Сторінка Косульства – ІНВЕСТИЦІЇ В УКРАЇНУ: ДРУГА СПРОБА

14 вересня прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо звертався до десятків тисяч людей на відкритті 22-го традиційного Українського фестивалю на Блур Вест в Торонто, а 20 вересня президент України Петро Порошенко виступив перед депутатами Верховної Ради та кількома мільйонами телеглядачів зі щорічним посланням про внутрішнє і зовнішнє становище України. Багато в чому очільники Канади й України висловлювали однакові думки, зокрема про агресію, про корупцію, про сильну армію та економічне відродження як запоруку успіху, і пропонували подібні дії.

Несподівана близькість тем і рецептів між керівниками таких різних і далеких держав і суспільств! Насправді ж обидва лідери зверталися до української аудиторії: до канадських українців, яким не байдужа Україна, та громадян України, що беруть за взірець такі розвинуті держави, як Канада.

І Джастін Трюдо, і Петро Порошенко говорили про інвестиції як пальне для економіки. Угода про зону вільної торгівлі між Україною та Канадою (УЗВТ), чинна з 2017 року, визначає умови взаємодії між сторонами не лише у чисто торговельних питаннях, а й погоджує бачення таких базових понять як праця, навколишнє середовище, інтелектуальна власність, державні закупівлі, прозорість, е-комерція тощо, у такий спосіб наповнюючи новим змістом Угоду про взаємний захист інвестицій 1994 року.

Чому це важливо? Тому що Україна розпочала після невиправдано довгих коливань глибоку приватизацію та залучення іноземних інвестицій. Радник Уряду України, колишній прем’єр-міністр Словаччини Іван Міклош твердить, що очищення банківської системи, включно з націоналізацією олігархічного «Приватбанку», створення системи «ProZorro» для держзакупівель та реформа газового ринку щодо зрівняння ціни на газ для всіх споживачів створюють сприятливі умови для приходу солідних інвесторів. Тиждень тому великий інвестор з Саудівської Аравії вніс 300 млн доларів за відому агрофірму «Мрія» з 165 тисячами гектарів землі, а два тижні тому про відкриття першого магазину в Україні повідомив шведський гігант IKEA.

В частині малого і середнього інвестування теж зрушення, зокрема з липня розпочалася мала приватизація, яка відбувається через «ProZorro». Йдеться про продаж об’єктів державної або комунальної власності, понад 50% статутного капіталу яких належить державі. При цьому вартість активів не повинна перевищувати 250 млн грн (12 млн кан. доларів).

Песимісти кажуть, що це передвиборчий хід влади. Оптимісти (я з ними) – ні, суспільство нарешті дозріло до розуміння того, як діє сучасна економіка.

Чи з’являться слідом за саудитами і шведами інвестори-канадці? Вони вже є. TIU-Канада стала першим канадським інвестором в Україну, що користується правилами УВЗТ і побудувала сонячну електростанцію під Нікополем. Консорціум канадських компаній «S2E Technologies», «DAI», «GoldLeaf EGF», «Capital Hill Group» розвиватиме «зелену енергетику» на Луганщині. Активно діє керівник Офісу залучення інвестицій України торонтець Даніел Білак.

Ми довго чекали, коли відроджуватиметься Україна. Спершу армія, мова, віра, аж ось і економіка.

Андрій Веселовський

Генеральний консул України в Торонто

https://toronto.mfa.gov.ua/ua