Станіслав Лем: “Із дурниць виростають великі справи, хоча частіше буває навпаки.”

homepage.mac.com.Станіслав Лем: “Із дурниць виростають великі справи, хоча частіше буває навпаки.”

 

Станіслав Лем – один з найпопулярніших письменників-фантастів світу. А чи знаєте ви, де народився він, де зробив перші творчі кроки? Так, в Україні. Саме у Львові 12 вересня 1921 року народився майбутній письменник. Самуїл Лем, люблячий батько Станіслава, у минулому військовий лікар австро-угорської армії, бачив страхіття Першої світової війни, дивом уникнув розстрілу та “червоного” полону. Він, єврей-католик, був досить відомим і успішним лорингологом у Львові.

 Безтурботне дитинство Станіслава закінчилося, коли у 1939-му в Західну Україну прийшли «перші совіти». Він якраз закінчив гімназію. Щоб у майбутньому мати справу з технікою, успішно склав іспити до Львівського політехнічного інституту, але через буржуазне походження у навчанні там йому відмовили. Батько, скориставшись своїми зв’язками, влаштував сина на медичний факультет Львівського університету.teddy_1925

Навчання тривало недовго – у 1941-му, після окупації Львова німцями, Лем залишає університет, бо потрібно було, щонайперше, вижити. Він писав: «Мої предки були євреї. Я нічого не знав ні про іудейську релігію, ні про єврейську культуру… Німці вбили всіх моїх близьких, крім батька з матір’ю». Самуїлу Лему вдалося виправити своїй сім’ї фальшиві документи, тому вона уникла депортації в гетто і знищення. Аби прогодуватися й підтримати родину, Станіслав працює помічником механіка і зварником у гаражах німецької фірми Rohstofferfassung, стає учасником антифашистського руху Опору (ніколи на цьому не наголошував).

  Після визволення Львова від нацистів туди приходять «другі совіти». За рік-півтора набирає чинності рішення про репатріацію, і Леми переїжджають до Кракова. Хоча Станіслав хотів працювати (сім’я втратила все і жила у злиднях), батько вмовив сина продовжити навчання на медичному факультеті Ягеллонського університету. 1946-го в журналі «Новий світ пригод» (Nowy Swiat Przygod) побачило світ оповідання С. Лема «Людина з Марса», а потім у різних збірках публікувались його поетичні та прозові твори, зокрема фантастика. Писав тоді здебільшого заради того, щоб прогодуватися. В університеті Станіслав познайомився зі своєю майбутньою дружиною Барбарою Лесняк. У 1948-му Лем закінчив навчання, але, заваливши іспит з біології, диплома так і не отримав, завдяки чому уникнув кар’єри військового лікаря, до якої не лежала душа.Stanislaw Lem

   На той час у нього вже був чималий літературний доробок. Після випадкового знайомства Лема з головою видавничого кооперативу “Czytelnik” Єжи Панським (1950 р., Закопане), виходить його перший науково-фантастичний роман «Астронавти» (1951), а вслід за ним – «Магелланова хмара» (1955), який і приніс йому популярність, визнання та авторитет як письменнику-професіоналу в галузі наукової фантастики. «Соляріс», «Едем», «Повернення з зірок», «Непереможний», «Голос неба», «Зоряні щоденники», «Казки роботів», «Кіберіада» тощо мали великий успіх. За творами Лема знято кілька фільмів, серед яких найвідоміший – екранізація “Соляріса” радянським режисером Андрієм Тарковським (1972р.). Письменник фільмом був невдоволений: “Тарковський у стрічці хотів показати, що Космос дуже бридкий і неприємний, натомість на Землі прекрасно. А я писав і вважав навпаки”.

   Наприкінці 1981-го року через запровадження у Польщі воєнного стану С. Лем переїздить до Західного Берліна, згодом – до Відня. Через сім років він завершує письменницьку діяльність, пояснюючи це небажанням писати для того, щоб більше заробити, і повертається у Польщу.

  Нелегкими були останні роки життя Лема: діабет, меланхолія, розчарування. Письменник, книги якого перекладені понад 40 мовами і видані тиражем близько 30 млн. примірників, на честь якого названа мала планета 3836 Lem, помер 27 березня 2006 року в Кракові. На схилі літ він сказав: ”Я зробив усе, що вважав найголовнішим, і перегорнув     цю сторінку свого життя. Що попереду? Рай? Не знаю…”.

Матеріал підготовлений на основі телепрограми «Знайомтесь, Українець» на каналі ТВi. Про видатних людей, хтось з яких  став зіркою в Голлівуді, батьком джазу чи винайшов гелікоптер…і яких  поєднує їхнє українське коріння, розповідає талановита ведуча Христина Катракіс