Кукурудза – воістину рослина золота

Батьківщиною кукурудзи (Zea Mays) – сьогодні другої у світі після пшениці зернової культури – є Центральна Америка, зокрема територія сучасної Мексики, і вважається, що почали вирощувати її ще майже 10000 років тому. Вона була не лише основною їжею майя, ацтеків та інків, а й зіграла важливу роль у розвитку і становленні цих високорозвинених культур Америки. Американські індіанці, про що писав письменник-натураліст Джозеф Кастнер, поклонялися кукурудзі як витвору богів і вірили в те, що люди створені саме з неї. У 15 ст. кукурудза, завезена Колумбом до Іспанії, почала звідти швидко поширюватися Європою та Сходом, наприкінці XVI століття стала відомою в Індії та Китаї. За однією з версій, в Україну вона потрапила через Молдову і досить довгий час була не надто популярною.

Кукурудза звичайна (маїс) широко використовується у харчовій, індустріальній, тваринницькій і медичній галузях. З неї виготовляють спирт, крохмаль та ще понад півтисячі продуктів, серед яких, наприклад, пиво і майонез, паперові пелюшки і клей. Вона є сировиною для виробництва біопалива, добрив, пакувальних та будівельних матеріалів, а також желатину, нейлону, пластмас, різних синтетичних речовин, промислових фільтрів і багато іншого.

Ця сільськогосподарська культура в багатьох куточках світу і нині залишається важливим, подекуди навіть основним, джерелом їжі. З борошна випікається хліб і тістечка, відома італійська полента та мексиканські млинці «tortilli», з яких готують національну страву «tacos» чи «enchiladas». Кукурудзу додають до салатів, використовують як гарнір до м’ясних страв. Ми залюбки їмо її молоду (варену чи печену), у вигляді попкорну і пластівців. Багато страв готують з кукурудзяної крупи та борошна, зокрема старовинні українські страви банош, чир і малата. Національний алкогольний напій США бурбон теж виробляється з зерна цієї рослини.

З кукурудзою не страшний ні голод, ні хвороби, адже в ній надзвичайне “море” речовин, необхідних для здоров’я людини, наприклад, вона рекордсмен за вмістом вітаміну К. Мало хто знає, що це єдина рослина, зерна якої містять золото! Велика кількість фосфору, магнію, вітаміну В1 сприяють покращенню роботи мозку та обміну речовин, зміцненню кісток і зубів. Головний антиоксидант вітамін Е, якого багато в кукурудзяній олії, запобігає атеросклерозу, відсуває старість і подовжує життя. Щоденне споживання кукурудзи зменшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, інсульту і захищає від раку.

Кукурудза має антистресову дію: добре впливає на роботу нервової системи, м’язів, серця та вироблення червоних кров’яних тілець. Вона здатна виводити надлишки холестерину з крові. Дієтологи радять якомога частіше споживати “золоту рослину” (100 г кукурудзи – 97 ккал), тому що вона активізує всі метаболічні процеси та сприяє збереженню зору, зокрема літніх людей. Варена кукурудза з маслом надзвичайно корисна для лікування закрепів, хвороб печінки, полегшує стан хворих на нефрит і подагру.

Зазвичай кукурудза буває жовтого кольору, але існує біла, червона, фіолетова, синя і навіть чорна. Цікаво, що синя або, як її ще називають, “кукурудза хопі” містить на 20% більше білка, ніж біла кукурудза, і має потужніші антиоксидантні та протизапальні властивості.

  • Один акр кукурудзи усуває з повітря 8 тонн вуглекислого газу, тому вона є однією з найбільш важливих рослин для збереження екології.

  • Восени 2014 р. кухарі Венесуели спекли 20-метрове традиційне святкове частування аяку, яке потрапило в Книгу рекордів Гіннеса. На приготування його пішло більше 200 кг кукурудзяної муки.

  • Найбільший кукурудзяний лабіринт у світі (станом на 2010 рік) площею 45 акрів знаходиться в Діксон, штат Каліфорнія.

  • У Мексиці щодня з’їдають 300 мільйонів млинців «tortilli».

  • Стебла кукурудзи досягають висоти від 1,5 до 6 метрі, та й качани теж бувають різного розміру: від 5-сантиметрових карликів до гігантів довжиною 60 см.