Відкриття Монумента пам’яті жертв Голодомору 1932-33 років в Україні

21 жовтня, в Торонто відбулося відкриття Меморіалу жертвам Голодомору в Україні 1932-33 років. Монументальну композицію, в центрі якої скульптура дівчинки “Гіркі спогади дитинства” Петра Дроздовського, споруджено на території Canadian National Exhibition (Princes’ Gates) – популярному та багатолюдному місці.

Під час урочистої церемонії відкриття та освячення монумента, в якій брали участь представники духовенства, політики, лідери української громади та сотні і сотні представників української спільноти, з промовами виступили керівник комітету з будівництва Меморіалу, колишня голова КУК Торонто Оксана Рева, мер міста Джон Торі, який дуже сприяв реалізації цього проекту, Міністр закордонних справ Канади Христя Фріланд, свідок Голодомору Микола Латишко, віце-прем’єр-міністр України Стефан Кубів та голови КУК Торонто Тарас Багрій. Після відкриття Меморіалу відбувся прийом у Beanfield Centre, що розташовується поряд.

Ідею спорудження в Торонто монумента жертвам Голодомору в Україні вперше озвучив та впродовж багатьох років займався її реалізацією Конгрес українців Канади, відділ Торонто. І ось нарешті спільно, всією  громадою під очільництвом КУК Торонто та за фінансової підтримки Toronto Ukrainian Foundation меморіал відкрито.  Серед найбільших жертводавців – Temerty Family Foundation, Ukrainian Credit Union, Buduchnist Credit Union, Shevchenko Foundation, Ihnatowycz Family Foundation, а також сотні інших організацій та родин.

Зведення у Торонто Меморіалу жертвам Голодомору в Україні – надзвичайно важлива, навіть історична подія, тому що ним увіковічнено на канадській землі пам’ять про мільйони безневинних жертв, приречених злочинною комуністичною владою на страшну голодну смерть. Про Голодомор мало просто пам’ятати – про нього потрібно говорити й говорити гнівно, з сумом і з болем, адже навіть через 85 років після цього жорстокого геноциду українського народу та загалом злочину проти людства про нього, на жаль, ще мало знають у світі.

Згадувати минуле боляче, проте ми повинні донести у майбутнє трагічні сторінки історії українського народу, зокрема Голодомор, щоб пам’ятали, щоб, як і ми, вшановували померлих підростаючі покоління.

Микола Латишко, свідок Голодомору

Я дивлюся на цей монумент, і пам’ять переносить мене в Україну 1932-33, коли в час миру і хорошого врожаю комуністичним режимом Сталіна, Кагановича, Молотова мільйони людей були заморені голодом. Я вижив – мільйони ні. В пам’ять про них зведений цей монумент.

Я пам’ятаю, як голодний, плачучи, молив маму дати їжі. Мама сказала: “Колю, не плач, чоловіки не плачуть, вони борються зі злом”. І я, 7-річний чоловік, перестав плакати.

Сьогодні, живучи в чудовій, Богом благословенній  Канаді, де кожен може плакати, коли йому заманеться, у мене навертаються сльози щастя і вдячності канадському уряду за розуміння, підтримку, визнання Голодомору геноцидом українського народу.

Шановна українська громадо, не забуваймо, що наш ворог сьогодні той же, що був у час Голодомору!  Не даймо знову обдурити себе тими кличами, що ми всі слов’яни, брати. Українці ніколи не будуть братами москалям. У цей самий момент наші хлопці оброняють рідну Україну від того ж ворога, що був тоді. Допомагаймо їм також, як можемо.

Від імені тих, хто вижив у Голодомор,  я хочу висловити свою щиру вдячність меру Торонто Джону Торрі і його команді,  пані Реві, пану Багрію і всім, хто працював над цим проектом, вклав у нього свій час та гроші, щоб ми могли стати свідками цієї історичної події сьогодні в Торонто. Як християни ми мали б пробачити, але ніколи-ніколи не забудемо про Голодомор. Я сподіваюся, що наступні покоління будуть дивитися на цей монумент і  також казатимуть: “Ми не забудемо!”.

Мер Торонто Джон Торрі

Сьогодні, стоячи разом з вами тут, я бачу нашу сильну історично сформовану українську громаду, яка збудувала цей зворушливий Меморіал, чим  вкотре підтвердила свою єдність і наполегливість.

Українці Канади – спільнота, яка постійно росте, не забуває своєї історії і ділиться нею з іншими – багато зробила для Торонто. Українська історія – частина нашої спільної історії, тому такі трагічні події, як Голодомор, мають бути відомі і зрозумілі всім торонтонцям.

Ми завжди мусимо бути на сторожі, боронитися від тих, хто не поважає суверенітету і  порушує права людини.

Оксана Рева, голова Комітету з будівництва Меморіалу

Звідки б ми  не були родом Меморіал, який відкриваємо сьогодні,  для кожного з нас – символ надії, перемог, спільних цінностей і, найголовніше, людяності, що  єднає нас.

Цей Монумент несе собою дуже чіткий меседж про  правду геноциду проти українського народу. Ми не повинні забувати тих, хто не вижив, і Меморіал пам’яті жертв Голодомору буде нагадуванням майбутнім поколінням, які, приходячи сюди, запитуватимуть, що таке Голодомор. Ми повинні пам’ятати і знати про цю страшну трагедію, тому що то наша історія, наша правда – шлях, який нам довелося пройти.

Вітаю і дякую всім, завдяки кому цей проект був так красиво виконаний!

Фото: Микола Сварник