Пилип Коновал – національний герой Канади

Кажуть, що справжніх героїв було б набагато менше, якби людина перед тим, як ризикнути життям, виконуючи, зокрема, військовий обов’язок, мала хоча б кілька хвилин на роздуми. Не було їх і у капрала 47-го піхотного батальйону Канадських експедиційних військ армії Об’єднаного Королівства, українця Пилипа Коновала, коли 22-24 серпня 1917 року точився запеклий, кровопролитний бій з кайзерівськими німецькими військами під французьким  м. Ланс і свинцева злива, здавалося, скосить тут усіх. Бачив він, як гинуть  товариші, і, коли в живих не залишилося жодного командира, наказав прикрити його та поповз до ворожого окопу. Спершу  Пилип Коновал розправився з  трьома кулеметниками, за ними в рукопашну зійшовся і переміг ще шістьох та й наступного дня доблесно нищив ворога. Загалом протягом двох днів 28-річний капрал Коновал, зазнавши поранень, самотужки здолав 19 німців і знищив три кулеметні гнізда. Завдяки його героїзму ситуація на цій ділянці фронту змінилася на користь британських військ. 15 жовтня 1917 р. Пилип Коновал був нагороджений Хрестом Вікторії, який вручив йому король Георг V зі словами: “Ваш подвиг – один з найсміливіших та героїчних в історії моєї армії. За це прийміть мою подяку”.  Ось так українець, перший та поки що єдиний, став кавалером Хреста Вікторії, ввійшовши в історію Першої світової війни, і донині мужнім воїном-героєм пишаються Канада і Україна.

У 25-річному віці Пилип Коновал, попрощавшись з дружиною і донечкою, відправився зі свого рідного села Кутківці, що на Хмельниччині, де він з’явився на світ  15 вересня 1888 року, де провів своє безрадісне дитинство, де підлітком тяжко працював, допомагаючи батьку-каменотесу, у пошуках кращих заробітків до Канади. Обіцяв рідним, що обов’язково, зібравши грошей, повернеться і заживуть вони заможно та щасливо. Хіба ж сподівався тоді, що прощається з ними назавжди? Отож, перетнувши всю Російську імперію із заходу на схід, дістався Владивостока, звідти через Тихий океан пароплавом вирушив до Канади. У  квітні 1913 року Пилип Коновал уже працював лісорубом неподалік Ванкувера, але всі його плани щодо швидкого збагачення і повернення в Україну перекреслила Перша світова війна.

Він вступив до Канадського експедиційного корпусу, який згодом ввели до складу британської армії, що воювала з кайзерівською Німеччиною. У серпні 1916 єфрейтор Пилип Коновал ступив на французьку землю, а за рік, опинившись затиснутим у ворожі кліщі зі своїм артилерійським батальйоном біля міста Ланс, під  безперервним кулеметним вогнем з німецьких позицій проявив свій героїзм, здійснивши подвиг. Хоча в цих боях він зазнав важких поранень, після лікування служив і далі: був помічником військового аташе при посольстві Великобританії, служив у Канадському лісничому корпусі, пізніше – у Канадському сибірському експедиційному війську.

Влітку 1919 року 30-річний Пилип Коновал повернувся до цивільного життя, яке через отримані на війні тілесні і душевні травми, давалося йому надзвичайно важко. Жив він дуже скромно, брався за будь-яку роботу, працював, зокрема,  прибиральником у Парламенті Канади, сторожем секретної кімнати № 16 в офісі канадського прем’єр-міністра.
360-й відділ Королівського канадського легіону в м. Торонто У 1953 р. обрав П. Коновала своїм патроном. З нагоди сторіччя заснування Хреста Вікторії його було запрошено на урочистості в Лондон, і 25 червня 1956 р. для Коновала та ще 300 кавалерів Хреста Вікторії з усього світу влаштував чаювання у Вестмінстері британський прем’єр-міністр Антоні Іден, а наступного дня канадський герей-ветеран узяв участь у параді в Гайд-парку, яку прийняли її Величність королева Єлизавета і принц Філіпп.

Помер герой Першої світової війни і національний герой Канади Пилип Коновал на 72 році життя, на цвинтарі Нотр-Дам в Оттаві покоїться прах мужнього українця. На його честь відкрито близько десяти меморіальних дошок у Канаді, Україні та Франції. 22 серпня 2017 р. у французькому місті Лансі відкрито Меморіал пам’яті Битви за висоту 70, а завдяки ініціативі та коштом українців Канади – окрему Алею ім. Пилипа Коновала.

відео