Скрипаль Олег Криса: Моє серце завжди у Львові.

Попри те, що всесвітньо відомий скрипаль Олег Криса, народився в Польщі, в Люблінському воєводстві, і вже близько 30 років мешкає в США, він називає себе львів’янином. У Львів він потрапив трирічним хлопчиком, переселений сюди разом з батьками в час операції “Вісла” 1945 року. У цьому чудовому місті він виріс, про що каже: “…Моє серце завжди у Львові. Це і перші кроки, і дотики до музики, і сім’я, і друзі”.

   Грати на скрипці Олег Криса почав у ранньому дитинстві, навчався в Львівській спеціалізованій школі ім. Соломії Крушельницької. Академічну музичну освіту здобув у Московській консерваторії, де закінчив аспірантуру під керівництвом Давида Ойстраха, який, до речі, і порадив юному львів’янину вступати після школи саме в цей навчальний заклад. З 1967 року Олег Криса працював солістом Київської філармонії та водночас викладав у столичній консерваторії. Відтоді скрипаль-віртуоз, що й сьогодні є одним з найзатребуваніших виконавців, не припиняє концертної діяльності, виступаючи як соліст багатьох симфонічних і камерних оркестрів (Київ, Берлін, Лейпциг, Дрезден, Ваймар, Варшава, Краків, Катовіце, Прага, Будапешт, Белград, Нью-Йорк, Чикаго, Вашингтон, Лондон, Монреаль, Торонто та ін.). За радянського часу Олег Криса – професор Київської та Московської консерваторій, професор Інституту ім. Гнесіних, а після еміграції (1989 р.) – професор Істменівської музичної школи (Eastman School of Music) та Мангеттенської школи музики (Manhattan School of Music, Нью-Йорк, США), почесний професор Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка, почесний член Японської струнної асоціації. Він проводить майстер-класи у різних країнах світу.

   Хоч гастрольні маршрути скрипаля пролягають до найбільших музичних центрів світу з провідними оркестрами, диригентами і колективами, вони неодмінно приводять його у рідний Львів. І буває він тут щороку не тільки з творчими візитами: у цьому місті живе його мама, якій вже за 90, але вона незмінний слухач на концертах сина. Брат скрипаля мешкає у Києві. Ювілейними концертами у Львівській філармонії за участі філармонічного Академічного симфонічного оркестру під орудою свого сина Тараса Олег Криса відзначав своє 70-річчя (2012) та 75-ліття (червень 2017).

   У квітні 2014 він прилетів до Львова, щоб виступити у концерті, присвяченому пам’яті своєї дружини, видатної піаністки Тетяни Чекіної, яка 7 грудня 2013 року загинула в автокатастрофі. Тоді його, підкошеного горем, повертала до життя сім’я – діти і внуки – та… музика. А тут ще й трагічні події Майдану, які Олег Криса сприйняв з великим болем і за всіх українців, і за майбутнє України. В інтерв’ю, опублікованому в львівській газеті “Високий замок” від 4.04.2014 р. видатний скрипаль сказав: “Мій син Петро надіслав мені листа до відділу українських митців спільноти, де я побачив прізвища людей, яких глибоко поважаю і люблю, і там був такий нотаток: “Ви можете долучити своє прізвище на підтримку українського народу і цілісності України”. Я долучив. Вважаю себе українцем і назавжди ним залишуся, хоча доля закинула мене до Америки. Попри те, що мене величають українсько-американським скрипалем, назавжди залишуся українцем”.

   Сьогодні для творчих візитів в Україну у знаменитого музиканта є ще один вагомий привід: три роки тому він започаткував у Львові Міжнародний конкурс молодих скрипалів Олега Криси. Перший із них, в якому брали участь 17 виконавців з України, Австралії, Японії, Південної Кореї, США, Китаю, Канади, Тайваню, відбувся у жовтні 2013 року, учасниками другого (жовтень 2016) стали вже 30 скрипалів з 10 країн світу. Олег Криса вірить, що переможці конкурсу його імені засвітяться на музичному Олімпі.