Зруйновані міфи про текілу

170898

Як пити текілу?
З чого виготовляють?
Види текіли

Інтерв’ю провів Марко Заячковський

 

Що для вас Мексика? Безкраї прерії? Браві кабальєро в крислатих сомбреро? Нічні серенади  під гітару чи запальні танці під звуки маракасів? А, може, текіла з сіллю та шматочками лайму? Адже саме з цим напоєм нерідко асоціюють Мексику – рясно одаровану сонячним теплом країну.  Немало людей знайомі з цим «кактусовим» напоєм.  Стоп, а чи дійсно кактусовим? І чи все, що ми знаємо про текілу (чи гадаємо, що знаємо), дійсно правда?

Навряд чи хтось зміг би нам краще розповісти про те, що таке текіла, звідки вона береться,  як її пили колись і з чим подають  нині, як не людина, яка  не «заочно» знайома з культурою і традиціями Мексики (в тому числі і гастрономічними), а сама є часточкою її давніх звичаїв.

 Тому ми попросили познайомити нас із таємницями текіли не когось іншого, а Yvette Astorga –  чарівну мексиканку, яка вже не перший рік пропагує  текілу на ринку Торонто та охоче ділиться з канадцями традицією вживання цього напою. Вона ж і розвінчувала для нас міфи, якими густо «обріс» цей популярний алкогольний напій.

– Існує переконання, що текілу виготовляють з кактуса …Mezcal Production in Rural Mexico.

Насправді, агава, з якої роблять текілу та мескаль, належить до сімейства Спаржевих, а не Кактусових. Це абсолютно різні ботанічні групи.  В Мексиці ростуть різні види агави і більшість із них – ендеміки, тобто більше ніде їх нема.  До речі, агава ростиме 6 -10 років, перш ніж із неї можна буде робити текілу. Доводиться терпляче чекати увесь цей час!  Для порівняння, пшеницю – сировину для горілки або для віскі – можна отримувати хоч і двічі на рік.

– Що таке текіла, я знаю, а ось що таке мескаль? Яка різниця між цими напоями?

Відмінність між текілою і мескалем у тому, що текілу виготовляють в одному-єдиному регіоні  Мексики.  Хоч агаву вирощують по всій Мексиці, мескаль виготовляють у семи провінціях, а текілу – тільки  в Halisco. До речі, ці два напої мають не тільки різні назви, але й виготовляються з різних видів агави. Для текіли беруть лише блакитну агаву  Agáve tequilána, а для мескалю –  різні сорти, наприклад,  Agava cupreata. У нас є приказка з цього приводу: “Кожна текіла – мескаль , але не весь мескаль – текіла”.

– Виростити агаву непросто. А виготовити текілу?

І мескаль, і текілу отримують із серцевини агави, навіть не з листя. Фермери збирають рослини, транспортують їх і печуть у традиційній кам’яній печі. Охолоджена під пальмовим листям агава подрібнюється і мнеться. Цей процес, до слова, не мінявся тисячі років – від часів ацтеків та іспанського завоювання. Далі – природна ферментація, яка відбувається завдяки тому, що у рослині є багато цукрів. Заключний етап –  дистиляція. Мескаль, який ви можете знайти на полицях магазинів, отримують  подвійною перегонкою, тому у нього м’якши смак та й вищий градус.

 

Tequila-Poz– Потрапляли на очі різні види текіли: «біла», «срібляста» і «золота» (​«жовта»).  У чому різниця?

Текіла «White» або «Silver» –  це одне і те ж – “незістарений» напій. «Reposado» або «Rested» потрібно витримати 3-12 місяців, тоді напій набуває красивого бурштинового або золотистого кольору, тому її іноді називають «Gold».  Є ще текіла “Anejo”, яку витримують у спеціальних бочках від 1 до 5 років, вона стає темно – бурштиновою і найвище цінується за своїми смаковими якостями. В будь-якому випадку, вибираючи текілу, звертайте увагу на етикетку. Там повинно вказуватись, що напій виготовлено з агави на 100%.

– А як правильно пити текілу і мескаль? У барах їх зазвичай подають із лаймом і сіллю. Так і повинно бути?

Справа в тому, що текіла, яку спочатку привозили  в США та Європу, була доволі низької якості. Багатьом вона не смакувала, тому й почали сервірувати її з лаймом, просто щоб  «перебити» смак. А ось зараз шматочок лайма на склянці – маркетинговий хід.

Як правильно пити текілу?KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 Найкраще насолоджуватись напоєм у невеликій склянці або в келисі для шампанського. Так ви неодмінно оціните його справжній аромат і смак. Доповніть напій традиційною мексиканською кухнею, і вам здасться, що ви побували у Мексиці.

        – Спасибі, Івет, за змістовну і цікаву розмову. Тепер знатиму я та наші читачі, як не помилитися, вибираючи справжню мексиканську текілу.