НОВИЙ СТАНДАРТНИЙ ДОГОВIР ОРЕНДИ (Standard Form of Lease) в Онтаріо

Останнім часом до мене часто звертаються з питаннями щодо змін на ринку оренди житла, як-от питання, що являє собою новий договір оренди; у чому полягають права і обов’язки орендодавця і орендаря; які зміни відбулися у законодавстві, зокрема найпопулярніше – про легалізацію марихуани.

Насправді, після прийняття урядом Онтаріо змін щодо договору оренди Закон суттєво не змінився, хіба що на папері більше захищає орендаря (tenant) у випадках, про які він переважно не мав уяви.

Отож договір оренди житла в Онтаріо регулюється Законом про договір оренди житлових приміщень (Residential Tenancy Act). У разі необхідності щодо питань, які виникають у процесі оренди, потрібно проконсультуватися з адвокатом чи нотаріусом (paralegal).

З 30 квітня 2018 року відповідно до прийнятого Урядом Онтаріо Закону у більшості випадків оренди приватних житлових приміщень необхідно укладання Стандартного договору (Standard Form Lease). Увага: це поширюється лише на нові угоди, підписані з 30 квітня. Стандартний договір оренди складається з двох частин. Перша частина допомагає у заповненні стандартної форми договору. У ній також надана вся інформація по кожному розділі, які є обов’язковими до заповнення і не можуть бути змінені. У другій частині міститься додаткова інформація про передбачені Законом права та обов’язки орендарів (tenants) та орендодавців (landlord).

Наведу кілька прикладів питань, які найчастіше виникають при заповненні розділів Стандартного договору і які, сподіваюся, допоможуть краще зрозуміти права та обов’язки обох сторін.

Який розмір застави (deposit) дозволений Законом?

Орендодавець може брати заставу лише у формі орендної плати за останній місяць і застави за ключі, що повертається. Орендар не повинен надавати заставу у будь-якій іншій формі чи додаткову заставу (additional deposit), наприклад, за домашніх тварин або пошкодження.

Орендодавець може вимагати внесення орендної застави у день підписання договору або до цього дня. Орендна застава не повинна перевищувати орендної плати за один місяць або один період оренди (наприклад, за тиждень у разі потижневої оренди).

Відповідно до Закону договір оренди житла не забороняє утримання тварин в орендованому приміщенні, житловому будинку або навколо нього, але треба наголосити на винятках, коли орендодавець має право виселити орендаря, в якого є тварина:

  • домашня тварина заподіює шкоду житлу;

  • тварина створює занадто сильний шум, порушуючи спокій інших мешканців;

  • тварина викликає алергічну реакцію в інших людей, які мешкають у будинку.

У зв’язку з прийняттям Закону про легалізацію марихуани в Канаді, який вступив у дію 17 жовтня і яким дозволено вирощувати 4 рослини в кожному будинку чи квартирі (each residence, including apartments and condominiums), почастішало питань щодо того, як орендодавець може захистити себе і своє житло від пошкоджень, пов’язаних з курінням і вирощуванням марихуани.

Незважаючи на легалізацію марихуани, орендодавець може включити додаткові умови в угоду оренди, що забороняють орендарю курити чи вирощувати марихуану на території орендованого житла. У випадку, якщо після підписання угоди з зафіксованими в ній умовами орендодавця орендар все-таки курить чи вирощує марихуану, це є підставою й полегшить процес його виселення. Варто зауважити, що, незважаючи на можливість користувачів медичної марихуани апелювати щодо порушення Кодексу прав людини (Ontario Human Right), наявність додаткових умов у договорі оренди полегшує захист орендодавця в суді.

Додаткову інформацію, багато корисного і цікавого щодо ринку нерухомості і не тільки можна дізнатися, переглянувши наші програми і слухаючи наші podcast recpodcast.ca.

Я, Алла Цвелюк, і моя команда завжди радо відповімо на будь-які питання. Будь ласка, звертайтесь!