Майстер-емальєр Олексій Коваль любить світ і хоче, щоб світ любив Україну

Здавна емаль вабить до себе художників та ювелірів насиченістю кольорів, їх свіжістю та яскравістю, а ще красою, блиском і розкішшю, що притаманні дорогоцінним каменям, але, як кажуть знавці, вона надто примхлива, і підкоряється небагатьом. Тільки митцю з великим терпінням і натхненням підвладна ця дуже складна техніка, і він може досягти у ній таких творчих висот, як, приміром, сучасний український майстер-емальєр Олексій Коваль.
Олексій Коваль – киянин, в столиці України він народився (16. 10. 1977 р.), тут навчався живопису в Республіканській художній школі ім. Т. Г. Шевченка, опісля – в Національній академії образотворчого мистецтва та архітектури, по закінченні якої, що припало на початок нового тисячоліття, працював у монументальному мистецтві. Його творчий доробок у цій сфері – близько 100 робіт: розписи, мозаїки, фрески, ескізи вітражів.
Близько десяти останніх років Олексій Коваль працює в техніці “гаряча емаль”, яка відноситься до елітарних і ювелірних видів мистецтва, бо вимагає тривалого навчання та скурпульозної підготовки. Її секрети він опановував у майстерні Івана Кириченка у Києві, вивчав досвід китайських, італійських, індійських емальєрів, вдосконалюючи свої знання під час подорожей світом. Як каже сам майстер, на створення емалей його надихнула Індія. Митець любить мандрувати і всюди, де буває, черпає нові знання та натхнення, створює емалеві картини, присвячені різним культурам. “В кожній країні, – зізнається він, – я залишаю частинку свого серця чи, точніше сказати, кожна країна дарує мені щось, що мене наповняює. “Адріатичні ворота” уособлюють улюблені береги і морські краєвиди Хорватії, “Платани” народилися в Барселоні, “Радість життя” – частинка сонячної й щедрої Італії, “Латаття” для мене уособлює Азію”. До речі, нещодавно, трохи поживши у В’єтнамі, Олексій Коваль оволодів особливою технікою емальєрства, яка буде новаторством у його творчості.
Окрім мандрів, незвичні образи, казкові й фантазійні, народжують в уяві художника музика та книги, а вправні руки майстра ювелірно точно втілюють їх в емалі. Над найказковішою серією “Ляльки” (плоскі барвисті фігури, поєднані з малими скульптурними формам) митець почав працювати 2013 року і дотепер постійно доповнює її новими персонажами, а самих героїв – старовинними прикрасами, коштовним камінням тощо. Теплом, прянощами та екзотикою віє від самобутньої серії робіт Олексія Коваля “Індійські портрети” (2008-2013) та “Тисяча і одна ніч” (2010-2014). Багато його емалей присвячено природі, і передають вони відчуття свободи, віри й любові, радість життя.

Техніка гарячої емалі найбільш виразно розкриває творчу думку майстра, а робота з гарними та якісними матеріалами приносить йому велику насолоду, як (з його слів) приємні враження від красивого міста чи від керування хорошим авто. У своїх творах Олексій Коваль вишукано, щедро й невимушено грає кольорами та оригінальними орнаментами, використовує інкрустації, елементи малої пластики, мідь, бронзу, коштовні камені, а срібло і золото, з його слів, – “тоді, коли хочеться підкреслити сяяння елемента, його легкість і прозорість”. Емалі майстра створені з окремих пластин, складених, як пазли, в цілісну картину. Митець без вагань береться за роботи різного масштабу: найменші (портрети із серії “Retro frame. Miniature. Portrait”) у діаметрі близько 5 см, а найбільші – кількаметрові панно.

Нині емалі Олексія Коваля є в приватних колекціях не тільки в Україні – в Італії, Хорватії, США, Болгарії, в Непалі, Індії, Китаї, Швейцарії. Іноземні колекціонери особливо раді придбати роботи із серії “Український портрет”, що вирізняється потужною енергетикою та незбагненною притягальною силою. Майстер вважає абсолютно зрозумілим те, що в своїй творчості він не оминув українську тематику, бо неможливо любити світ, якщо не любиш рідну землю. “Мені хотілося показати українців такими, якими вони є зараз, щоб через віки наші нащадки могли відчути оцей дух, – пояснює Олексій Коваль. – …Наша культура дуже багата, у нас найбільше пісень, безліч орнаментів, що своїм корінням увійшли у віки, сила та міць відчуваються в народному спадку. Над українською серією я працюватиму все життя, тому що вбачаю в цьому одне з головних завдань. Я люблю світ і хочу, щоб світ любив Україну”.

Безперечно, серія українських портретів та пейзажів в емалі Олексія Коваля, що яскраво й дохідливо  розповідає світу сьогодні про чарівну українську землю та душу і яку вже назвали “кодом нації”, відкриватиме їх і в далекому майбутньому, формуючи позитивний та сильний образ українця для прийдешніх поколінь.