Недосліджені місця українського Полісся

Згадка про Полісся — особливу історико-етнографічну область України, яку називають прадавньою колискою слов’янства, – зазвичай, мабуть, асоціюється з замком Любарта в Луцьку, з Тунелем кохання та Тараканівським фортом, що на Рівненщині, а ще з Чорнобилем, Шацькими озерами. Багато туристів часто буває в цих місцях, але, крім них, на Поліссі є чимало інших, про які мало хто знає, а втім не менш цікавих і з неймовірними історіями. Там переважно тихо та безлюдно. Якщо ви любите активний відпочинок та природу, то не пошкодуєте, відвідавши маловідомі місця, про які йдеться далі, і найкраще вирушати туди на велосипеді.

Базальтові стовпи

Таке природне диво як базальтові стовпи є не лише в Ірландії, США і Туреччині, а й в Україні, щоправда, мало хто знає про це. Хочете переконатися? Побачити гігантські стовпи, які сягають від 3-х до 30-ти метрів у висоту, можна на Рівненщині в Івано-Долинському родовищі базальтів. Радимо вам обов’язково провести трішки часу біля озера, що утворилося на місці старого кар’єру. Вода в ньому смарагдового відтінку, а посередині озера – невеличкий острів, який за формою нагадує серце. Найсміливіші можуть спробувати дайвінг або просто взяти маску та пірнути, щоб побачити, як із самого дна ростуть базальтові стовпи.

Легенда. Розповідають, що колись тут король Ян Казимир загубив свій перстень. Він дуже поспішав, тому наказав позначити це місце хрестом, щоб потім легше було знайти свою дорогоцінність. Пізніше, шукаючи перстень, люди відкопали базальтові стовпи, а ось перстень, на жаль, так і не знайшовся.

Де знаходиться? Геологічний заказник “Базальтові стовпи”, село Базальтове, Костопільський район, Рівненська область.

Як добратися? Потягом з Києва до Рівного (350 км), потім автобусом до Костополя (35км), а далі до селища Базальтове або Берестовець (20 км).

Кам’яне село

Ніхто не може пояснити, звідки у лісі з‘явилося велике скупчення валунів, деякі висотою з двоповерховий будинок. Якщо ви уявите, що знаходитесь у справжньому селі, то побачите: розміщення кам’яних велетів нагадує вулиці з будинками. Можна знайти навіть валуни, що нагадують площу зі школою і церкву.

Багато людей приїздить в урочище, щоб побачити камінь, на якому є “слід Бога”. За повір‘ям, якщо ступити босою ногою на цей слід і загадати бажання, то воно неодмінно збудеться.

Легенда. Кажуть, що колись тут було звичайне село. Якось сюди прийшов жебрак, але ніхто з людей не відчинив йому двері, не нагодував, не дав води. Вийшов бідолаха за село, озирнувся – і воно закам’яніло.

Де знаходиться? Геологічний заказник “Кам’яне село”, на схід від села Рудня-Замисловицька, Олевський район, Житомирська область.

Як добратися? Автобусом з Києва до Олевська (240 км), з Олевська до Рудня-Замисловицька (27 км), а далі 2 км пішки.

Оконські джерела

У невеличкому озері Окнище з двох карстових джерел, які називають волинським дивом, під значним тиском фонтаном б’є вода. Її щосекунди виходить майже 200 літрів. Вода (до речі, кришталево чиста) цілий рік зберігає однакову температуру – 7-8 градусів, тому влітку вона здається прохолодною, а взимку теплою. Наберіть води собі на дорогу, адже вона насичена різними мінералами, хоча її фізичні властивості ще не досліджені до кінця. Цікавим є те, що ця озерна вода не надається газуванню.

Легенда. Місцеві легенди говорять, що колись тут, у центрі села, було й третє джерело, вода з якого била вище верхівок дерев. Це дуже лякало селян, тому вони закидали джерело мішками з крупою. Пізніше дослідники виявили зруби будинків у заплаві річки, в яких залишилося домашнє начиння. Складалося враження, що селяни, тікаючи від чогось, усе покинули.

Де знаходиться? Гідрологічна пам’ятка природи “Оконські джерела”, село Оконськ, Маневицький район, Волинська область.

Як добратися? Поїздом з Києва до села Маневичі (400 км), далі автобусом до села Оконськ (7 км).

Цар-дерево

Скільки років цій сосні, невідомо. Місцеві кажуть, що росте вона тут споконвіку, і вірять у її цілющі властивості. Вони стверджують, що настій із гілок цієї древньої сосни виліковує всі хвороби та що цар-дерево захищає село від блискавок і грому. Важко повірити, але навіть зараз, у ХХІ столітті, люди приносять до старезного дерева різні дари і просять про допомогу. На сосну вішають хустки, стрічки та рушники. Цей звичай називається “оброк”. Кілька років тому цар-дерево всохло, але люди, як і раніше, приходять до нього з дарами та вірять, що цілющі властивості сосни не втрачено.

Легенда. За легендою про цілющі властивості престарої сосни довідалися випадково. Польський пан віз свою доньку до знахарів і заночував під цим деревом. Приснилося йому, що прийшов до нього старець і сказав: “Дочка твоя одужає, якщо питиме відвар із соснових гілок”. Коли дівчина виздоровіла, пан побудував біля сосни капличку.

Де знаходиться? Село Вежиця, Рокитнівський район, Рівненська область.

Як добратися? Поїздом з Києва до Рівного (350 км), потім автобусом до села Вежиця (200 км).

Соколині гори

Часто “надслучанською Швейцарією” називають Соколині гори – надзвичайно мальовничі поліські краєвиди. Для вчених досі залишається загадкою, звідки на Поліссі з‘явився цей гірський пейзаж. У Соколиних горах можна відпочити від міського шуму і отримати насолоду від тиші, побачити багато рослин, занесених до Червоної книги. Тут буде дуже цікаво тим, хто любить спостерігати за птахами або рибалити. На одній із Соколиних гір збереглися руїни Губківського замку.

Легенда. Кажуть, що у князя – володаря Губківського замку була дочка. Покохала вона простого парубка, який жив на протилежному березі річки, але батько заборони дочці зустрічатися з простолюдином. Князь, щоб покарати, посадив її в найвищу замкову вежу. Однак щоночі закохані перетворювалися на соколів і літали на побачення. Коли князь про це дізнався, то прокляв обох. Дівчина та її любий так і залишилися птахами, а гори, де вони літали, почали називати Соколиними.

Де знаходиться? Ландшафтний заказник “Соколині гори”, біля села Маринин, Березнівський район, Рівненська область.

Як добратися? Потягом з Києва до Рівного (350 км), потім автобусом до села Маринин (80 км).

Любителям здорового способу життя та активного відпочинку пропонуємо долучитися до щорічного триденного веломарафону “Поліська Січ”, упродовж якого учасники проїдуть 300 км наймальовничішіми місцями Полісся. Маршрутна дорога веломарафону буде різної складності: рівнини, пагорби, болота і ліси. Тож осідлайте велосипед та досліджуйте невідомі місця України, зокрема Полісся, так, як це роблять місцеві жителі!

Фото: Юрій Ойцюсь

Партнер рубрики:  Active Ukraine,  activeukraine.com