Катруся – принцеса Сіаму

Мабуть, важко знайти дівчинку, котра б не мріяла, як Попелюшка. вийти заміж за справжнісінького прекрасного принца. Підростаючи, маленькі мрійниці розуміють, що  це лише гарна казка, яка не має нічого спільного з реальністю, бо де ж сьогодні відшукати стільки принців, щоб вистачило на всіх. Неймовірно, але історія про українську  Попелюшку Катрусю Десницьку, яка була принцесою Сіаму (нині Королівство Таїланд), не вигадана – правдива.

Волинська Попелюшка

Катря народилася 1886 року в Луцьку у родині судді Івана Десницького. На жаль, батько не встиг натішитись дочкою, бо через 2 роки помирає, залишивши сиротами 12 дітей: шестеро своїх від першого шлюбу, четверо дружини і двоє спільних. Удова, як могла, давала раду дітям. Щоб вони мали змогу здобути гарну освіту, спродавши маєтки, пані Марія разом з синами і дочками переїхала до Києва. Тут Катря навчається у Фундуклеївській жіночій гімназії. Коли дівчині виповнюється 17 років, помирає мати. Катря після закінчення гімназії залишає Київ: разом з братом на позичені гроші перебирається до Петербурга.

Попри благородне виховання дівчина не сидить, склавши руки. Вона закінчує курси медсестер і збирається на фронт, адже тоді точилася російсько-японська війна. Перед самим від’їздом доля підготувала їй сюрприз: на одному молодіжному вечорі Катря зустрічає чорноокого гвардійського гусара, закохується в нього з першого погляду, хоч не здогадується, що перед нею спадкоємець королівського трону.

Принц з далекої країни

Ви, мабуть, дивуєтесь: звідки взявся принц в російському Петербурзі та  ще й у формі гусара? Насправді, тут нема жодної містики. Підтримуючи дружні стосунки, король Рама V та цар Микола ІІ домовилися, що один із принців Сіаму здобуде освіту (на той час найкращу в Європі!) в Росії. Монарх прислав сюди вчитися свого другого сина  Чакрабона. Розумний, мужній і надзвичайно дисциплінований юнак  дуже вирізнявся на тлі “золотої” молоді. Принц закінчив не лише Пажеський корпус, але й Академію Генерального штабу. Незабаром Чекрабону належало повернутися в Сіам, але зустріч з золотокосою синьоокою Катрусею змусила його затриматися в холодній Росії.

 

Кохання на відстані

Незважаючи на почуття, що спалахнуло, Катерина поїхала на фронт. Хоч як Чакрабон рвався за коханою, йому, як потенційному спадкоємцю трону, не дозволили.  Все, що залишалось юнакові, – засипати Катрю численними листами та телеграмами, в яких вкотре гаряче запевняв: “ Мені ніхто інший не потрібен”. І дівоче серце розтануло.

Вінчання змовників

Принц Чакрабон не був наївним. Він чудово розумів, що одруження з іноземкою поставить хрест на його кар’єрі вдома. Потенційним спадкоємцям дозволялося одружуватись лише в межах доволі розгалуженої королівської династії. Крім того, юнак-буддист усвідомлював, що кохана не зможе жити у гріху, тому погодився на вінчання. Закохані змовники повінчались у Константинополі, подейкують, що принц заради дружини прийняв православ’я. Дав він Катрі єдину обіцянку (згодом порушить її) не шукати собі іншої дружини…

Одна проти всіх

Після щасливого медового місяця Чакрабон привіз молоду дружину в Бангкок, проте не спішив її представити батькам. Принц боявся їхнього гніву. І не безпідставно! Король був розлючений, навіть мати – королева, що обожнювала сина, відмовилася з ним бачитися. Замість щедрого утримання і високої посади, які належали Чакрабону по праву народження, його зробили начальником маленького військового училища з жалюгідною зарплатнею. Від опального принца відвернулися всі, крім старшого брата і кількох друзів. Коли Катря народила сина Чулу, крига скресла…

Одного дня свекруха надіслала Катерині тайський одяг. Це було справжнє визнання! Далі новоспечена бабуся побажала бачити Чулу й відразу полюбила свого першого і єдиного онука – точну копію сина. Свекор упирався довше, але піддався на вмовляння дружини, й зрештою дворічного Чулу представили дідусеві. Але возз’єднання родини тривало недовго: король помирає, на трон сходить брат Чакрабона. Він, щоправда, не вирізнявся жорстокістю і відразу офіційно визнав шлюб Десницької. Ба більше, будучи бездітним, коронований брат оголосив Чакрабона своїм спадкоємцем. Дівчина з України не тільки стала сіамською принцесою, але й мала всі шанси колись стати королевою.

Туга за Батьківщиною і зрада

У палаці принц створив хороші умови, щоб Катерина почувалася щасливою. Подружжя часто подорожувало Європою, навіть відвідали Київ. Там Катря помирилася з братом, який раніше був категорично проти її шлюбу. Саме тоді, на Батьківщині, принцеса зрозуміла, що чужина ніколи не стане їй рідною. У жінки почалася тривала депресія, яка на сьомому році шлюбу разюче підірвала її здоров’я. Існують легенди, що українку вбивали підступи підданих, які буцімто нишком підсипали їй у їжу товчене скло, проте доказів цьому так і не знайшли.

Чакрабон втішав Катрю і навіть, щоб вона трохи розвіялася, відправив у подорож Канадою та Японією, хоч сам не зміг її супроводжувати. Листи летіли через океан, як ластівки. Один із них і зруйнував Катрине щастя. Коханий чоловік писав про юну 15-річну принцесу Чаваліт, і Катерина зрозуміла: це кінець. Коли ж повернулась в палац, поглянувши на суперницю, зажадала від чоловіка зробити вибір між нею та юнкою. Принц завагався, тоді й попросила про розлучення. Горда українка Десницька після 12 років подружнього життя покинула палац, не взявши звідти нічого, що їй належало як принцесі.

Життя ставить крапку

Катерина поселилась у Шанхаї – тодішній колонії Російської імперії, де активно допомагала біженцям. За рік їй прислали звістку, що колишній чоловік помер. У гріб його завела невгамовна і байдужа Чаваліт (прогулювався, будучи хворим, з нею на яхті і  “згорів” від запалення легень), яка, до речі, так і не стала йому законною дружиною, бо брат – король – заборонив цей шлюб, як кровноспоріднений.

Після похорону Катерині не віддали сина Чулу – нового спадкоємця престолу, і вона повернулась у Шанхай сама. Згодом син Десницької та принца їде навчатися в Англію, де займається мотоспортом і, повторюючи долю батька, одружується на англійці. У них народилась дочка Наріза Чакрабон. Саме вона, знайшовши листи бабусі,  настільки надихнеться романтичною історією кохання, що напише документальну повість “Катя і принц Сіаму”.

А що ж Катерина Десницька? Вона прожила довге життя, переживши свого принца на 40 років. Вийшла заміж за американського інженера Гаррі Клінтона Стоуна. Подружжя поселилося в Парижі, де Катерина займалася доброчинністю. Кажуть, золотокоса українка до останнього подиху згадувала свого принца…