Не підкорені у ’33-му – непереможні сьогодні!

Традиційно в кінці листопада ми вшановуємо пам’ять жертв Голодомору 1932-33 років,  тих, хто за свободу України та за свою національну приналежність був приречений радянською владою на голодну смерть. Символічно, що у 2014-ому 81-ій річниці Голодомору (22 листопада) передувала перша річниця визначної події новітньої історії України – Революції Гідності (21 листопада). Вийшовши на Майдан, українці відчули себе єдиною нацією, сильною і нескореною, заявили про своє бажання жити по-новому, самостійно обирати шлях розвитку своєї країни, щоб не повторилися в її історії такі страшні сторінки, як Голодомор. Спільне гасло: “Не підкорені у ‘33-му – непереможні сьогодні!” можна поставити над обома подіями, які зробили українців сильними.  Президент України П. Порошенко підписав указ про відзначення 21-го листопада Дня свободи та гідності.

golodomo4

   А 22 листопада вперше за останні 5 років українська влада і громадськість разом провели заходи до Дня пам’яті жертв Голодомору. Поминали загиблих по всій Україні, за винятком окупованого Криму та частини Донбасу, та у 32-х країнах світу, де є українська діаспора.

 

Пам’ятні заходи щодо відзначення цієї трагічної події в історії українського народу пройшли по всій Канаді.

22-го листопада в Торонто в церкві св. Димитрія на Lake Shore Blvd відбувся молебен – до спільної молитви долучились люди різного віку, молодь, активісти української громади. Слід відзначити, що ще досить багато людей пам’ятає страшні часи Голодомору і розуміє важливість збереження в історії і передачі наступним поколінням інформації про ці жахіття, які випали на долю народу України в минулому столітті.

610_0361_stitch

Дуже ефективно та наполеглево працює у напрямку донесення інформації про трагічні сторінки української історії п. Валентина Курилів – голова Комітету з  вивчання Голодомору при КУК. Вона, вчитель історії з багатолітнім стажем, директор по освіті HREC (Holodomor Research and Education Consortium (HREC))  Університету Альберти, готує методичні матеріали для шкіл та музеїв як у Канаді, так і в Україні. Всі, хто зібралися 21 листопада в приміщенні УНО, щоб вшанувати  пам’ять жертв Голодомору, зацікавлено, уважно і вдумливо слухали п. Валентину, її розповідь про жахіття ‘32-33 років в Україні і про те, чому прийдешнім поколінням так важливо знати, не забувати і не замовчувати цю сторінку української історії. Також вона розповіла про процес впровадження теми Голодомору в шкільну програму Канади та підготовлені і видані нею методичні посібники, які допоможуть педагогам у підготовці занять щодо цієї теми, поділилася власним досвідом, демонструючи підбірки навчальних та ілюстративних матеріалів.  170469_10150917517991375_829423644_o

   Пані Курилів – автор підручника з вивчення Голодомору студентами High school, 2-е видання якого зараз готується, а згодом буде перекладене українською та французькою мовами. Повідомила вона, що TCSB ввів тему Голодомору в загальношкільну програму з вивчення Ґеноциду, і висловила сподівання, що незабаром це буде зроблено і в інших провінціях.

   “Згадуючи і вшановуючи мільйони і мільйони жінок, чоловіків та дітей, що пали жертвами Голодомору, пам’ятаймо про тих, хто пережив і вижив,  адже лише завдяки їхнім свідченням ми володіємо достовірною інформацією сьогодні“, – закликала вона присутніх.