Місто-музей Переяслав-Хмельницький

Приблизно за сотню кілометрів від Києва у напрямку Черкас розташований Переяслав-Хмельницький (до 1943 року Переяслав) – старовинне українське місто, одна з трьох найдавніших княжих столиць Русі. Саме з ним пов’язана перша згадка слова «Україна» і знаменита Переяславська рада 1654 року. Сьогодні невеликий, спокійний і затишний Переяслав, значущість якого в українській культурі та історії важко переоцінити, славиться найбільшою кількістю музеїв серед малих міст України: їх тут майже 30(!). Не тільки прихильники музейного туризму – кожен, хто вперше побував у Переяславі, жалкує про одне: що не відкрив для себе раніше це дійсно цікаве місто, на відвідування якого не шкода витратити час.

1979 року на базі міського краєзнавчого музею, започаткованого 1951 р. в будинку лікаря Козачковського, де під час тяжкої хвороби перебував Т. Шевченко і де він написав свій “Заповіт” (тепер тут історичний музей “Заповіт Шевченка”) було створено Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав». Це один з найбільших заповідників України, до складу якого входять власне саме місто з його околицями та території Переяслав-Хмельницького району, навколо яких визначені охоронні зони, 25 музеїв, більше 370 нерухомих пам’яток історії й архітектури.

Деякі музейні колекції, зокрема зібрання давньої кам’яної скульптури й саркофагів епохи міді та бронзи, 11 церков, 16 млинів, зібрання стародруків та колекції козацького періоду, мають не тільки національне, а й світове значення. Упродовж одного дня турист у Переяславі може поринути у давнину, споглядаючи залишки поселень трипільської культури, пам’ятки скіфського часу, зарубинецької і черняхівської культур, могильники та кургани.

Найстаріша збережена будівля Переяслава-Хмельницького – Михайлівська церква (1646). Нині вона функціонує як монастир, на території якого діє археологічний музей. У приміщенні Вознесенського собору (1695-1700), спорудженого коштом І. Мазепи, розташований музей-діорама «Битва за Дніпро в районі Переяслав-Хмельницького восени 1943 року», а в будинку колишнього колегіуму, відкритого 1738 р. на території Вознесенського монастиря, зараз розміщений Меморіальний музей Г. Сковороди. У центрі міста увагу туристів також привертають Музей історії кобзарства, Музей козацької слави, Музей трипільської культури та інші.

В околицях Переяслава-Хмельницького на мальовничих берегах річок Трубеж і Попівка розкинувся найкращий в Україні музей просто неба, справжня перлина заповідника – Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини, де збережено справжній дух українського села. Цей перший в Україні скансен, дуже цікавий і пізнавальний, почав створюватися ще 1964 року. Сьогодні його 30-гектарна територія являє собою чудовий парк з гаями та луками, в який вдало вписані, ніби завжди тут стояли, старовинні церкви, вітряки і водяні млини – усього 104 пам`ятки народної архітектури ХVІІ-ХІХ ст.. Де ще можна не тільки побачити хатини ХІХ ст. бідного селянина та безземельника, двір середняка і садибу заможного, обійстя сільських ремісників, управу, корчму і шинок, а й зайти всередину деяких будівель?! До речі, більшість їх перевезена сюди із затоплених при створенні каскаду дніпровських водосховищ сіл. Надзвичайно цікаві такі рідкісні архітектурні пам’ятки, як церква Покрови Пресвятої Богородиці (поч. XVII ст.), дзвіниця (сер. XVIIІ ст.) і церква св. Георгія, зображена Т. Шевченком на малюнку «Андруші», церковнопарафіяльна школа поч. ХІХ ст, мисливський будинок князя О. Горчакова і будинок лісної охорони (кін. XІХ ст.).

В окремих архітектурних пам’ятках Музею народної архітектури та побуту і спеціально зведених на його території павільйонах створено 13 тематичних музеїв. У дерев’яній сільській церкві, наприклад, облаштовано Музей українського рушника, а в будинку, перевезеному із села Вороньків Бориспільського району, – Музей українського винахідника, творця дугового електрозварювання Миколи Бенардоса. Є тут і єдиний в Україні Музей народного сухопутного транспорту, де можна побачити різні вози й сани, циганську кибитку і навіть олімпійську колісницю. Цілковита несподіванка – натрапити на Музей космосу, який вражає багатством експозиції. Гостинно чекають на відвідувачів Музей історії Української Православної Церкви та Музей декоративно-ужиткового мистецтва Київщини, Музей українських обрядів і Музей хліба, Музей історії бджільництва та Музей історії лісового господарства, Музей Шолом-Алейхема і “Поштова станція”…

Звичайно, за день, проведений у Переяславі-Хмельницькому, незмога не лише побувати у всіх музеях і оглянути цікаві пам’ятки, а й переварити те, що встигли побачити, зате позитивом зарядитесь надовго. Найбільше музейне місто України завжди чекає на вас!