Custom Prototypes: втілюємо ідеї в життя

 

Компанія Custom Prototypes заснована 1995 року Анджеєм Сливою – емігрантом з Польщі українського походження, який приїхав у Канаду за кілька років до цього. Маючи інженерне підґрунтя як спеціаліст і захоплюючись моделюванням, він влаштувався на роботу відповідно до своєї освіти та вподобань (industrial model making).

Власна компанія Анджея, як і було задумано та чим зумовлена її назва, займалася виготовленням прототипів – працюючих моделей, дослідних зразків пристроїв, механізмів чи деталей – для перевірки базової функціональності та працездатності роботи системи загалом.

Ось уже 20 років (з 1998 р.) у Custom Prototypes працює ще один Андрій Слива – племінник засновника компаній. Слива-молодший потрапив до Канади не випадково: приїхав до дядька після закінчення Львівського лісотехнічного університету, де здобув професію “планувальник і виробник меблів”. Першим його завданням у Custom Prototypes був ремонт одного зі станків, сьогодні ж він співвласник компанії.

На початках у Custom Prototypes прототипи виготовлялися лише з матеріалів, що легко обробляються вручну або на звичайних верстатах, а технологія 3D-друку, яку Анджей вирішив також застосовувати у своєму виробництві, тоді була зовсім новою. Слива-старший зізнається: “Було досить складно, тому що сам мав ще мало знань і досвіду в цій сфері. Впровадження 3D-технології цілком, на 180*, змінило наш бізнес’’.

Сьогодні штат компанії складає 8 працівників – це команда дизайнерів, інженерів та майстрів, які вправно перетворюють ідеї на реальні працюючі прототипи і водночас постійно “знайомляться з незнайомим”. Для реалізації замовлення їм потрібен хоча б ескіз, а решту з дерева, бетону, гуми, пластику, металу тощо зроблять самі.

Донедавна 3D-друк у Custom Prototypes здійснювали лише з пластику, але рік тому придбали машину для 3D-друку об’єктів з металу (наразі єдину в Торонто, а по всій Канаді їх лише чотири). 3D-друк незамінний при виготовленні прототипів, які не можна виробити ніяким іншим способом або ж ті, інші, способи надто дорогі.

Усі замовлення, отримані компанією, дуже цікаві, хоча, зі слів власників, для збереження секретності ні вони, ні інші працівники часто не знають про призначення тієї чи іншої деталі. “Зараз, наприклад, займаємося виробництвом деталі, яку вперше освоїли 10 років тому, і лише недавно випадково побачили в Інтернеті, що використовується вона в апаратах магнітно-резонансної томографії МРТ (MRI)”, – розповідає Андрій.

Коло клієнтів Custom Prototypes велике і різномаїте: від студентів до великих компаній з усієї Канади, переважно з Онтаріо, та США. Сьогодні навіть механіки автомайстерень знають, що будь-яку унікальну деталь можна надрукувати у них і обійдеться це дешевше ніж зробити чи купити деінде. Дуже широкий також спектр замовлень компанії, адже тут, зокрема, деталі та елементи корпусу для медичного обладнання, авто- та авіабудування, для архітектури, кіноіндустрії (стрічки Argo, Pacific Rim, RoboCop, Kingsman 2, Star Trek TV Series/Green Harvest), сфери моди і, звичайно, прототипи для приватних винахідників. Серед недавніх замовлень Custom Prototypes – частини пристроїв для трансплантації легень, деталі до сидінь літака з кайдекса – міцного, вогнестійкого матеріалу, прототип корпусу дрона, який буде використовуватися для доставки посилок (Dron Delivery Canada), прототипи дизайнерських окулярів та окулярів, що захищають очі при зварюванні металу.

Власники компанії планують придбати ще дві машини для виготовлення металевих прототипів з титану і алюмінію, бо зараз роблять їх з “нержавійки”. Важливо зазначити, що Custom Prototypes також займається дистрибуцією 3-D принтерів німецько-китайського виробництва у Північній Америці.

Технології 3D-друку розвивається стрімко завдяки 3D-скануванню, яке нині вже широко використовується у медичній галузі, наприклад, для виготовлення штучних суглобів чи, зокрема, в стоматології для імплантів та пластин для корекції прикусу. До речі, зараз на випадок втрати оригіналу скануються всі музейні експонати.

“У медицині, авіації, машинобудуванні та інших галузях усе більше буде застосовуватися 3D-друк, і ми з нашим досвідом, знаннями, обладнанням готові до цього”, – говорить Анджей Слива.

Двічі компанія Custom Prototypes вигравала конкурс, який проходить щорічно в рамках конференції AMUG (Additive Manufacturing Users Group ). 2016 року вона посіла перше місце з репродукцією “Зоряна ніч” Ван Гога, який уславився своїми рельєфними полотнами. Саме цю рельєфність команда Custom Prototypes зуміла передати за допомогою 3D-друку: використала фото репродукції, перевела його в 3D- формат і надрукувала. А весною 2018 на конкурсі компанія Анжея та Андрія Сливи створила без перебільшення фурор стовідсотково відтвореним і виготовленим за допомогою 3D- друку давньоримським шоломом, який нібито Клеопатра подарувала Марку Антонію і в якому він був похований. Варто наголосити на тому, що ніхто і нічого подібного до Custom Prototypes не робив у 3D з металу. Ефектний головний убір дійсно справляє сильне враження: виготовлений він з неіржавійної сталі з позолоченими елементами, кольорове оздоблення – розфарбований пластик, а верхню частину шолома прикрашає гребінь з кінського волосся, яке виглядає дуже натурально, тому навіть представники 3D-індустрії не відразу повірили, що воно надруковане. “Цей унікальний виріб ми виготовили, щоб показати необмежені можливості 3D-друку, за яким майбутнє”, – пояснює Анджей Слива.

3D-друк – не нова сучасна технологія, адже народилася вона раніше Інтернету. 1981 року в Японії було винайдено систему швидкого прототипування шляхом накладання шарів, а 1984-го – американський дослідник Чарльз Халл розробив стереолітографічний апарат ( SLA), завдяки якому з попередньо спроектованих на комп’ютері моделей можна було друкувати з рідкого полімеру 3D-об’єкти.

Отож, щоб надрукувати реальний об’єкт, спочатку потрібно розробити його цифрову 3D-модель на комп’ютері та зберегти в спеціальному форматі. Принтер обробить цей файл, вирахує потрібні розміри та відтворить заданий об’єкт шар за шаром.

“Незалежно від того, чи ваша ідея добре обдумана, чи існує лише у вигляді сирого ескізу, потрібно обов’язково спробувати втілити її, щоб не шкодувати опісля. Компанія Custom Prototypes, яка впродовж десятиліть допомагає винахідникам-аматорам та підприємцям матеріалізувати їхні ідеї, допоможе неодмінно і вам: ми дамо експертну пораду, застосуємо різні технології дизайну та виробництва для вашого прототипу”, – запевняє Андрій Слива потенційних замовників.

www.customprototypes.ca

info@customprototypes.ca

416-955-0857

214 Evans Ave. Toronto, ON