Що ми знаємо про ялинку?

Ви, напевно, помітили, гуляючи лісом чи парком, де росте багато хвойних дерев, як легко і вільно там дихається. Хоч про дивовижні цілющі властивості ялини відомо вже не одне тисячоліття, але незайвим буде у переддень новорічних і різдвяних свят ще раз згадати про них. Вічнозелена красуня, без якої і свято – не свято, приносить у наші домівки і радісний настрій, і здоров’я.

Упродовж віків люди використовували ялинову хвою, молоді пагони, шишки, кору і гілки для готування ароматного чаю чи просто жували смолу для боротьби з цингою та очищення ротової порожнини. До речі, таку “жуйку” і тепер продають на Алясці. Вікінги традиційно з молодих пагонів ялини варили пиво, вважали його джерелом сили і витривалості, запорукою народження міцних і здорових дітей. Воно, як лік від цинги, було незамінним у тривалих морських подорожах, тому, запозичивши у давніх скандінавів, з цією метою його пізніше почали використовувати на флоті англійці та інші народи. Навіть у записах Джеймса Кука є згадка про ялинове пиво з цукром як ефективний засіб у запобіганні цинзі.

У давнину в народі казали, що у тих, хто мешкає в хаті з ялини, серце здорове. Дійсно, це дерево, що живе не одну сотню років, є потужним джерелом енергії, тож і надає людині здоров’я, життєвих сил і бадьорості, створює атмосферу затишку. Вчені стверджують, що ніякі сучасні таблетки не виявляють такої комплексної лікувальної дії на людський організм, як ялина, та ще й без побічних ефектів. Цілющий вплив має не тільки деревина, а й хвоя, молоді бруньки, недозрілі шишки, смола (живиця), з яких у домашніх умовах роблять чаї, настої, відвари, мазі, додають у ванни тощо. Дуже багато цінних і вдало поєднаних біологічно активних речовин містить хвоя: і ефірні олії, які визнані найсильнішими антимікробними речовинами, і фітонциди, які роблять повітря практично стерильним; і вітаміни, зокрема вітамін С, і каротин, і хлорофіл, що відіграє важливу роль у детоксикації організму, тощо. Хвоя сприяє зміцненню імунітету, що дозволяє швидше позбутися важко виліковних недуг.

Для запобігання різним хворобам, зокрема і серцевим, корисно пити чай з ялини: просто додати до чаю кілька тоненьких зелених голочок. Чудовим вітамінним і загально зміцнюючим засобом є хвойний настій, а настій з шишок, який однаково корисний і дорослим, і дітям, використовують для інгаляцій і полоскань при ангіні, хронічному тонзиліті, ларингіті, фарингіті, бронхіті, пневмонії, гаймориті, риніті. Помічний при застуді, сухотах, ревматизмі, шкірних хворобах, болях у в суглобах і м’язах відвар ялинкових бруньок, а сироп з них дуже корисний для тих, хто переніс мікроінфаркт, хворим на міокардит і ревмокардит. При міозиті, лишаях, радикуліті допоможуть хвойні ванни з сіллю. З живиці ялинки одержують скипидар, який використовують зовнішньо для розтирань.

Отож по святах не спішіть викидати ялинку, а зберіть хвою чи дрібні гілочки і, склавши у мішечок, зберігайте у прохолодному місці, щоб скористатися при потребі.

Цікаві факти

  • Навіть бурштин – скам’яніла викопна смола хвойних дерев – має лікувальну дію. Якщо натирати скроні, шию, потилицю і зап’ястки настоянкою з бурштину чи просто шматочком цього каменя, то зменшуються головний біль, аритмія, знімається втома. Під час епідемії грипу корисно вживати щоранку чай з додаванням кількох крапель цієї настоянки, а натирання нею грудей і спини знижує підвищену температуру тіла й пришвидшує одужання від хвороб органів дихання.
  • В Україні є ялини, яким по 500 років.
  • А ось у горах Швеції росте найстаріша на нашій планеті ялина: її вік – 9550 років. Надземна частина дерева живе не більше 600 років, проте вік кореневої системи був визначений за допомогою радіовуглецевого методу і генетичного аналізу. Також у Швеції  було знайдено 20 ялинок віком понад 8000 років.
  • Один гектар ялинового лісу забезпечує потребу людини в кисні і дає понад 2500 тонн вологи.
  • З деревини ялини виробляють човни, музичні інструменти, меблі, папір, шовк, фанеру.