SUPERFOOD КАПУСТА КЕЙЛ

 

Капуста кейл або кале (Brassica oleracea var. sabellica), яку ще називають «грюнколь», «браунколь», “кучерява” чи просто “листова”, у світі, зокрема в Америці, дуже популярна, у багатьох країнах її здавна вирощували і споживали. Дієтологи вважають кейл супер-овочем, а відомі голлівудські зірки нерідко запевняють, що своєю чудовою фізичною формою і привабливістю завдячують саме цій диво-рослині, в якій купа поживних речовин, а калоріність низька (у 100 г – приблизно 50 ккал). В Україну кейл пришла відносно недавно, тому, на жаль, ще мало відома, але швидко завойовує любов українців – прихильників здорового способу життя та вегетаріанців.

Красою капуста кучерява, вбрана в яскраво-зелене або сизо-зелене, темно-червоне чи фіолетове соковите ажурне листя, не поступається багатьом декоративним рослинам, тому її нерідко висаджують у квітниках. Як ви вже збагнули, далі йтиметься не про красу кейл, а про корисні властивості, яких у неї в рази більше, ніж у її капустяних “родичів”, і вони практично безмежні. Найбільший плюс капусти кучерявої – це багатющий вміст у соковитому листі різних вітамінів, мінералів та біологічно активних сполук. За кількістю білків, наприклад, кейл може бути альтернативою м’ясу; кальцію в ній стільки, скільки у молочних продуктах, а вітаміну С навіть більше, ніж у шпинаті. Щоб задовольнити добову потребу організму у вітаміні А, який сприяє оновленню шкіри та надає їй еластичності, достатньо випити склянку свіжозготовленого смузі з листя кейл чи з’їсти тарілку салату.

Ученими наразі вже досліджено, що листова капуста корисна при різних хронічних запальних процесах, онкологічних захворюваннях, отруєннях і токсикоінфекціях, очних недугах. Регулярне споживання кейл (денна норма 50 г) – це ефективна профілактика виникнення тромбів і старіння організму, сприяння зниженню рівня холестерину в крові і поліпшення роботи травної системи, а ще рівний та здоровий колір обличчя і відсутність синців під очима. Страви з цього овочу незамінні в раціоні тих, хто “сидить” на дієті, щоб схуднути. Американські вчені встановили, що браунколь покращує настрій і налаштовує на оптимістичний лад.

Суперфуд кейл немає протипоказань, хоч іноді можлива індивідуальна непереносимість. Капуста кучерява корисна вагітним і годуючим жінкам, навіть маленьким дітям. Найбільш корисно вживати свіже листя кейл, соковите, пружне, рівномірно забарвлене. Можна додавати його і в супи, коктейлі (smoothies), овочеві рагу, готувати з нього легкі гарніри до м’яса або риби, начинки для пирогів, а також квасити, маринувати, сушити і замораживати – заготовляти на зиму. Дехто не дуже високо оцінює смакові якості капусти кейл, мабуть, тому, що використав у їжу перезріле листя, бо тільки молоді листочки ніжні, не мають терпкості та гірчинки. До речі, щоб позбутися гіркоти, треба перед вживанням на деякий час помістити листя кейл у морозильник. Добре у салаті поєднувати капусту кейл з мигдалем, жири якого сприяють кращому засвоєнню мікроелементів, що містяться в цьому овочі.