Перлина подільського краю – Кам’янець-Подільський

Як тільки не називають Кам’янець-Подільський, що на Хмельниччині: і містом-музеєм, і містом подій, і однією з фестивальних столиць України. Це давнє українське місто, засноване ще у ХІІІ столітті, щороку відвідують сотні тисяч туристів, тому-то в центрі Старого міста (один з районів Кам’янця-Подільського чи просто Кам’янця) на площі Польський ринок встановлено пам’ятник туристу – двометрову з чорного заліза скульптуру молодого чоловіка в майці, шортах і кепці, з рюкзаком, фотоапаратом. Ваблять сюди мандрівників історичні та культурні пам’ятки, за кількістю яких Кам’янець поступається тільки Києву і Львову, неповторний колорит і надзвичайно мальовничі пейзажі. Отож, якщо є потреба у нових враженнях від подорожей, вирушайте до Кам’янця-Подільського, бо, як відомо, все-таки краще раз побачити, ніж сто – почути. А тим часом давайте хоч краєм ока кинемо на кілька найцікавіших принад цього міста, які з превеликим задоволенням оглядають його гості.

Щонайперше прямують туристи до одного із семи чудес України і символу Кам’янця-Подільського – фортеці, яка є складовою частиною Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець». Ця фортифікаційна споруда, що була відома вже у ХІV ст., складається зі старого замку з мурами та вежами і нового замку, зведеного трохи пізніше, з високими земляними валами та глибокими ровами. Загальна площа обох замків приблизно 4,5 га.

Стара фортеця оточена 11-ма вежами, найвища з-поміж них Папська, збудована 1505 року, яку ще називають Кармелюковою, бо в ній тричі був ув’язнений український народний герой Устим Кармелюк. Тепер територія і будівлі фортеці – це своєрідний музей, де проводяться театралізовані екскурсії. Дуже гарні панорамні краєвиди відкриваються з Замкового (Турецького) мосту, що з’єднує фортецю з містом. Він, як найстаріший, внесений до Книги рекордів України.

Через каньйон між Старим і Новим містами Кам’янця перекинуто Новопланівський міст, протяжність якого 136 м, а висота 38 м. Багато музеїв, культурно-архітектурних пам’яток розташовані в Старому місті – історичному і туристичному центрі Кам’янця. Розкинулося воно на півострові площею понад 120 гектарів, утвореному Смотрицьким каньйоном і річкою Смотрич, що звивається петлею між стрімкими неприступними скелями. У центрі Польського ринку височить ратуша – колишній будинок польського магістрату, архітектурна пам’ятка XIV–XIX століть. Наприкінці ХІХ ст. цю будівлю прикрасили годинником зі срібним і мідним дзвонами. Загалом Старе місто замиловує як неймовірно красивою архітектурою, так і неповторною атмосферою близькості до минувшини.

Тут багато сакральних споруд: під стінами Старої фортеці біля річки Смотрич зведена Хрестовоздвиженська церква з типовою для Поділля архітектурою, а кафедральний собор Святих Апостолів Петра і Павла, що в північно-західній частині Центральної площі, – єдиний у світі християнський храм з мінаретом, на якому встановлено покриту золотом статую Діви Марії, а ще після реставрації старовинного органа в ньому відкрито концертний зал. До типу базилік належить костел святого Миколая і монастир домініканців – сакральний комплекс, що формувався впродовж трьох століть. Найстарішим храмом Кам’янця вважається греко-католицька церква Пресвятої Трійці, перші згадки про яку датуються 1582 роком. Вражає красою архітектура у неовізантійському стилі православного Олександро-Невського собору.

кафедральний собор Святих Апостолів Петра і Павла

Гості Кам’янця неодмінно відвідують Турецький бастіон (національний пам’ятник містобудування), що колись був важливою оборонною спорудою, а сьогодні біля нього відкривається дивовижний краєвид. Унікальне місце Старого міста – каньйон, де розташовані оборонно-гідротехнічні споруди Польські і Руські ворота.

Різницька, Гончарна, Кравецька вежі, Вірменський колодязь, Сходи Фаренгольца, композиційна група «Стіл згоди», Будинок з драконом, площа “Вірменський ринок” – повірте, це ще не всі пам’ятки Кам’янця, заради яких варто в ньому побувати.

Чекає на туристів і мікрорайон “Нове місто” з широкими вулицями і просторими площами, ошатними будівлями, сучасними готелями, торговими і розважальними центрами, численними кафе і ресторанами, впорядкованими місцями для відпочинку.

Кам’янчани пишаються своїм колоритним містом та докладають багато зусиль, щоб зробити його ще комфортнішим і для себе, і для туристів, котрих Кам’янець-Подільський неодмінно здивує, зачарує і залюбить у себе, а надто, коли будете в ньому під час проведення хоча б одного з приблизно двох десятків великих фестивалів. Тільки наприкінці літа і восени тут вирують Всеукраїнський фестиваль військово-історичної реконструкції «Остання столиця» (24 серпня), міжнародні фестивалі сучасного вуличного мистецтва «Республіка» та військово-історичної реконструкції «Schola Militaria» у вересні, а у жовтні – Всеукраїнський фестиваль пива та повітроплавання «Октоберфест. Знову в небо» і «Золота омега». Популярні в Україні та сусідніх країнах кам’янець-подільські фестивалі «Весільна фортеця», військово-історичної реконструкції «PortaTemporis», середньовічної культури «Форпост» та інші.