Евген Чолій – Президент Світового конгресу українців – про здобутки та плани СКУ

Світовий Конґрес Українців відзначає у 2017 році поважний 50-літній ювілей. Роль і значення цього міжнародного об’єднання у сучасному світі щодо координації та визначення пріоритетів діяльності спільнот понад 50 країн у їхньому єднанні, підтримці нерозривного зв’язку та допомозі народу України важко переоцінити. Про його здобутки, подолання викликів сьогодення та плани розповів пан Евген Чолій – Президент Світового Конґресу Українців.

  • Пане Евгене, що найголовніше, на Вашу думку, зроблено Світовим Конґресом Українців за півстоліття для української спільноти світу? Які великі проекти були чи є досі найбільш вдалі, а які виявилися малоефективними і не пройшли випробування часом?

 50-літня історія СКУ тісно переплітається з історією України, оскільки першу половину свого існування він активно підтримував український народ на шляху до відновлення незалежності України, а протягом другої половини допомагав зміцнювати державність України. Отож, вважаю, що найбільше досягнення СКУ – його внесок у відновлення незалежності України у 1991 році. Усвідомлюючи імперські загрози з боку Російської Федерації, СКУ активно просував на міжнародному рівні євроатлантичну інтеграцію України. І сьогодні можна ствердити: ми реально сприяли підписанню та ратифікації історичної Угоди про асоціацію між ЄС і Україною, яка запрацювала в повному обсязі з 1 вересня 2017 р., та запровадженню для України безвізового режиму 11 червня цього ж року, що відкрило українському народу двері до Європи. Від 2014 року СКУ активно долучився до підтримки України в захисті її територіальної цілісності від російської гібридної агресії, включно з економічними санкціями та наданням Україні військової, гуманітарної та економічної допомоги.

Підписання Меморандуму про співпрацю між Кабінетом Міністрів України і СКУ

Також СКУ постійно захищає інтереси об’єднаної навколо нього понад 20-мільйонної української діаспори. Одним з найбільших успіхів такої праці є повернення Об’єднанню українців Польщі – складовій організації СКУ – Народного дому в Перемишлі, конфіскованого в 1947 році під час антиукраїнської акції “Вісла”. Щоб прискорити цю подію, 2010 року СКУ провів у Перемишлі свої Річні загальні збори, на яких отримав запевнення мера міста про якнайшвидше улагодження цього питання. І вже у березні 2011 р. Народний дім було офіційно передано Об’єднанню українців Польщі.

Підписання акту про передачу права власності на Народний дім Об’єднанню українців Польщі

Також хочу відзначити 50-літню активну діяльність СКУ щодо інформування про Голодомор 1932-33 р.р. та визнання його геноцидом українського народу. Зокрема СКУ ініціював створення Міжнародної комісії з розслідування Голоду в Україні 1932-33 років, яка у 1990 р. видала остаточний звіт, гостро засуджуючи радянську владу за її дії, що призвели до цієї трагедії. Добре відомі також широкомасштабна Міжнародна акція СКУ “Незгасима свічка” 2008 р., яка пройшла у 33-ох країнах світу, та його відеопроект 2013 р. “Поділись спогадами”, який висвітлив 80 нових спогадів свідків Голодомору. Завдяки спільним старанням України та СКУ на сьогодні Голодомор уже визнали геноцидом українського народу 17 країн світу.

Акція зі вшанування у Львові жертв Голодомору

  • У квітні 2016 року Ви, пане Евгене, стали Почесним доктором (Doctor Honoris Causa) університету “Львівська політехніка”. Які почуття викликало надання цього звання і до чого воно Вас зобов’язує?

Надання звання Doctor Honoris Causa Національним університетом “Львівська політехніка” я прийняв з великою честю і вдячністю. Воно зобов’язує мене активно продовжувати працю, щоб Україна якнайшвидше відновила свою територіальну цілісність та стала цілком реформованою європейською державою.

Е. та А. Чолій з учасниками засідання Вченої ради Львівської політехніки

  • Що Вас як особистість ріднить з Україною та чи часто в ній буваєте?

 Україна – невід’ємна частина мого життя і всієї моєї родини. Останніми роками я відвідую Україну регулярно, оскільки від 2014 року СКУ розгорнув з Україною структуроване співробітництво на підставі насамперед Меморандумів про співпрацю з Кабінетом Міністрів України.

  • Які виклики стоять перед СКУ сьогодні та котрі з них потребують найшвидшого вирішення?

Найбільший виклик нині для СКУ, як і для України – це російська гібридна агресія. І нашим найважливішим завданням сьогодні є допомога Україні в її подоланні, поверненні незаконно окупованих Російською Федерацією Криму, території Східної України та звільненні українських політичних в’язнів.

  • Українські спільноти 53-ох країн світу (понад 20 мільйонів українців) об’єднує зараз Світовий Конґрес Українців. Цікаво знати, які з них мають вагомий вплив на уряд чи державну владу загалом щодо підтримки України?

Сила СКУ полягає, насамперед, у його потужній мережі (53 країни світу). Це дає можливість широко просувати актуальні українські питання, наприклад, у 2013-14 р.р. під час масштабних Євромайданів у 42-ох країнах світу українська діаспора на чолі з СКУ активно інформувала світ про європейські прагнення українського народу, що сприяло його підтримці з боку міжнародного співтовариства.

  • Ви обіймаєте посаду Президента СКУ близько 10 років, тож скажіть, який життєвий досвід набули за цей час?

За цей час я набагато краще і глибше пізнав Україну, накопичив знання про українську діаспору загалом та окремих країн зокрема, розбудував корисні зв’язки з високопосадовцями державних та міжнародних інституцій.

Зустріч з Президентом України, 2016

  • Вам доводиться багато їздити світом, зустрічатися з представниками не тільки українських спільнот різних країн, а й президентами та високими урядовцями. Які події та зустрічі найбільше Вам, пане Евгене, запам’яталися?

За 9 років перебування на посаді Президента СКУ я відвідав 45 держав світу, багато з яких кілька разів. Найбільше мені запам’ятався виступ у Парламенті Литви на засіданні голів комітетів із закордонних справ Парламентів ЄС 28 листопада 2013 р., де я закликав почути голос українського Євромайдану про бажання народу йти вперед до Європи і вже ніколи не повертатися до радянського минулого.

Добре пам’ятаю також виступ на Міжнародному форумі в Києві перед представниками 44-ох держав з нагоди 75-річчя Голодомору, відкриття пам’ятника жертвам Голодомору у Вашинґтоні 7 листопада 2015 р.; передачу Народного дому в Перемишлі українській громаді 21 березня 2011 р.; отримання 4 квітня 2016 р. звання Doctor  Honoris Causa Національного університету “Львівська політехніка”; виступи на міжнародних форумах, зокрема в ООН, НАТО, ОБСЄ, ЄС і Раді Європи; відзначення 2017 р. в Україні та в діаспорі півстолітнього ювілею СКУ. Багато цікавих зустрічей з релігійними провідниками і високопосадовцями різних країн назавжди закарбувалися в пам’яті.

Вселенський Патріарх Варфоломій І та Президент СКУ Евген Чолій

  • Як СКУ підтримує сьогодні імідж України у світі та підтримуватиме у перспективі?

Складовою нинішньої гібридної війни Російської Федерації є широкомасштабна дезінформаційна кампанія, спрямована на дискредитацію України, щоб у такий спосіб знизити інтерес до неї міжнародного співтовариства. Тому сьогодні СКУ всіляко доносить світу правдиву інформацію про Україну, зокрема й про позитивні реформи та боротьбу з корупцією.

  • Пане Евгене, Ви один з провідних адвокатів Канади, очільник СКУ – великої міжнародного об’єднання та ще активно причетні до життя української громади Монреаля як Голова Ради директорів української КАСИ. Як Вам все вдається поєднувати та встигати?

Я в першій мірі щиро дякую за виховання та підтримку моєї праці своїм батькам. Особливо вдячний моїй дружині Гані за її жертовність у нашому родинному житті та дуже цінну допомогу в моїй громадській праці, а також – своїм трьом дітям за розуміння. Слова великої подяки адресую Радам директорів і працівникам СКУ та Української народної каси ДЕЖАРДЕН у Монтреалі. Користуючись нагодою, також хочу подякувати за співпрацю мережі СКУ в 53-ох  країнах світу та  всім, хто своєю добровільною працею та фінансами допомагав зміцнити позиції СКУ.

У цей ювілейний рік закликаю мережу українських громад у світі разом з СКУ продовжувати підтримувати Україну, щоб вона могла якнайшвидше відновити свою територіальну цілісність і встановити мир у регіоні, а також сприяти її подальшій модернізації і реформуванню та наближенню до повноправного членства в ЄС і НАТО,” – заявив Президент СКУ Евген Чолій.