Мукачево: розмаїття культур і традицій

Затишне, чисте та охайне стародавнє закарпатське місто Мукачево, перші згадки про яке датуються 896 роком, розташоване на мальовничих рівнинних берегах річки Латориці. Воно не обділене увагою туристів, бо тут дійсно є на що подивитися: розмаїття історичних та архітектурних пам’яток просто вражає.

Найпривабливішою з-поміж пам’яток вважається (і це дійсно так) овіяний легендами замок Паланок – одна з найдавніших – перші згадки датуються ХІ ст. – і найвеличніших українських фортець, що височіє над містом, а її середньовічні мури приховують безліч загадок і таємниць. Замкова споруда не вражає красою і витонченістю – це грізна і неприступна фортеця, яка мужньо боронила рідну землю впродовж віків, не здалася – вистояла перед численними облогами ворогів. Як же замку та ще й такому старому як Паланок без вампірів і примар?! За місцевими легендами, вони в ньому є. Невипадково, мабуть, письменник Брем Стокер для свого популярного кровожерливого героя Дракули обрав за батьківщину історичну область Трансільванію, де розміщений замок Паланок і місто Мукачево. Цікаво, що власником Паланка свого часу був князь Жигмонд Баторі — родич легендарної кривавої графині Ержебет Баторі, прекрасної і навіженої, яка вбивала молодих дівчат.

Територія замку Паланок сягає майже 14 тисяч квадратних метрів, а загалом ця середньовічна фортеця схожа на невелике поселення, за стінами якого мешкали князі й аристократи, воїни і ремісники, слуги й землероби. Зараз тут відкрито Історичний музей, Музей побуту Закарпаття 19 століття та Музей старовинних листівок з фотографіями, працює Виставка писанок тощо. На території Паланку розташовані також сувенірні лавки та кав’ярні.

У Мукачеві здавна у злагоді живуть українці, угорці, румуни, німці, євреї, болгари, словаки, росіяни, білоруси, цигани, представники інших національностей, що робить його дуже колоритним. Розмаїття культур і традицій знайшло відображення в історично-архітектурних пам’ятках. Розташовані вони переважно в притягально гарній, цікавій та зручній для піших прогулянок центральній частині Мукачева, зокрема в його серці – площі Кирила і Мефодія (донедавна площа Миру), де стоїть пам’ятник, найбільший у місті, цим братам, святим рівноапостольним первоучителям і просвітителям слов’янським.

Саме з площі, окрасою якої є зелена будівля міської Ратуші, а у її внутрішньому дворику споруджено цікаву експозицію сучасної скульптури, найкраще розпочати знайомство з містом. Навпроти Ратуші – готель «Star» (будівля 18 ст.), де свого часу була резиденція графа Шенборна, а неподалік розташований Закарпатський російський драматичний театр, збудований у стилі сецесії і відкритий 28 жовтня 1899 року. Привертає увагу гостей міста розкішний, зведений у 17-18 столітті палац Білий дім, що у минулому був резиденцією князів Ракоці.

Височить над площею Кафедральний костел покровителя Мукачева Святого Мартина (1904 р.), а поруч з ним – прикрашена середньовічними розписами готична каплиця Святого Йосипа. У місті багато сакральних споруд: Кафедральний собор Почаївської ікони Божої Матері, збудований в 1993 році; Свято-Миколаївський жіночий монастир, де збереглися печери і цілюще джерело; Успенський греко-католицький собор, всередині якого розміщено частку Животворного Хреста, копію Туринської плащаниці та інші.

Звичайно, найперше, заради чого відвідують Мукачево туристи, – виняткова спадщина, але ваблять їх також чудові місцеві вина, сир і мед. У січні, напередодні Старого Нового року, сюди на традиційний фестиваль “Червене вино”, щороку з’їжджаються цінителі цього напою зі всієї України, а також Угорщини, Словаччини, Польщі, Румунії, інших країн. Радо зустрічає гостей агросадиба «Кельтський двір під Ловачкою» та запрошує до дегустаційного винного підвалу, якому більше 4-х віків і де можна скуштувати не тільки виноградного вина, а й натурального яблучного сидру, домашнього елю, трав’яного вермуту тощо. Варто також завітати в Музей меду чи «Медовий будинок», де представлені зразки меду 27 країн світу і можна продегустувати 4 види закарпатського меду, оригінальну медовуху і трав’яний бальзам.

Упевнені, що ви не пожалкуєте, завітавши в Мукачево, і будете приємно вражені цим гарним прикордонним українським містом.