Незабутній Лео Мол – скульптор від Бога

leo mol  Великий українець Леонід Молодожанин, відомий у світі як Лео Мол, що народився 15 січня 1915 року в містечку Полонне на Хмельниччині, – скульптор від Бога, академік Королівської канадської академії мистецтв, член і віце-президент Об’єднання скульпторів Канади, член Об’єднання скульпторів Америки, почесний доктор Вінніпезького, Манітобського та Альбертського університетів. Йому судилося прожити довгий вік – 95 років, але, на жаль,  про Лео Мола, легендарного і знаного у світі канадського митця українського походення, в самій Україні стало більше відомо широкому загалу тільки після здобуття нею незалежності.
  Опинившись у часи Другої світової війни в Австрії та Німеччині, а по її закінченні в Голландії, врешті-решт  33-річний скультор разом з дружиною Маргарет 1948 року прибуває до Канади і  осідає у Вінніпезі. Це місто, в якому Лео Мол прожив 60 років і де тепер покоїться його прах, стало йому рідним. Саме тут, плідно працюючи, він почав робити кар’єру, тут прийшло до нього світове визнання.
  Леонід Молодожанин збагатив світову скульптуру своїми неперевершеними роботами, зокрема пам’ятниками британській королеві Єлизаветі II та Лесі Українці у Торонто, прем’єр-міністру Канади Дж. Діфенбейкерові в Оттаві, 34-му президентові США Д. Ейзенхауеру у Вашингтоні, погруддями понтифіків Павла VI, Івана XXIII і Івана-Павла II (Ватикан) та іншими. Та найбільшої слави зажив митець своїми роботами на українську тематику: пам’ятниками Т. Г. Шевченку у Вашингтоні ( 1964 р., США), Буенос-Айресі (Аргентина), Прудентополісі (Бразилія), Санкт-Петербурзі (Росія), Оттаві (2011) та Івано-Франківську (2011 р., Україна); а також єпископу Шептицькому  (Філадельфія, США), князю Володимиру Великому, кардиналу Йосипу Сліпому.winnipen1
  У доробку талановитого майстра – чудові мозаїки та понад 80 вітражів для храмів,  близько 100 скульптурних портретів. Твори його зберігаються не тільки в музеях Канади та України, США та Італії, Німеччини і Голландії, а також в приватних колекціях в багатьох країнах світу.
  Гордістю Вінніпега, місцем, що не оминає жоден гість міста, в яке був закоханий Лео Мол, є The Leo Mol Sculpture Garden (Парк скульптур Лео Мола), відкритий у 1992 році. Це єдиний у Канаді іменний сад-музей просто неба. 300 авторських творів скульптора  знайомлять відвідувачів переважно з Україною: тут і бандурист, і гайдамаки, і гуцул–трембітар, і мавки, і Мойсей – герой поеми Франка…199236917_cb9eea2ede_b
  За багаторічну плідну мистецьку працю Леонід Молодожанин удостоївся найвищої державної нагороди Канади “Орден Канади”, провінційної відзнаки “Орден Манітоби”, а також державної нагороди України – ордену “За заслуги”.
  Протягом 1991-1994 років славетний скульптор щороку відвідував Україну. Найбільше його творів є нині в київському Національному музеї України ім. Тараса Шевченка: частину робіт, створених за останні 50 років, Лео Мол особисто передав у дар своїй Батьківщині. Великий майстер скульптури, що жив і творив не в Україні, зробив значний внесок у популяризацію української культури в світі, гідно представляючи йому її красу і самобутність. 100-літній ювілей Леоніда Молодожанина відзначався в Україні на державному рівні.leo-mol-1

 

  Наприклад, 15 січня 2015 року в Полонному відкрито пам’ятний знак, на місці якого з часом постане пам’ятник Лео Молу, автором якого пообіцяв стати член спілки художників України скульптор Євген Дерев’янко.
  Свою шану великому скульптору склали поціновувачі його творчості, багато з яких знали Лео Мола особисто, в Торонто 26-го листопада. Пам’ятний вечір, на якому прозвучало багато теплих слів  про талановитого митця та який пройшов в урочистій та піднесеній атмосфері, відбувся в галереї КУМФ.
“Лео Мол – великий митець – був людиною дуже простою і щирою у спілкуванні з колегами. У цьому я мав нагоду переконатися, коли приймав його у своєму домі та в студії в Торонто. Його зауваження та поради, поради справжнього майстра, були надзвичайно цінними для мене, а неординарна особистість Молодожанина стала прикладом відданого служіння мистецтву.”
Олег Лесюк, скульптор, голова УСОМ Канади, голова Мистецької комісії КУМФ,  член Спілки скульпторів Канади, член Національної спілки художників України.  

Leo Mol 1994 Phil Hossack / Winnipeg Free Press

“Кар’єра Лео Мола — це екстраординарна історія успіху. Поєднавши великий талант і цілеспрямованість, він здобув славу, що вийшла за межі Канади. Можна тільки припустити, яких висот досяг би Лео Мол, якби оселився у великому світовому центрі.”
Поль Дюваль, історик мистецтв (Канада)