Показ фільму Ахтема Сеітаблаєв “Кіборги. Герої не вмирають” у Торонто

1 листопада 2018 в Isabel Bader Theatre у Торонто відбувся показ художньої стрічки режисера Ахтема Сеітаблаєв “Кіборги. Герої не вмирають” про відважних воїнів, які вісім місяців тримали оборону Донецького аеропорту. За кожним персонажем фільму стоять реальні бійці, за спогадами яких український драматург Наталка Ворожбит написала сценарій. В Україні прем’єра цієї стрічки, що зібрала рекордні для українського кіно 22,2 млн грн,  відбулася у грудні 2017 року. Частина коштів з кожного проданого квитка була перерахована на допомогу фонду “Повернись живим”, який опікується потребами військових.
На показ у Торонто  приїхали режисер Сеітаблаєв, продюсер Іванна Дідюра та безпосередній учасник подій, про які йдеться у фільмі, прототип  головного героя “Серпня”, консультант, актор, співавтор сценарію Андрій Шараскін (позивний “Богема”). Перед початком перегляду Ахтем Сеітаблаєв сказав: “Наш фільм побудований на історії захисту донецького аеропорту. Ми його присвячуємо кожному добровольцю, кожному військовому, кожній матері  і кожному батькові, кожному лікареві, кожному, кому не байдуже, в якій країні він живе і в якій країні будуть жити його діти.”
Після останнього кадру фільму зал сколихнули тривалі оплески. Глядачі аплодували стоячи, зі сльозами на очах, а потім, коли оплески стихли, ще деякий час спілкувалися з творцями стрічки. Один з глядачів звернув увагу на дуже якісні титри англійською мовою, що є великим плюсом, адже дозволяє легко дивитися “Кіборги: герої не вмирають” не лише українцям.
Ахтем Сеітаблаєв сказав, зокрема: “Цей художній фільм створено за реальними спогадами реальних людей. Одна з них Андрій Шараскін стоїть поруч.  Ми колись навчалися разом у Київському національному університеті театру, кіно і телебачення ім. КарпенкаКарого. Потім через багато років зустрілися на передачі “Хоробрі серця”, яку я вів на каналі 1+1 і яка саме була присвячена захисникам Донецького аеропорту. Після ефіру цієї передачі до мене зателефонувала Іванна Дідюра і сказала, що треба знімати кіно. Я боявся тоді і зараз боюсь, бо знімати кіно про події, які ще, на жаль, тривають, – це велика відповідальність, але розумів, що робити потрібно. Наталка Ворожбит перед написанням сценарію майже півроку їздила по фронту, бійці розповідали історії, вона записувала. Коли сценарій був готовий,  ми віддали його на перегляд усім нашим консультантам – кіборгам. Кожного знімального дня хтось з них був присутній на майданчику, підказував, радив, як краще зробити”.
“Тут немає хроніки, але сенс стрічки “Кіборги: герої не вмирають” якраз у художньому переосмисленні реальних подій”, – наголосив Андрій Шараскін. З його слів керівник Департаменту зовнішніх зв’язків Української Греко-Католицької Церкви отець Олекса Петрів висловився про фільм так: ”Ви зробили те, що ми робимо щодня – долаємо 20 см від голови до серця. У голові ми все про все знаємо: і те, що сьогодні йде війна, і те, що сьогодні 100-річчя листопадового чину і створення Західноукраїнської Народної Республіки,  але треба, щоб те, що в голові, відгукнулося у серці. Ми молитвою це робимо, ви – мистецтвом”.
Лідер гурту Mad Heads Вадим Красноокий, який був серед глядачів, сказав творцям “Кіборгів”: “ Ви зняли не кіно, а потужну зброю, зроблену в Україні, яка буде працювати  ще багато років у майбутньому. За це вам велике спасибі, честь і хвала”.
У “Кіборгах” порушується багато питань, які переважно хвилюють молодь у цивільному житті, а на війні вони стають ще гострішими. На цьому Наталя Ворожбит особливо акцентувала увагу. В інтерв’ю для журналу РАЗОМ (№35, лютий 2017) Ахтем Сеітаблаєв сказав, що стрічка орієнтована саме на молодь. Її герої в діалогах ставлять, наприклад, питання, чому за 27 років Україна не стала врівень з європейськими країнами, і знаходять відповіді на нього, які доводять: те, що зараз вони роблять для країни, правильно.  “Кіборги” – це військова драма, у стрічці багато болю, але життєствердності їй додоє гумор, який допомагав бійцям виживати.
Показ “Кіборгів” у Торонто організував місцевий відділ Українського національного об’єднання Канади (УНО/UNF).
Режисер Ахтем Сеітаблаєв привіз у Канаду також свій фільм “Її серце” (Her Heart)  – історію героїчної молодої кримської татарки в період Другої світової війни. 2 листопада стрічку демонстрували в Парламенті Онтаріо в  Торонто, а кілька днів до цього – в Парламенті Канади в Оттаві. Ахтем Сеітаблаєв з командою і своїми фільмами відвідав також Монреаль.
Вікторія Матвієнко
Фото: Микола Сварник