Дизайнери одягу України – Оксана Караванська

Дизайнери одягу України

дизайнери одягу україни

Оксана Караванська – українка, яка диктує моду світу

 

Мабуть, не буде перебільшенням сказати, що Оксана Караванська – це успішна ділова жінка, яка «зробила себе сама». Народившись у сім’ї українських інтелігентів (обоє батьків – математики), вона не побоялася кинути виклик тогочасним «віяням» моди і зараз творить її сама. Погодьтеся, без Оксани Караванської, чиє ім’я стало відомим дизайнерським брендом не лише в Ураїні, а й у світі, неможливо уявити царину сучасної моди. Репрезентуючи сьогодні українську моду в багатьох країнах, дизайнерка майстерно передає в своїх роботах національну самобутність нашого народу.

 

  –  Пані Оксано, Ви ропочали свою справу в 90-і роки, коли навіть саме слово «дизайнер» у більшості українців асоціювалося не з Україною, а із Заходом. Як все починалося?

– Дійсно, слово “дизайнер” тоді було мало кому відоме, в українській мові майже не вживалося. У мене в дипломі написано звичні слова: «модельєр» і «художник – технолог» – це при тому, що я закінчила Академію мистецтв.

   З дитинства я боролася зі стереотипами. Коли озвучила, що піду вчитися на дизайнера, і почула від батька, що буду просто «дипломованою швеєю», мені було байдуже. Пізніше, коли я відкривала в 90-х роках свою фірму, з мене всі сміялися. Що то за фірма така «Оксана Караванська»? Що за назва? Фірми тоді називали «Імперіал», «Нефертіті», а тут – «Оксана Караванська». Та в молодості, як відомо, людина не боїться нічого, ось і я не особливо задумувалася над наслідками. Просто працювала і думала, що проблеми буду вирішувати по ходу їх виникнення.

 

   – Бізнес – це ж не тільки ідеї. Це і бухгалтерія, рахунки, поставки тканин. Хто Вам допомагав?

– Скажу відверто, я скоріш інтуїтивно відчувала, як потрібно чинити, започатковуючи та розвиваючи бізнес. Оскільки мої батьки – математики, тож і я з дитинства мала схильність до цієї точної науки, добре знала її, і саме логічне математичне мислення допомагає мені і в бізнесі, і в моїй творчій роботі. Звідси, безперечно, і креативні ідеї, і нове в моделюванні одягу.

 дизайнери одягу україни1

   – Як ви творите?

   – Навіть і не відповім відразу. Звичайно, в творчому процесі мають значення відчуття дизайнера, інтуїція, власні напрацювання, розуміння тенденцій сучасної моди. Важливо вміти по-своєму, дивлячись на людину, відчувати та “прочитувати” її пропорції, лінії для того, щоб сконструювати оригінальний одяг. Не боюся відступати від законів моди і, шукаючи цікаві напрями в ній, створюю зразки стильного одягу.

 

   –  Пані Оксано, нещодавно Ви повернулися з Чикаго, де в Українському національному музеї показали свою колекцію вишиванок. Розкажіть, будь ласка, більше про цю подію і свої враження.

   – Ця поїздка була випадковістю, як і багато що в моєму житті. А з Чикаго була така історія. Років три тому мені запропонували одягнути учасниць відомого у США конкурсу «Міс Діаспора». Я погодилася, навіть почалися перемовини, але все закінчилося нічим. Переконана, що так сталося не випадково. На той момент у мене не було вечірніх суконь і довелося б шити все заново. Пройшло кілька років, і знову ж таки цілком випадково поновилася та розмова. Я, перебуваючи в Штатах, отримую пропозицію приїхати в Чикаго не презентацію українських автентичних строїв і привезти свої вишиванки. І я привезла. Хвилювалася дуже, але, коли закінчився показ і я вийшла, побачила, що люди плакали. Тоді зрозуміла – зробила щось дуже правильне. Така історія Vyshyvanka Couture by Karavanska. І я буду продовжувати її.

дизайнери одягу україни2

   – Що порадите одягнути цієї зими, щоб виглядати стильно?

   – Поняття “модно” і “стильно” близькі, але не тотожні. Сьогодні модніше бути стильною, а не просто модною. І це факт! Стиль – це індивідуальна манера одягатися, в якій проявляється неповторність людини. Виглядати модно неважко, а ось бути стильним непросто, адже, щоб стиль виробити, потрібен і час, і знання модних тенденцій, і розуміння міри, реальне бачення “себе”. Наприклад, якщо не можете собі дозволити нову шубку, можна взяти стару, порізати її на кавалки, поєднати з тканиною – і це буде стильно.

   Зараз у моді теплі вироби з хутра, але не великі класичні шуби, а такі, що скоріше нагадують «бомжівські». Це може бути поєднання хутра і трішки шкіри чи тканини. Якщо є можливість придбати річ, яка розписана вручну, то це буде дуже круто – розписані речі теж у моді. Навіть у Burberry є колекція з 10 розписаних вручну дублянок, але їх більше не випускатимуть. Маєте дублянку – розпишіть її, зробивши неповторну класну річ.

   – А що порадите придбати зі своєї колекції?

   – Звичайно ж, вишиванку з нової колекції Vyshyvanka Couture by Karavanska. Я дуже багато років боролася, щоб вишиванка стала частиною гардеробу насамперед українки, а потім і європейки. І ось дочекалася – зараз у світі мода на українське. І це круто. Це наша ідентифікація в світі. Після всіх подій в Україні вишиванка перетворилася на символ. У своїй колекції я вирішила відновити традиційну стародавнью вишиванку, поєднавши її з сучасною тканиною та кроєм, додала нові несподівані деталі. Кожна моя вишиванка – єдина в своєму роді. Її можна передати у спадок. Річ, зроблена вручну, має особливу енергетику, яка відчувається. Тому таку вишиванку варто придбати або вишити самій. Це є той must – have на осінь і зиму від Оксани Караванської.

 дизайнери одягу україни3

   – Як вибираєте одяг для себе? Шиєте чи купуєте? Що носить Оксана Караванська?

   – Я не купую одяг. Мені пощастило збігатися з параметрами моделей, тому, якщо мені щось треба, я хапаю річ з подіуму – і все. А купую тільки джинси і взуття. Із кожної поїздки привожу купи взуття (моя слабкість), тому в мене вже є справжня колекція його. А щодо прикрас і аксесуарів, то це не моє.

– Ви колись думали про те, щоб переїхати зі Львова?

   – Мене про це вже не раз запитували і відповідь чули однозначну, що ніколи не переїду, хоча на сьогодні я набагато більше працюю в Києві. Мала пропозиції переїхати в Мілан, Париж, Київ, зважувала всі “за” і “проти”, навіть робила спроби побути більше тижня в якомусь місті та остаточно зрозуміла, що хочу ночувати у Львові – сіла в літак і полетіла. Так і літаю до сьогодні. Саме це чудове місто дає мені внутрішній спокій, відчуття гармонії і комфорту.

   – Яку музику слухаєте? Що читаєте?

   – Люблю джаз, але доступний, мелодійний. Страшенно подобається латиноамериканська музика, сальса, наприклад. Дуже багато читаю, постійно цікавлюся книжковими новинками. Улюблених авторів немає – читаємо ж не автора, а річ, яка справляє враження, закарбовується в пам’яті. Є в моєму житті одна книга, яку я час від часу перечитую, відкривши на будь-якій сторінці. Її автори Ільф і Петров, більш іронічних письменників, мені здається, немає. Оскільки я прочитала майже всю класику, зараз цікавлюся переважно сучасною літературою. Сподобалася, наприклад, книга «12 обручів» Андруховича, за мотивами якої я навіть зробила колекцію..

 

   – Ви досягнули того, про що мріє кожен дизайнер. Що далі?

   – Я не мрійниця, а математик. Я навчилася просто тішитися кожним днем. Не можу сказати, що мрії здійснилися – і все, можна почивати на лаврах. У мене є багато уподобань та інтересів. Зараз пишу книжку для дітей – про моду, про індивідуальний стиль. Не знаю,як надалі, а нині від кожного дня очікую чогось нового і цікавого, чого і всім бажаю.

Інтерв’ю провела Марія Гнатів

дизайнери одягу україни4