Тарас Підзамецький про себе та про Українську Кредитову Спілку Лимитед

Найбільш поширеною формою небанківських фінансових установ у світі (на сьогодні у 105 країнах) є кредитні спілки, які, зокрема, завжди сприяли самоорганізації громади, вирішенню соціальних проблем її членів. Люди не чекали підтримки від когось, а дбали про себе самі: створювали за допомогою грошових внесків фонди, з яких брали й давали кредити, отримували відсотки на вклади тощо. Члени кредитної спілки не почувалися кинутими напризволяще у вирі життя, бо кожен був водночас і членом громади, і поважної фінансової установи, що завжди прийде на допомогу. Ось такою фінансовою установою “для людей” є Українська Кредитова Спілка Лимитед (UCU/УКС), з генеральним директором якої паном Тарасом Підзамецьким під час Українського фестивалю в Оттаві 2017 (його головний спонсор саме УКС) ми ведемо розмову про мету заснування спілки, про її становлення і сьогодення, та й про мого співрозмовника хочеться більше дізнатися.

Ви, пане Тарасе, знаю, народилися в Канаді, а як Ваш рід потрапив у цю далеку від України країну?

   Так, я народився в місті Сент-Кетерінс. Першим з нашої родини у 1926 році приїхав у Канаду мій дід (батьків тато) і поселився в місті Вест Форт Вільям, теперішній Тандер-Бей. Він багато працював, висилав гроші своїй сім’ї в Україну, яка мешкала на Івано-Франківщині в селі Поточище, куди, заробивши більше, планував повернутись і ґаздувати. Тільки не сталось, як гадалося: швидко минав рік за роком, несподівано спалахнула Друга світова, і вже було не до повернення. Мій батько Василь приїхав до діда погостювати та подивитися на Канаду в 1935 році, тоді йому виповнилося 14, та й теж тут залишився. Родина жила в Садбурі, де тато працював головою українського споживчого кооперативу, а потім переїхала до Сент- Кетерінса.

   Мама моя – Ольга – родом із села Жуків Любачівського повіту. Десь, напевно, років у 14 потрапила вона до Німеччини. Пройшовши нелегкий шлях, у 1947 приїхала до Канади в місто Сант Джон (New Brunswick), потім перебралася в Торонто, де і познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком – моїм батьком. Цікаво і смішно, що мама завжди була для тата “новоприбулою”, бо приїхала сюди на 12 років пізніше від нього. Сім’єю ми жили в містечку Торолд поблизу Сент-Кетерінса, там я ріс, ходив до школи, а по її закінченні відправився навчатися в Університет Торонто (U of T).

   Зараз я зі своєю дружиною Уляною, синами Василем і Олександром та дочкою Софією живу і працюю в Торонто.

Розкажіть, будь ласка, як Ви поріднилися (думаю, це слово тут вжито доречно) з UCU.

   Справді поріднився, адже цього року якраз 30 літ минуло відтоді, як переступив поріг цієї установи. До того я вже здобув вищу освіту: в Університеті Торонто (U of T) отримав ступінь бакалавра з політичних наук та української мови й літератури; пізніше – юридичну освіту (LL.B. and an LL.M. in Banking and Financial Services from Osgoode Hall Law School). У 1987 році, дізнавшись, що УКС шукає адвоката, вирішив, що це саме та робота, про яку я мріяв, бо вона якнайкраще відповідала та поєднувала мої громадські, а я був активним членом громади, і професійні інтереси. Отак і почав працювати тут спершу на посаді корпоративного адвоката, у 1996 році став виконавчим віце-президентом, три роки по тому – головним виконавчим директором (CEO). Зараз я не тільки очолюю УКС, а є членом Юридичного товариства Верхньої Канади, Канадської асоціації адвокатів та головою Українського національного об’єднання (УНО) Канади.

 

Ви, безперечно, як ніхто інший, знаєте про UCU все і досконально, тож зупиніться детальніше на меті створення цієї фінансової установи.

   Українська кредитова спілка була заснована 1944 року членами філії УНО Торонто, які мали на меті, щонайперше, допомогти українській громаді, зокрема її єднанню, униканню чвар на конфесійному та політичному ґрунті. Спільнота, вважали вони, повинна бути сильною, щоб допомагати Україні здобути державність. Вже тоді засновники розуміли: міцно звестися на ноги зможе тільки економічно сильна громада. З цією метою створювалися кредитні спілки та інші кооперативні установи, зокрема споживчі, наприклад, магазини.

Сьогодні в Канаді діє близько 10 українських кредитних спілок, а хто стояв у витоків кооперативного руху в нашій спільноті?

   Часто і заслужено батьком української кооперації в Канаді називають галичанина Василя Топольницького, який прибув у 1927 році до Канади, де кооперативний рух існував тоді понад чверть століття, і, маючи вже великий досвід у кооперативній справі в Україні, повів успішну організаційну роботу в цьому напрямку у Вінніпезі. А за кілька років (1930) саме завдяки його зусиллям члени української стрілецької громади створили перший український кооператив – книгарню «Калина». Наголошу на тому, що стрілецькою громадою, зокрема сформованим нею 1932 року Українським національним об’єднанням (УНО), не тільки відкривалися кредитні спілки – одним із напрямків діяльності організації було проведення навчання щодо їх започаткування, налагоджування контактів з провінційними кредитними надбудовами і їх інкорпорування по всій Канаді.

Ярослав Борис (директор УКС) і Андрій Соханівський (голова Ради Директорів УКС) вручають
Т. Підзамецькому дарунок за довгу службу в Спілці. Річні загальні збори УКС 2017.

Чи з тих перших спілок, створених УНО, збереглися якісь дотепер?

   Так. Щоправда, з багатьох сьогодні діє всього три: “Нова громада” (1939) в Саскатуні, “Карпатія” (1940) у Вінніпезі та УКС (1944) в Торонто, яка роком раніше була відкрита в Гамільтоні.

Пане Тарасе, повернімося до історії становлення та розвитку UCU, яка нині є поважною фінансовою установою.

   Спочатку в назві Української кредитової спілки ще й вказувалась назва міста, де вона розташовувалася, але на початку 90-х років місто перестали називати, тому що багато спілок інших міст (Віндзор, Гамільтон, Сент-Кетерінс, Ошава) приєдналося до торонтської, послуги якої надавалися по всій провінції. Зараз членами УКС є 25 тисяч жителів Онтаріо, її послугами можна скористатися в 16 пунктах у Тандер-Беї, Оттаві, Садбурі та містах, згаданих вище.

   Звичайно, багато в діяльності УКС залежало від її очільників. Принагідно з вдячністю згадаю першого голову нашої Спілки Василя Ситника, що керував нею понад 30 років. На його честь запроваджено Меморіальну стипендію імені В. Ситника, що присуджується студентам українського походження, які активні в громаді та успішні в навчанні (в сфері бізнесу, фінансів тощо).

   Гідним наступником Ситника став Михайло Ребрик, головування якого в УКС припало на час економічних криз, впровадженні нових технологій та змін у сфері надання послуг фінансовими установами, але його діяльність на посаді керівника дуже посприяла зростанню нашої Спілки, яка вже в 60-х роках почала краще розвиватись.     На честь пана Ребрика також запроваджено Меморіальну стипендію для студентів у сфері мистецтва та спорту.

Що являє собою сьогодні УКС та як дбаєте про клієнтів і заохочуєте нових?

   Зараз в активах УКС є $759 млн, але я хочу наголосити на іншому: як у минулому, так і нині наша установа наочно демонструє, що ми, українці Канади, можемо, вміємо і знаємо, як водночас якісно забезпечити доступ до фінансових послуг, дбати про економічне зростання громади і сприяти формуванню єдності її духу. Цим завдячуємо, щонайперше, кооперативній філософії, яка багато в чому співпадає з християнськими цінностями щодо ставлення до ближнього, допомоги один одному.

   UCU надає клієнтам такі ж послуги, як і інші канадські банки (приміром, кредити на житло, ремонт, авто, відпочинок тощо), але робить все для того, щоб отримати їх було комфортно, просто і швидко. Нещодавно нашою кредитною спілкою впроваджено нові послуги та вдосконалення: Mobile App Upgrade з функцією Deposit Anywhere, що дозволяє членам класти чеки на рахунок просто шляхом сканування їх за допомогою мобільного додатку на смартфоні. Також закладено основу для Personal Financial Management через банківський портал Member Direct. Наш онлайн-банкінг, телефонний банкінг, мобільна банківська аплікація і понад 3,300 банкоматів по всій країні дозволяють забезпечити належний рівень надання сервісу клієнтам. І хоч ми широко присутні в Інтернеті, двері відділень УКС завжди відкриті для наших клієнтів.

   Одним із способів привернути увагу нових людей до Спілки є її фінансова допомога у будівництві церков, наприклад, церкви святого Іллі в Брамптоні, чи надання позики на дуже вигідних умовах церкві святого Йосифа в Оквіллі, чи фінансова підтримка будинку опіки святого Димитрія і т. д.. Надання позик громадським організаціям і установам, а також бізнесам, які працюють на спільноту, вже давно стало важливою складовою діяльності УКС.

Цікаво, пане Тарасе, почути Вашу думку про колектив УКС, яким керуєте.

   Мене дуже тішить той факт, що наша регламентована державою фінансова установа завоювала авторитет “своєї” і зуміла створити атмосферу родинного бізнесу чи домашнього банку не тільки для своїх членів, а й для працівників, від яких найбільше залежить якість надання сервісу. Зрозуміло, ми постійно дбаємо про те, щоб вони були задоволені умовами праці та платнею, щоб могли гідно забезпечити свої родини, ростити дітей. Хоч колектив УКС невеликий (у відділеннях деяких містечок складає всього 2-3 людини), але дуже гарний, працює злагоджено і ефективно. Серед моїх підлеглих багато тих, хто, емігрувавши в Канаду, отримав першу роботу в УКС, а тепер деякі працюють на керівних посадах, стали провідними фахівцями. І це, як на мене, закономірно: ми шануємо знання, професійність і досвід приїжджих з України, даємо їм шанс, і досі не було приводу пошкодувати. Приємно, що на нашу спільну справу дуже віддано працюють також люди, ніяк не пов’язані з Україною.

Невід’ємна і дуже важлива сфера діяльності УКС – спонсорство. Хотілося б почути від Вас, як визначаєте, кому і на які проекти давати кошти чи ні?

   Почну з того, що принципово не допомагаємо фінансово комуністам, ворогам України і олігархам (прим. ред.: жартома). При раді директорів нашої кредитної установи створено комітет, який займається розглядом прохань щодо грошової підтримки. Для цього організація повинна заповнити анкету, а потім комітет, виходячи з філософії та бюджету УКС, приймає позитивне рішення чи відмовляє у допомозі.

   Спектр гідних ініціатив, які не оминаємо увагою, доволі широкий: культурно-освітні, розважальні, релігійні, спортивні та гуманітарні. Ми завжди підтримуємо організації, які “тримають” українську громаду щодо збереження українського “я” в Канаді та допомоги Україні. Надаємо допомогу і неукраїнським організаціям, наприклад, шпиталям, куди за лікування, зрозуміло, звертаються й українці. Минулого року наша кредитна спілка знову активізувала роботу щодо гуманітарної допомоги населенню України, а також у центрі уваги були ініціативи КУК і СКУ, спрямовані на заохочення Канади та світу підтримувати боротьбy України за мир і незалежність.

Фото: з архіву УКС