Майкл (Михайло) Яримович – творець системи GPS

Легендою світової астронавтики називають Михайла Яримовича, який сьогодні мешкає в містечку Оспрі у Флориді (США). Астронавт, один з керівників НАСА, президент Міжнародної академії астронавтики, президент підрозділу наукових досліджень НАТО, іноземний член Національної академії наук України, активіст української спільноти США, керівник студентської секції Товариства українських інженерів Америки народився 13 жовтня 1933 року в польському Білостоку (в минулому – українське Підляшшя). За деякими джерелами, тривалий час, поки в 11-річному віці разом з сім’єю не виїхав до США, проживав у Тернополі.

В Америці Майкл Яримович здобував освіту в найпрестижніших Нью-Йоркському і Колумбійському університетах, де вивчав аероінженерію і… філософію. На початку 1960-х він влаштувався на роботу своєї мрії в НАСА, де за кілька років його призначають відповідальним за функціонування всіх систем кораблів «Аполлон» та де очолював проекти НАСА щодо створення орбітальних станцій для міжпланетних польотів. Етнічний українець М. Яримович зробив величезний внесок у підкорення людиною Місяця. 1970-1980-і роки – вершина його кар’єри: Яримович стає одним з провідних спеціалістів у Космічному агентстві та багато працює на космічні повітряні сили США в Європі,  1973 року відзначений найвищою нагородою за особливі заслуги на цивільній службі при військово-повітряних силах США («US Air Force Exceptional Civilian Service Award»). Він брав активну участь у реалізації проекту SDI (Стратегічна оборонна ініціатива) або «зоряні війни». У 1990-х роках учений Михайло Яримович з компанією Rockwell, де обіймав посаду віце-президента, створив прообраз системи GPS для американських військових. Нині ми, користуючись супутниковою системою «джі-пі-ес», можемо гордитися, що її творець – українець.

Не забував Михайло Яримович і про свою далеку батьківщину,  морально і фінансово підтримував у США емігрантів з України, завдяки його зусиллям було засновано кафедру українознавства в Гарварді та ще кілька суспільних організацій української спільноти США.

Після здобуття незалежності в Україні за участю Яримовича реалізується міжнародний проект «Морський старт» (Sea Launch) з  використанням української ракети «Зеніт-3SL». М. Яримович – іноземний член НАН України, почесний член Наукового Товариства імені Шевченка та Української Вільної Академії Наук.