ПІДКОРЮВАЧ ЗІРОК ТА ІТ-ТЕХНОЛОГІЙ ОЛЕГ КОВАЛЬ

До українських емігрантів, що заснували в Канаді власну справу, і вона успішно розвивається, належить Олег Коваль. Народився він на Львівщині, в селищі Крукеничі Мостиського району. По закінченні школи навчався у Львівському університеті на астрофізика. Ця професія тоді була рідкісна, тому раз на 4 роки випускалася група з 7-10 студентів, зокрема у тій, де навчався пан Коваль, досягли “фінішу” лише 3 людини. Серед спогадів пана Олега про студентські роки – складання іспиту з фізики разом зі Святославом Вакарчуком дуже вимогливому викладачу – батькові лідера “Океану Ельзи”.

   Отримавши диплом, Коваль залишився працювати науковим співробітником у Львівській обсерваторії на факультеті астрофізики, який тільки-но закінчив, а потім багато часу провів у Кримській астрофізичній обсерваторії, де тоді був один з найбільших у світі сонячних телескопів. Олег дотепер з приємністю розповідає, що йому вдалося відкрити малу планету, яка класифікується і носить назву “Коваль” на честь відкривача.

   У той час зарплата науковця була мізерна, полиці магазинів порожні, тож Олег та його дружина Наталя – економіст-кібернетик, вирішили емігрувати в Канаду. Вже тут у подружжя народився син Андрій (16 років), який навчався в українській школі святої Софії та займався українськими танцями.

   По приїзді в Канаду Олег розвозив газети і шукав роботу за спеціальностю, здобутою в Україні, але, як виявилося, астрофізика не була сильною стороною і цієї країни. Все ж таки влаштувався в Institute for Space and Terrestrial Science, де брав участь у розробці першого канадського космічного телескопа (First canadian space telescope). Поки чекали від уряду затвердження бюджету на спорудження телескопа, 30-річний Олег вивчав програмування в університеті Торонто (U of T). По закінченні він працював у великій ІТ компанії CGI, від якої 1999 року поїхав на рік працювати в Англію (м. Брістоль). Тут щоп’ятниці Коваль ходив з колегами в паб, де й потрапив йому на очі газетний заголовок: “Canadian Space Telescope crushed”. Тоді він попрощався з астрофізикою і повністю переключився (про це ніколи не шкодував) на програмування, яке справді полюбив. Згодом працював в освітній системі Peel District School Board, спочатку програмістом, потім менеджером ІТ, але через 8 років відчув, що робота його не задовольняє, що може досягнути більшого, і вирішив почати свою справу. Як говорив Вінстон Черчілль, успіх – це шлях від невдачі до невдачі без втрати ентузіазму. І пан Олег його не втратив.

   Зараз у родини Коваль налагоджений побут, достаток, багато працюється, є час і для відпочинку. Його зазвичай організовує пані Наталя. “Ми любимо подорожувати, – розповідає пан Олег. – Буває, приходжу додому, а валізи вже зібрані: вранці літак. Тоді всі плани доводиться міняти, тому інколи боюсь йти додому, бо не знаю, чи вернусь на роботу завтра. Звичайно, жартую”.

   На сьогодні Олегом Ковалем засновано кілька компаній, і перша з них (2005 р.) Web4you, діяльність якої зацікавить, щонайперше, підприємців, які хочуть для свого бізнесу створити або оновити існуючий веб-сайт. Вона пропонує клієнтам розробку веб-сайтів різних категорій та складності (веб-сайт – візитка, веб-сайти для електронної комерції (e-commerce) та портали, створення аплікацій для смартфонів, SEO-оптимізацію. За 12 років існування фірма Web4you забезпечила веб-сайтами 400-450 клієнтів, з якими переважно співпрацює досі, адже зараз 80% пошуків здійснюється через телефон та постійно змінюються стандарти, що потребує оновлення раніше розроблених веб-сайтів.

       Ця компанія працює з малими і середніми бізнесами; часто, як розповів пан Коваль, до неї за послугами звертаються люди, які добре не розуміють, що конкретно їм потрібно. Тоді працівникам Web4you доводиться вивчати специфіку бізнесу клієнта і реалізувати його побажання так, щоб новостворений онлайн-ресурс приносив користь його бізнесу.

   Компанія Web4you розробила і обслуговує веб-сайт для Канадсько-української торгової палати, членом якої з 1999 року є Олег Коваль, і останні роки він очолює виконавчий комітет КУТП з питань ІТ. Зараз Web4you також підтримує новостворений веб-сайт для проекту CUTIS (Canada-Ukraine Trade Investment Support project). Пан Коваль часто спонсорує події української громади, зокрема ті, в яких бере участь КУТП.

   Сьогодні компанією Web4you відкрито офіс у Львові, де працюють фахівців високого рівня. Й у канадській команді також є кілька українців.

   Пан Коваль пригадує своє здивування, коли на цю фірму, яка тоді щойно почала функціонувати, звернулася всім відома у Канаді компанія Rogers. Спершу Web4you для поважного замовника створила дві прості сторінки, потім RMA (return application system), а тепер обслуговує цілу систему (supply chain), нею ж і розроблену для Rogers.

   З часом до компанії прийшли великі бізнеси: The Home Depot, UFA, Caravan Group. Поява таких потужних замовників зумовила створення IT Action Group, якою також задумуються та реалізуються цікаві проекти (стартапи), наприклад, MCC (Mobile Customer Connect), IоT (Internet of things), IоT Мarketplace та інші.

   “Бізнесу важко утримувати армію програмістів, коли, зокрема, немає обігу коштів, тому ми почали робити своєрідний ринок (marketplace), куди розробники (developers) розміщають свої аплікації, а користувач може зайти і вибрати собі необхідне рішення. Ми даємо можливість талановитим програмістам з України, які шукають шляхи виходу на західний ринок, виставляти у нас свій продукт, беремо на себе маркетинг і підтримку його, а з продажу кожен отримує відсоток. Саме цим і займається МСС, згаданий вище”, – пояснює пан Коваль.

   Для спрощення життя споживачів послуг та допомоги висококваліфікованим і досвідченим спеціалістам ІТ-сфери його командою був створений Canadian IT Hub (ІТ-вузол), де можна знайти людей для виконання проектів різного масштабу й складності та управління ними.

   Ще один проект IT Action Group – IоT (Internet of things) – нова ера Інтернету, в якій усі електронні прилади “спілкуються” між собою.

   Trade Show Connection (TSC) – також проект IT Action Group – це платформа соціальної мережі, яка дозволяє всім учасникам спеціалізованих виставок (організаторам, власникам виставкових центрів, учасникам, відвідувачам) у Канаді й за її межами спілкуватися та знаходити один одного. Великий плюс для користувачів TSC – це безкоштовність послуги. IT Action Group підтримує інноваційні проекти в Україні та допомагає їм вийти на західний ринок. Так, наприклад, на веб-сайті www.itactiongroup.com можна побачити і більше дізнатися про перший у світі інтерактивний атракціон “VR Chair Simulator Interactive Tables” чи інтерактивні столи “Multi-Touch Interactive Tables”.

Олег Коваль вважає себе м’яким керівником свого колективу (зараз у офісі в Торонто працює 10 спеціалістів), до кожного знаходить підхід, прагне вибудовувати у ньому толерантні відносини та створювати приємну робочу атмосферу, що, як на нього, сприяє ефективності праці. Тут, на місці, здійснюється спілкування з клієнтом та планування, а основна робота по створенню веб-сайтів проходить в Україні. В ІТ пану Олегу подобається розробка і впровадження нових технологій, і для нього важливо, що Канада дає можливість це робити.

   Для Олега Коваля гроші у бізнесі – не самоціль, головне – реалізувати ідею, якісно виконати роботу та довести собі, що власна ідея, втілена в життя, успішно працює.    

   Людям енергійним та багатим ідеями Олег Коваль радить робити щось “своє” і не боятися ризику, бо, як кажуть, хто не ризикує, той не п’є шампанського. Важливо спілкуватися та підтримувати один одного людям, що займаються бізнесом, зокрема українцям, які переважно надійні партнери.

   Зі слів пана Олега, він багато чого навчився в молоді роки в Торговій палаті на прикладі багатьох відомих бізнесменів і меценатів, котрі, як і він, були її членами, приміром, пан Ераст Гуцуляк. Може, саме знання, там отримані, й спонукали Коваля почати власний бізнес. Він переконаний, що в середовищі прагматичних успішних людей згуртованої громади будуть народжуватися молоді успішні бізнеси, які допомагатимуть іншим. Пан Олег закликає підтримувати своїх, українців – сильну націю, розумну і працьовиту, та й сам, власне, готовий працювати для українців і з українцями, зокрема робити бізнес.

У планах пана Коваля – створити в сфері ІТ щось таке, що працювало б і через 100 років. “Буду й надалі, – запевняє він, – реалізовувати ідеї, що постійно народжуються”.

http://www.itactiongroup.com/

http://www.web4you.ca/

2600 Skymark Ave #5, Mississauga, ON L4W 5B2

(416) 855-3152