НІКОПОЛЬ – скарбниця БАГАТОВІКОВОЇ ІСТОРІЇ України

Український Нікополь – місто з унікальним історичним минулим, яке лише зараз почало заживати популярності туристичного. За радянських часів воно стало відоме завдяки двом величезним промисловим підприємствам, які були споруджені на його території: заводу феросплавів (найбільшому в Європі виробнику марганцевих феросплавів) та трубному заводу, тоді найбільшому в СРСР. Звичайно, ці гіганти та недавно зведена канадським інвестором (компанія Refraction Asset Management) найпотужніша в області сонячна електростанція цікаві, щонайперше, любителям індустріального туризму, для яких в Україні вже відкрито семиденний маршрут: Чорнобильська зона відчуження, Київ, Кривий Ріг, Дніпро, Нікополь і Марганець, Запоріжжя.

Тим же, хто хоче не тільки мандрувати, а водночас більше дізнаватися про минуле України, зокрема історію запорозького козацтва, треба неодмінно відвідати Нікополь – першу гетьманську столицю та поподорожувати Нікопольщиною, яка є краєм п’яти козацьких Січей. Саме на цій славній землі впродовж більше двохсот років розташовувалися п’ять з семи Січей Війська Низового Запорозького: Микитинська, Чортомлицька, Томаківська, Базавлуцька і Підпільна (Нова Січ).

Отож без вагань вирушайте на Дніпропетровщину, бо саме тут, у колисці запорозького козацтва, на правому березі Каховського водосховища, і розмістився Нікополь, в якому зараз мешкає майже 120 тисяч людей. Хоч давно минула овіяна легендами і подвигами славна козацька доба, дух її донині живе у мiстi, що виникло 1639 року на місці переправи через Дніпро Микитин Ріг. Тоді тут розташовувалася Микитинська Січ (Перша або Стара), де 370 років тому (1648-го) Велика козацька рада гетьманом Війська Запорозького обрала Богдана Хмельницького і звідки він розпочав Визвольну війну українського народу. На цьому пам’ятному місці, яке зараз є історичним центром Нікополя, встановлено гранітний пілон з меморіальною дошкою.

На невеликій і затишній площі Богдана Хмельницького стоїть пам’ятник великому гетьману. До речі, місто стало б у рази привабливішим для туристів, якби вдалося реалізувати вже розроблену концепцію державної програми “Нікополь – перша гетьманська столиця”, але держава поки що ігнорує історичну важливість Нікополя. До того ж наразі на це бракує коштів, тож нікопольці надіються на допомогу зарубіжних інвесторів, зокрема і канадської діаспори. Інвест-проект міськради щодо спорудження історико-археологічного комплексу “Микитинська Січ” та інвест-проект, пов’язаний зі скіфською тематикою, неурядового благодійного фонду “Нікополь туристичний” могли б суттєво перекроїти туристичну карту України. Цим же фондом розроблений археолого-туристичний проект “Товста могила”, що передбачає спорудження двоповерхового музею у формі кургану з інтерактивними інсталяціями та реконструкцією царського скіфського захоронення.

Візитівка Нікополя та улюблене місце відпочинку і зустрічей містян – набережна вздовж дамби, довжина якої 3,8 км. Незмінно привертає увагу туристів церква Різдва Пресвятої Богородиці, яка понад два століття височить у місті. На вулиці Чехова (район Лапинки) розташований Хрестовоздвиженський храм – єдиний, двері якого ніколи не закривалися, навіть у часи радянської антирелігійної пропаганди та гонінь на церкву. Найвеличнішою й однією з найстаріших (1898 р.) культових споруд у Нікополі є Спасо-Преображенський собор з унікальним «цар-дзвоном», відлитим у 1793 році коштом козаків – братів Шиянів.

Диво-скарбницею вважається Нікопольський краєзнавчий музей, якому майже 100 років. У його фондах налічується орієнтовно 42,5 тисячі експонатів, серед яких, зокрема, унікальна колекція старожитностей Січової Покровської церкви. Тут виставлена створена у 1747 році ікона-ставротека Війська Запорозького Низового (найважливіша православна козацька реліквія України!), яка була урочисто представлена відвідувачам 14 жовтня 2005 року в день свята Покрови та Українського козацтва. Біля музею розташовані керамічна Скіфська скульптурна алея та лапідаріум також зі скіфськими бабами і артефактами.

Гостям Нікополя, які у кожному місті полюбляють відкривати архітектурні цікавинки, можна відправитися на вулиці Херсонську і Микитинську, де багато дуже старих будинків, і, отже, якусь “родзинку” вони там таки віднайдуть. У місті є хороші готелі та ресторани, що задовольнять потреби туристів.

Стежки козацької минувшини приведуть вас у село Капулівка, що неподалік Нікополя, де на вершині давнього кургану розташована могила легендарного кошового отамана Війська Низового Запорозького Чортомлицької Січі, непереборного характерника Івана Сірка, який провів більше 50 боїв з турками й татарами і в усіх здобув перемоги. Тут писав він разом з козаками відомий лист турецькому султану. У цьому місці на початку 1990-х років до святкування 500-річчя українського козацтва створено меморіальний комплекс, що є національним надбанням і охороняється державою. Тепер щороку 1-2 серпня на могилі Івана Сірка збираються тисячі українців з усієї України та закордону, щоб вшанувати пам’ять славного кошового отамана.

Багата Нікопольщина мальовничими пам’ятками природи, серед яких цілющі козацькі джерела, зокрема «Живоносне джерело» в с. Борисівка, єдиний у степовій зоні України каскадний Токівський водоспад на р. Кам’янка тощо. А скільки тут містичних місць! Каньйони, 30-метрові Панські кручі (Дніпрові гори), залишки плавнів Великого Лугу біля острова Томаківка, де Самійло Кішка після трагічної смерті Вишневецького будував «чайки» і по зробленій козаками водній системі виводив їх у Дніпро. У селі Покровське, де була остання Січ (Нова або Підпільненська), недавно відкрився Хутір Калнишевського.

На нікопольських просторах розкинулося найбільше в Європі скіфське курганне поле. Саме тут можна побачити найвідоміші кургани, а також ті, де було знайдено безліч цінних знахідок, найзначніша з яких – знаменита скіфська Пектораль, знайдена в Товстій могилі.

Перелічені цікавинки Нікопольщини – це лише частина того багатого історичного та природного надбання краю, заради яких його варто відвідати самостійно або в рамках екскурсійного туру. Нині громадська спілка “Асоціація індустрії гостинності” разом з українськими дипломатами та Міжнародними авіалініями України працюють над пожвавленням туристичного потоку, зокрема з Канади в Україну. Мешканці Нікополя вірять: не за горами той час, коли їхнє давнє козацьке місто заслужено стане туристичною Меккою.

У пригоді туристам стане регіональний турпортал: visit-nikopol.com