Багатовікова історія України в монументальній скульптурі  “Пам’ять нації” О. Лесюка

Якщо народ не пам’ятає свого минулого, не знає історичної правди, у нього, як нації, немає і майбутнього. Отож те, якими ми, українці, є сьогодні і будемо, безперечно, залежить від відновлення та збереження нами національної пам’яті, чому великою мірою сприяють невмирущі народні традиції, мова, культура та, зокрема, мистецтво.

Біле полотно переливалося на сонці і колихалося  на вітрі, а люди заінтриговано і  з нетерпінням чекали моменту, коли воно спаде та вони врешті побачать, що ж під ним. І ось діти, що оточили конструкцію, разом потягнули за стрічки, і загалу відкрилася дивовижна скульптура. Так 22 жовтня 2017 р. біля української греко-католицької церкви св. Йосифа в місті Оквілл (GTA) почалася урочиста церемонія відкриття монументу “Пам’ять нації”.  У цьому мистецькому витворі  відомого в Україні і Канаді талановитого скульптора Олега Лесюка майстерно, з душею і творчою фантазією відтворено багатовікову історію України. Створено та встановлено скульптурну композицію  “Пам’ять нації” на замовлення подружжя Ірени та Теодора Шлапак.

Пан Шлапак – замісник голови дирекції церкви св. Йосифа – у своєму вітальному слові з нагоди відкриття монументу, зокрема, сказав: “Після численних зустрічей з Олегом Лесюком, оцем Лозою, Генею Данком, на яких висловлювалися різні ідеї, прийшли до спільної думки: хотілося б бачити у скульптурному творі відображення основних віх української історії. Мене запитують: “Що далі?” У нас є ще багато ідей, тож будемо вас інформувати.  Великий проект “Пам’ять нації”, який ми представляємо сьогодні, дуже важливий для всіх нас, щоб пам’ятати, хто ми, звідки ми та як будували життя в Канаді. Дякую всім”.

Автор монументу “Пам’ять нації” Олег Лесюк у своєму виступі зазначив: “Символічно, що ця скульптура відкривається у час, коли тільки тиждень тому ми відзначили свято Покрови Пресвятої Богородиці,  яке співпадає з Днем захисника України, Днем українського козацтва, УПА, а в листопаді буде День Пам’яті та День пам’яті жертв голодоморів. В своїй роботі я прагнув об’єднати пам’ять нації та  віддати шану тим, хто прилучився до нашої історії”.

Пан Лесюк також детально розповів про роль окремих елементів скульптурної композиції у втіленні його творчого задуму.  Хрест у центрі монументу, креативно скомбінований з колом історії, в центрі якого святий Йосиф та свята Марія з Ісусом,  симвулізують міцність родини та громади, яка сформувалася як навколо церкви св. Йосифа, так і кожної церкви. На передньому плані скульптури (справа)  – картина, що відображає хрещення Київської Русі: князь Володимир та княгиня Ольга, над ними Десятинна церква та собор Св. Юра у Львові. Тут також бачимо українських святих Бориса і Гліба, а зліва рельєфне відтворення історії перших поселень українців у Канаді.

Задній план композиції дуже ретельно пророблені деталі композиції щодо віковічної  боротьби українців за незалежність та свободу: архангел Михаїл,  який б’ється з драконом,  символізує перемогу добра над злом; пліч-о-пліч стоять козаки, січові стрільці, вояки УПА та сьогоднішні захисники України; барикади, шини, полум’я і люди, що стали на захист своїх прав і свободи на Майдані, а  зверху – душі героїв Небесної Сотні у вигляді ангелів та голуб у центрі, що символізує Святий Дух. Майстерно і лаконічно виписані скульптором трагічні події Голодомору.

“У “Пам’яті нації”  контрастом різних форм і текстур я хотів відобразити рух України до нових економічних, політичних, соціальних висот, а також віддати шану героям, тут зображенним, поклонитися перед тими, хто віддав своє життя за Україну і зараз оборонить її”, –  сказав Олег Лесюк.

 

Справжньою окрасою церемонії відкриття монументальної композиції “Пам’ять нації” стала хореографічна постановка, спіціально підготована до цієї урочистої події Українською академією  танцю  та колективу “Аркан” (Arkan Dance Company) під керівництвом Лариси Шахраюк.

Створення монументальної скульптури “Пам’ять нації”, яка, безперечно, стане символом ідентичності українців в Канаді,  – це не тільки данина українців своїй історії, а й  джерело мотивації щодо її вивчення для майбутніх поколінь, зокрема парафіян церкви св. Йосифа, та символічне нагадування українцям Канади про те, якого ми роду і звідки, про наші безсмертні християнські та національні цінності і традиції.