GoCamps:  англійська українським школярам –  легко, весело, ефективно

“Знати багато мов – значить мати багато ключів до одного замка”, – стверджував Вольтер близько 4-х століть тому, а в сучасному світі володіння іноземними мовами стало як ознакою освіченості, так і майже життєвою необхідністю для кожного.
Знання та рівень володіння іноземною мовою чи кількома – must have пункт резюме спеціаліста, який претендує на посаду в хорошій компанії. Це, що у світі давно сприймається з розумінням, в Україні стало справжньою проблемою. Виявилося, що стандартна шкільна освіта не здатна забезпечити підростаюче покоління необхідним рівнем володіння іноземними мовами. Чому це сталося і які альтернативи існують, пояснила Оксана Нечипоренко – співзасновниця фонду Global Office, програми якого GoCamps уже впродовж кількох років допомагають школярам вивчати англійську та інші мови легко, весело, а головне ефективно.

GOCAMPS: ПОЧАТОК
Ініціатива щодо заснування фонду Global Office, за словами Оксана Нечипоренко, виникла після відвідин Грузії відомим українським журналістом та депутатом Мустафою Найємом, який був вражений тим, що буквально за одне покоління в цій країні докорінно змінилася мовна ситуація. “Англійська повністю витіснила раніше другу за значенням у Грузії російську мову, що не тільки звільнило країну від пострадянської спадщини і впливу агресора, але й відкрило нові можливості для молоді”, – каже пані Оксана.
На жаль, очікувати на такі швидкі зміни в Україні на державному рівні не доводилося, тому в 2016 році до ініціативи долучилися небайдужі, заснувавши унікальний для країни фонд Global Office.
Чому для вивчення обрали саме англійську мову, Оксана Нечипоренко пояснює так: “Існує пряма залежність між рівнем володіння англійською мовою в країні та рівнем доходу на душу населення, загальним ВВП, рівнем інновацій тощо. Тож, якщо англійська – важлива сходинка до перебудови і розвитку країни, нашою найголовнішою метою стала популяризація вивчення саме цієї, а згодом й інших іноземних мов”.

ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ
Готуючи програму, ініціатори брали за зразок освітні моделі як Грузії, так і Угорщини, Туреччини, Японії, Чилі. Після ретельного вивчення досвіду цих країн були обрані ті підходи, які гарантовано “спрацюють” в українських умовах. Коли порівняли державні програми вивчення англійської в Україні з світовим досвідом, стало зрозуміло, що перешкоджають успішному оволодінню нею застарілі та неефективні освітні методики радянських часів: бездумне вивчення текстів напам’ять, численні вправи, переписування тощо. “Ви, ймовірно, також у школі вчили тексти на зразок “London is the capital of Great Britain”, але чи хоча б раз їх практично використали?” – запитує мене пані Оксана і наголошує, що “українська школа позбавлена найголовнішого стимулу вивчення іноземних мов – комунікації”.
Саме тому протягом 2-3 тижнів програми GoCamp школярі жодного разу не “сідають за парти” в класичному значенні цього виразу. Вони створюють цікаві проекти, ходять на екскурсії, грають у різноманітні ігри, ставлять театральні постановки чи проходять квести, але не зубрять. Звісно, все це відбувається з повним зануренням в англійську мову, яке забезпечує іноземний волонтер – носій мови. Він стає для дітей новим другом і наставником, тому за кілька годин мовні бар’єри починають зникати.
GoCamp – це, звичайно, не просто веселощі іноземною мовою, адже місія програми набагато глибша: виховання нового громадянина, готового до викликів XXI ст.. У ній застосовано низку визнаних світом підходів, зокрема STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts and Maths), Global Citizenship, Leadership and Career, Sports and Health. Кожен з них покликаний сформувати багатогранну, професійно орієнтовану особистість, здатну критично і творчо мислити, вільно будувати діалог, вести дискусію, неординарно навчатися через досвід упродовж життя, а також дбати як про власне здоров’я, так і людей навколо, займатися спортом, бути активним учасником події в громаді.

ХТО МОЖЕ СТАТИ УЧАСНИКОМ GOCAMP
Програма ставила за мету охопити всю Україну, особливо села та невеликі містечка, де традиційно методичний рівень викладання іноземних мов нижчий і відсутні альтернативи, притаманні великим містам. За 2016-2017 роки 69900 школярів України відвідали GoCamp у 382 населених пунктах, 80% з яких саме невеликі міста і села.
Щоб школі стати учасником програми, не достатньо тільки подати заявку – доведеться добряче попрацювати! Вчитель, який очолює шкільний табір, готує власний проект, який планує реалізувати з учнями під час GoCamp. Крім того, він також є посередником між дітьми й волонтером, якщо виникнуть певні мовні труднощі. Роль волонтера – ввести дітей у мовне середовища та стимулювати спілкування.
У програму GoCamp 2018 потрапили 611 українських шкіл. Усі вони гарантовано отримують необхідну допомогу: тренінг “faсe to face” (для вчителів тих шкіл, які вперше беруть участь у проекті); webinar навчання (для вчителів, школи яких пройшли відбір); постійний доступ до ресурсів і методологій, розроблених GoCamp та партнерськими організаціями.

ЯК СТАТИ ВОЛОНТЕРОМ
Звісно, нічого б не вийшло, якби не волонтери, котрі, щоб долучитися до ініціативи, охоче приїжджають в Україну. На кінець 2017 в GoCamp брали участь 487 волонтерів з усього світу, і Оксана Нечипоренко розповідає, що це люди від 18 до 90 років, яких умовно можна поділити на три категорії. До першої входять студенти університетів (філологічних факультетів, психології, журналістики, міжнародних відносин тощо), у програмі яких є обов’язкові години волонтерської роботи. Друга – представники української діаспори, іноді 4-5 покоління, яким приїзд в Україну дає можливість вшанувати власне коріння, попрацювати на благо історичної батьківщини. Часто, до речі, просять відіслати їх у регіони, звідки вони походять. Третю категорію складають природжені волонтери, для яких волонтерство – стиль життя та які до відвідин України побували в Африці, Азії та багатьох країнах.
Незважаючи на безперечний успіх ініціативи, на жаль, у GoCamp є й певні труднощі, зокрема бракує волонтерів. Пані Нечипоренко зазначає: “Україна й досі залишається невідомою для багатьох країною. Люди, які потенційно готові їхати до нас, просто не знають про таку можливість. Багато хто вірить, що війна охопила всю територію України, тому їхати сюди небезпечно”. Говорить вона й про те, що реалізації проекту не завадила б активніша підтримка партнерів, завдяки якій програма стала б масштабнішою, адже у найближчі роки планується охопити GoCamp 1,5 млн українських дітей віком від 10 до 15 років, щоб ціле покоління відчуло на собі її ефект. Ми упевнені, що це ініціаторам неодмінно вдасться.
GoCamp

 

  Тепер я можу зруйнувати стереотипи англійців про Україну, зокрема той, що це країна, яку небезпечно відвідувати через війну. Люди знають про Україну надто мало, зате сьогодні я багато чого можу пояснити їм про теперішню ситуацію. Вони бачать мої фото, чують мої розповіді про Україну – так я заохочую їх відвідати цю чудову країну!
Волонтер Katie Corazzi (UK)
За два тижні в Україні я пережив безліч незабутніх моментів, за які щиро вдячний дітям та іншим волонтерам. Українці надзвичайно талановиті й просто чудові! Я вірю, що ви – майбутнє України, здатне подолати теперішні труднощі і вести країну до зірок! З вами я гарно провів час і обов’язково повернусь, як тільки зможу!
Pavel Havlicek (Czech Republic)
Я захоплююсь Україною, її культурою та людьми. Вона прекрасна і назавжди залишиться у моєму серці. Я рахую дні до моменту, коли зможу знову попрацювати в GoCamp. Буду щаслива побачити старих друзів та потоваришувати з новими! Сподіваюся, що мої друзі вдома надихнуться моїм досвідом й приєднаються до мене.
Emma Charlotte Hammock (USA)