“Tidy Moose” Іванки Сьолковської

 

Скажіть на милість, кому не до вподоби порядок і чистота в домі й довкола нього? Всім до вподоби, безсумнівно, бо життя без бруду і сміття – задоволення й спокій, вільний час для спілкуванням з рідними чи улюбленого дозвілля, коли не дратують розкидані речі, які доводиться перекладати з місця на місце у пошуках потрібної, коли не псує настрій купа немитого посуду, підлога в розводах чи пил, хоч малюй… Хтось не може дати ладу зі всім цим за браком часу, хтось просто звик і не помічає, а дехто неспроможний впоратися з величезною кількістю одягу, взуття, меблів, кухонного начиння тощо. Коли у батьків до порядку руки не доходять, їхні діти звикають до бруду і неохайності в побуті. Що ж робити? Не журіться, навчитися наводити лад у домі вам і вашим дітям допоможе “Охайний лось”. Так-так, саме він, а вірніше Іванка Сьолковська, яка недавно розпочала власну справу і дала їй забавну назву Tidy Moose.
Іванка Сьолковська народилась і виростала у Сант Кетерінсі (St. Catharines, ON). Її та двох старших братів батьки, які завжди були дуже активні в громаді, виховували в українському дусі, діти навчалися рідної мови, займалися танцям, добре знали народні традиції, відзначали свята. Іванка, як і брати, була пластуном. Хоча чому “була”? Вона дотепер член куреня “Княгині”. Після закінчення школи Іванка вчилася на фотографа в Sheridan College (Торонто), 5 років жила в Монреалі, де працювала фотографом і водночас була студенткою Concordia University. Продовжила навчання, вернувшись до Сант Кетерінса, в Brock University, а потім здобула педагогічну освіту (Маsters in Education) в Бафало (Medaille College).
Вчительську кар’єру Іванка розпочала в Лондоні (Великобританія), продовжила в Саскатуні, а за кілька років уже працювала в Альберті. Врешті-решт нещастя, що сталось у родині (через важку хворобу пішла з життя мама) змусили її знову повернулась до батьківського дому в Сант Кетерінс, щоб бути в тяжкий час разом з рідними, підтримати і допомогти їм. Тепер у Іванки власна справа, яку вона любить, якою живе, в користі якої для інших переконалася і в якій бачить перспективу для себе. У всіх справах вона постійно (щохвилини, щомиті) відчуває підтримку своєї покійної мами.

Ідея зайнятися чимось своїм визрівала у Іванки Сьолковської поступово. Коли вона вчителювала в початкові школі, пишалася тим, що її класна кімната була завжди практично облаштована та сяяла чистотою, і це, як вона вважає, сприяло навчальному процесу і надихало дітей на здобуття знань, а все те, що оточувало учнів у класі, дуже їм подобалося. Іванка мала авторитет, школярі дослухалися до її порад і взагалі до її слів інколи уважніше і з більшим інтересом, ніж до батьків, про що дорослі самі неодноразово їй говорили. Вона привчала, щонайперше, своїх вихованців до порядку. “Я так любила все організувати чисто і впорядковано, що колеги по роботі навіть по-доброму жартували з мене, а одна вчителька не втрималася від подарунка: презентувала мені книжку Marie Kondo The Life Changing Magic of Tidying Up (“Магія прибирання змінює життя”). Я прочитала її на одному диханні і зрозуміла, що книга написана спеціально для мене”, – розповідає Іванка Сьолковська. Вона й до цього самотужки вивела правило, якому слідувала: своє місце для кожної речі і кожна річ на своєму місці.
У серпні 2016 в Нью-Йорку Іванка пройшла перші курси, організовані Мері Кондо (Marie Kondo), неперевершеною майстринею прибирання, консультантом, автором світового бестселера щодо методу наведення порядку KonMari, який вона описує. Це було хорошою і ґрунтовною підготовкою молодої жінки до створення The Tidy Moose. Вона розповідає: “Я іду в людські оселі і застосовую принципи вивченої методики прибирання, але на першому місці для мене стоять правила чистоти, з якими я виросла, котрих навчала мене моя мама і які з моєю допомогою повертають у життя мешканців звичайних будинків чи великих апартаментів затишок і родинний спокій”.
Методика KonMari орієнтована на дорослих людей, тому Іванка Сьолковська почала самостійно адаптувати її на дітей, щоб допомагати їм вчитись бути організованими та охайними. Саме зараз вона закінчує писати програму для батьків та вчителів, яка має на меті полегшити їхню роботу у привчанні дітей до порядку та допомогти уникнути чи зменшити стрес у великих і малих від будь-якого прибирання.
Проведення майстер-класів чистоти у школах – це найближчі плани Іванки. Також вона готує до публікації книгу для дітей “The Tidy Moose”, яку не тільки написала, але й ілюструвала та ще хоче перекласти її французькою.
Виношує задум щодо проведення власних курсів, подібних до методу KonMar тільки адаптованих для дітей.
Свою роботу з клієнтами Іванка порівнює з працею персонального тренера з фітнесу: не кожна людина знає, що робити, чи немає достатньо мотивації, тому декому потрібно, щоб хтось її скеровував.

Подумайте, чи потрібні вашим дітям всі ті подарунки – іграшки, які вони отримують. Можливо, краще їм купити квиток на трампліни або в аквапарк, чи, навчаючи їх милосердю, порадити поділитись отриманими подарунками з дітками, що не можуть їх мати. Є хороший вислів, який англійською звучить дуже влучно: “Your kids need your presence more than your presents” (Ваші діти потребують вашої присутності більше, ніж ваших подарунків). Та, зрештою, викидати і “відпускати” речі набагато важливіше, ніж примножувати і зберігати їх.
Тим, хто думає почати свою справу, Іванка радить, якщо десь працюєте, не залишати основної роботи доти, поки добре все прорахуєте. Власний бізнес – велика відповідальність і не менша витрата часу, про що треба знати і пам’ятати. Самодисциплінуйте себе, бо це ключ до успіху, і з вірою в те, що робите, беріться до справи.
Іванка на собі вже давно переконалася: впорядковане і чисте житло незалежно від статків його господаря – запорука гарної якості життя, спокою, веселого настрою та запобігання стресу. Хоча, чого гріха таїти, мільйони людей у світі не зауважують бруду і безладу навколо себе, не вірять чи не надають значення важливості чистоти і незахаращанності, а накопичують в своїх оселях все більше і більше непотрібних речей.
Дуже хочеться часом хоч щось змінити в своєму житті, але нічого не робимо, бо то грошей малувато, то помогти нікому, то запалу ні іскорки – отак і тліємо… Але, якщо людина може все, про що відомо навіть дитині молодшого віку, найперше варто навести чистоту в своїй оселі та, теж важливо, в голові. Тож давайте викидати мотлох зі свого життя – в прямому і переносному значенні – заради кращої долі своєї і всієї родини!
Напередодні Великодня – часу відродження та оновлення – Іванка Сьолковська бажає вам позбутися всього негативу разом з речами, що затьмарюють життя, і оновити його чистотою, спокоєм, радістю від того, що оточує.
Основна порада від Tidy Moose та Іванки Сьолковської: Позбуватися непотребу і, найголовніше, не накопичувати речей у своїх оселях
The Tidy Moose
Toronto, ON
 647 982-TIDY (8439), ivanka@tidymoose.com