Качанівка – пристанище Кобзаря

Садиба_-Качанiвка-

Качанівка палац  Тарновських

пристанище кобзаря

 

У мене немає іншого такого пристанища на Україні, як Качанівка.
                                                             Т. Г. Шевченко
Історія села Качанівка на Чернігівщині тісно пов’язана з ім’ям Т. Г. Шевченка.  Тут, в садибі поміщиків Тарновських, великий український поет, як і багато інших  визначних діячів української і російської культури, був частим гостем. Вперше він відвідав Качанівку в 1843 році, бував тут і в 1844, 1847 та 1859 роках. Качанівка з її чудовим парком, озерами і будовами була улюбленим місцем відпочинку Шевченка. “У мене немає іншого такого пристанища на Україні, як Качанівка”, – говорив він. У колі друзів і знайомих Тарас Григорович вів задушевні розмови, читав свої вірші, співав українських пісень.
   “В нічній тишині, освітленій місячним сяйвом, – згадує М. Тарновський, – сиділи на траві люди і слухали пісні… Хто ж він, цей співак, чия пісня ллється в душу, і його так уважно, з таким благоговійним трепетом слухають присутні? Це Т. Г. Шевченко, його пісня прекрасна і нема їй рівної на всю Україну”.
 В] Качанівці Т. Шевченко почав писати повість «Музикант». У 1859 році, будучи тут востаннє, Кобзар записав в альбом Тарновських:  «І стежечка,  де ти ходила,  колючим терном поросла». Г. С. Тарновському він подарував картину «Катерина», а Н. В. Тарновській присвятив вірш  «Великомученице кумо!».
   3089247Качанівка сьогодні – чи не єдиний на всій території України палацово-парковий комплекс (500га), який з часом практично не змінився. Зберігся величний палац, господарські та садові будівлі, церква, різноманітні підсобні приміщення, парк (планування залишилося в оригінальному вигляді), що прилягає до лісу, кілька озер. Саме така первозданна атмосфера дає можливість відчути відвідувачам цього комплексу подих історії. У ХІХ-му столітті садиба була серцем мистецтва і культури.
   Перші відомості про це дивовижне місце датуються ще 1742 роком. У період з 1824 до 1898 роки садибою в Качанівці правив рід Тарновських. Саме тоді Качанівка розквітала й удосконалювалася. Садиба досягла піку своєї популярності і слави, її визнали культурно-мистецьким центром, що привертав сюди інтелігенцію з усієї України. Тут панувала незвичайна загадкова атмосфера, завдяки якій багато творчих  особистостей починали свої творіння саме в цих стінах. Незаймана природна краса українських територій манила і манить по сьогоднішній день, адже з тих славних років практично нічого не змінилося – ні в архітектурі, ні в плануванні, ні в розміщенні. 1981 року Качанівці присвоєно статус заповідника державного масштабу, а 27 лютого 2001 президентом Україна заповіднику “Качанівка” надано статус національного.
   Місце неймовірне! Прекрасний палац, не менш розкішний парк, а скільки легенд та цікавих історій з цими місцями пов’язано! Хто тільки не бував у цих краях! Т. Шевченко, М. Гоголь, П. Куліш, М. Костомаров, М. Максимович, М. Врубель, М. Маркевич, І. Рєпін, М. Глінка та багато інших славетних діячів. Тут можна провести незабутній уікенд! Відвідати палац, покататися на конях, на човнах, а заночувати можна в пам’ятці архітектури з видом на палац! Повне поринання в історію! Варто відвідати! Після перебування в Качанівці в серці залишається тривале приємне відчуття від  милування неймовірно гарними пейзажами та архітектурою, від дотику  до величі минулих століть.

 

 

.