Mitacs Globalink Research Internship: перше дослідницьке стажування українських студентів в Канаді

Улітку 2018 р. в 32 університетах Канади проходили дослідницьке стажування понад 50 найкращих студентів-третьокурсників українських вузів, яких вперше Україна відправила сюди за міжнародною освітньою ініціативою Mitacs Globalink Research Internship. Щороку з травня по вересень студенти з Австралії, Бразилії, Китаю, Франції, Індії, Німеччини, Мексики, Саудівської Аравії, Тунісу, а тепер і України, що пройшли відбір, беруть участь у 12-тижневому дослідницькому стажуванні під керівництвом канадських викладачів університетів з різних наукових дисциплін: від інженерних, технічних і математичних до гуманітарних і соціальних. В Україні цей міжнародний проект існує за підтримки Уряду Канади, Українсько-канадської фундації імені Тараса Шевченка, фонду Western NIS Enterprise Fund, канадського мецената українського походження Джорджа Міхаля, також допомогу надали Fourth Wave Canada та University of Toronto.
   Серед проектів, над якими працюють студенти, є доволі серйозні, що принесуть мільйони доларів прибутку через прикладні дослідження, розробки, експертизу, інновації як Канаді, так і країні, яка направила студента на стажування, зокрема Україні. Протягом 3-х років у рамках проекту Mitacs Globalink Research Internships інвестиція Канади в Україну становитиме $1,5 млн», – говорить Олександр Романко – координатор програми в Канаді та власне ініціатор долучення України до цього важливого міжнародного освітнього проекту.
   Українські інтерни поділилися враженнями від Канади та розповіли про те, як стажування змінило їхнє життя.
Stanislav KIYAN
Home uni: Zaporizhia State Engineering Academy
Host uni: Carleton University – Ottawa
Project Title: Interaction with Mobile Games
Коли я зареєструвався на програму Mitacs, то гадав, що стати її учасником – це як програшна лотерея. Навіть повідомлення про успішне проходження відбору не розвіяло мої сумніви повністю, тільки прилетівши в Канаду повірив, що це не сон і не обман, а дійсність.
   У цій країні ти маєш великі можливості, відчуваєш добре ставлення до себе та повагу до твоєї роботи. Канадські університети обладнані новітніми комп’ютерами та іншою технікою. Мені, наприклад, дали у користування супер-новітній комп’ютер, повний доступ до VR пристроїв Oculus Rift і Vive та лазерного сенсора для стеження за зіницями людини для мого дослідження, чого, на жаль, немає в моєму рідному університеті в Україні. Зараз наукова праця дуже пов’язана з новітніми технологіями, тому, якщо ми дійсно бажаємо робити серйозні дослідження, стажування у іншій країні – єдиний спосіб цього досягти! Прикро, звичайно, що таких програм, як Mitacs Globalink Research Internship, дуже мало в Україні. Про цю програму я дізнався від знайомої вчительки, і хоч заявки на участь подавала, як мінімум, уся моя група, відбір із Запоріжжя пройшов тільки я та ще один студент.
   Стажування в Канаді – найщасливіше літо для мене. Ця подорож відчутно змінила мене, впевнила в тому, що в мене більше можливостей, ніж я думав. Я займаюся дослідженням, якого ще ніхто до мене не робив, тож пишаюся тим, що як справжній дослідник роблю внесок у науку.
   Тут я знайшов багато друзів з Мексики, Бразилії, Індії та інших країн. Mitacs обрав найкращих, тому всі стажери – дуже хороші люди. Ми стали однією родиною, навіть домовилися відвідати країни один одного. Дякую величезне Mitacs-у за цю можливість!
Yuliia DEHTIAROVA
Home uni: Taras Shevchenko National University of Kyiv
Host uni: McGill University – Montréal
Project Title: Individual patient data analysis in depression screening: Creating an app and website
Коли йдеться про розвиток та зростання економічних показників країни, треба звернути увагу, щонайперше, на так званий «інтелектуальній потенціал». Стажування в Канаді студентів українських вишів – саме те, що дуже необхідно Україні. По-перше, студентські наукові проекти, над якими вони працюють у Канаді, спрямовані на покращення рівня життя, розробку інноваційних технологій, дослідження економічних показників. По-друге, Україна може перейняти досвід та професіоналізм канадських вчених у розробці власних проектів, а українські студенти – якнайкраще допомогти з цим справитися, і, по-третє, подібні стажування допомагають будувати імідж країни, що зараз дуже необхідно Україні на міжнародній арені.
   Стажування, безсумнівно, змінило моє життя. Я зрозуміла, як важливо бути спеціалістом саме у вузькій галузі, та дізналася більше про те, як насправді відбувається пошук інформації для дослідження, яку валідацію проходять наукові публікації, перш ніж потрапити до списку даних, які можна використовувати для дослідження. Також отримала досвід з мета-аналізу, переговорів та зрозуміла, як вибрати магістерську програму та як збільшити шанси на вступ до топових світових вишів.
   Для українських студентів стажування в Канаді – це інвестиція в розвиток нашої країни!
Kylyna ZABRODSKA
Home uni: Lviv University
Host uni: Université de Sherbrooke – Longueuil
Project Title: Still Faster, Cheaper and Better? Redesigning Alternative Dispute Resolution for the 21st century.
Зробивши своєрідний огляд «ринку», я дозволю собі сказати, що Mitacs – унікальна програма, як і унікальна Канада в своїй відкритості та гнучкості для різних культур, яка стає lifetime experience для кожного студента з України, що приїжджає сюди на стажування. Більшість студентських проектів піднімають магістральні теми, починаючи від тих, що поки ледь жевріють в Україні (біоетика, альтернативні джерела енергії, вирішення екологічних проблем), і завершуючи темами екстремальної важливості для України: рівності у правах, громадянського суспільства тощо. Надане нам фінансування допомогло, з одного боку, відчути країну і максимально докласти зусиль для ефективної роботи та дослідження – з іншого.
   Поштовх та досвід, які я отримала в Канаді, уже зараз дозволили мені встановити контакт з USAID в Україні і спрямувати свої знання на розвиток дослідження щодо доступу до правосуддя в Україні. Програма Mitacs Globalink Research Internship сприяла переоцінюванню мого ставлення до людини як носія природних, належних лише їй прав, а також до самовираження особистості, як до есенції нашого побуту.
Andrii LEKHAN
Home uni: National Technical University of Ukraine «Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute»
Host uni: University of Calgary – Calgary
Project Title: Exploration of metals as antimicrobials
Для молодих українських науковців Mitacs Globalink Research Internship, як на мене – значно більше, ніж можливість здобути безпосередній досвід роботи над науковими проектами в престижних університетах. Ця програма є своєрідним мостом між Україною та Канадою щодо культури ведення наукової праці. Такі стажування дають поштовх до розвитку та зростання не лише окремих людей, а і української науки загалом. Крім того, участь України в міжнародних програмах, безумовно, підвищує її престиж та впізнаваність як держави у світі.
Якщо ж говорити про вплив стажування на мене особисто, то цей влив на мій світогляд важко переоцінити. В Україні я працював лише асистентом, а в Канаді отримав у свої руки цілий науковий проект, де мені самому доводилося планувати і втілювати в життя експеримент. Завдяки Globalink Research Internship я відчув ні з чим незрівнянне задоволення наукового пізнання, набув впевненості у собі як вчений.
Більше інформації про програму та історії усіх інтернів можна знайти на сайті www.mitacsua.org

Матеріал падіготувала Олена Скалянська