. Ввічливий обмін поглядами збільшує шанс того, що правильне рішення буде знайдено.

Як не дивно, але сприятиме залагодженню конфлікту питання до себе самого: “Можливо, я помиляюсь?” Деколи ми надто звикаємося з правильністю своїх переконань і навіть не ставимо їх під сумнів, тому критичний погляд на свою позицію часто допомагає чогось навчитися і щось зрозуміти. Згадайте Божі слова: «Лицеміре, вийми спершу колоду з власного ока, а потім побачиш, як вийняти скалку з ока брата твого» (Мт.7:5). Звести конфлікт нанівець допоможе усвідомлення того, що не існує однієї істини. Кожна людина по-своєму права, тому, навіть якщо ми абсолютно переконані у своїй правоті, вкрай важливо зрозуміти точку зору іншого, а для цього потрібно навчитися слухати і чути.

Варто пам’ятати, що від вирішення конфлікту кожен має щось отримати –  іншими словами, дійти компромісу, прийнятного для обох сторін. І, врешті, дуже важливо навчитися і вміти прощати. Може, вихід з конфліктної ситуації буде знайдено, якщо просто перегорнути сторінку минулого і дати собі та іншій людині ще один шанс на покращення стосунків. Прощаймо, адже і нам було багато прощено.

Що можна вважати вдалим завершенням конфлікту?

Перемога – це щира розмова, в якій учасники конфлікту почули один одного і прийшли до спільного рішення. Якщо ж воно все-таки не знайдено, то слід обговорити інші пропозиції подальшої праці над проблемою, що існує.

 

Живiть щасливо!

 

Ростислав Шемечко