День в історії – 14 жовтня

Запалю свічу над образом Покрови.

Я молю й кричу до всіх небесних сил,

Щоб у цім краю не проливали крові,

Щоб у цім краю не більшало могил.

                                Руслана Лоцман

14 жовтня в Україні відзначаються відразу чотири свята: Покрова Пресвятої Богородиці (найдавніше серед них), День Українського козацтва (від 1999 р.), День створення УПА, а 2015-го до них долучився День захисника України. Хоч День захисника України – свято відносно нове, воно стало для України переломним моментом, адже до 14 жовтня 2015 року в країні залишалася традиція святкування Дня захисника Вітчизни, а фактично, радянської армії, що перейшло у “спадок” від Радянського Союзу.

Причин щодо того, чому датою Дня захисника України стало саме 14 жовтня, декілька. Найвагоміша, звичайно, та, що цього жовтневого дня відзначаємо одне з великих і найшанованіших українцями релігійних свят Покрова Пресвятої Богородиці, що уже давно святкується в Україні не лише як народно-релігійне, а й як національне.

Про Покрову-захисницю існує щонайменше дві легенди. В одній йдеться про облогу Константинополя (тодішнього оплоту християнства) князем Аскольдом далекого 860 року. Візантійці поступалися ворогу в цій запеклій битві, тому містяни звернулися з молитвою про порятунок до Богородиці. І заступниця з’явилась! Дружинники Аскольда, вражені цим дивом, не тільки відступили від воріт, але й масово прийняли християнство. За іншою легендою, Діва приховала константинопольців від мусульман-сарацинів, але вже на сто років пізніше. Цього разу місто просто зникло з поля зору загарбників, і війська повернули додому ні з чим. Є в цих історіях крихта правди чи ні, проте Покрова від давніх часів і дотепер – одне з найулюбленіших у християнстві свят.

“Покров Богородиці” із зображенням Богдана Хмельницького і архієпископа Лазаря Барановича.Перша половина XVIII ст. Із фондів Національного художнього музею України, Київ

Саме Покрову Пресвятої Богородиці найбільше шанували запорозькі козаки. Хоч у літературі та фольклорі зберігся такий собі образ козаків-гультіпак, яким і море по коліно, й чорт не страшний, до святої Покрови вони ставилися з великою шаною та побожністю. Перша козацька церква на честь Покрови збудована ще 1659 року, а всього, за записами історика Д. Яворницького, січовики спорудили 13 Покровських церков. У XVII-XVIII ст. навіть виникло так зване “козацьке бароко” – унікальні ікони, на яких козацькі гетьмани зображалися під омофором-покровом Богородиці.

Також 14 жовтня закінчувався календарний рік на Січі і проводилася Велика Рада, під час якої обиралася козацька верхівка. Цього ж дня основна частина козацтва розходилася по хуторах-зимівниках, залишаючи на Січі тільки залогу, яка в разі чого могла тримати оборону.

Свято Покрови вважається днем народження Української повстанської армії, про що свідчить наказ Головного командира УПА Романа Шухевича від 14 жовтня 1942 року. Щоправда, загони повстанської армії діяли розрізнено, тому історики досі одностайно не визнають цю дату офіційною, що аж ніяк не заважає вшановувати вояків-упівців саме на Покрову.

Зважаючи на всі ці факти, голова Українського інституту національної пам’яті В. В’ятрович запропонував відзначати День захисника України 14 жовтня. Свято, офіційно встановлене 14 жовтня 2014 р. указом Президента України П. Порошенка, засвідчило відмову українського народу від радянських пережитків та бажання берегти пам’ять про справжніх героїв. Під гаслом «Сила нескорених» український народ вперше вшанував усіх, хто готовий захищати до останньої краплі крові українську землю й народ.